Co kryje się pod hasłem „konto młodzieżowe”?
Obecnie konta młodzieżowe (lub częściej nazywane konta dla dzieci) są dość dobrze znane na rynku usług bankowych. Coraz chętniej i częściej znajdują one zastosowanie wśród dzieci i młodzieży, a kolejne banki wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom ich najmłodszych klientów.
Konto młodzieżowe to jeden z typów rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, które przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 13-18 (dość często zdarza się także, że górna granica przesunięta jest do pułapu 20 lat). Jeżeli posiadacz rachunku nie jest osobą pełnoletnią, wówczas to rodzic lub opiekun prawny sprawuje pieczę nad kontem dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, że pełnoprawnym właścicielem rachunku jest dziecko, do którego przypisany jest numer konta. Ma więc ono prawo do dokonywania płatności kartą lub wykonywania przelewów, jednak tylko i wyłącznie do limitu ustalonego przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Dodatkowo konto młodzieżowe umożliwia równoległe prowadzenie konta oszczędnościowego, bezpośrednio powiązanego z głównym kontem. W ten sposób dziecko wchodzi w posiadanie nowoczesnej „skarbonki” objętej oprocentowaniem.
Na co warto zwrócić uwagę?
W zależności od banku, niektóre konta młodzieżowe traktowane są jako pewnego rodzaju „subkonto” do rachunku bankowego rodzica lub opiekuna. Oznacza to, że nie można założyć konta dla dziecka, jeżeli rodzic posiada własny rachunek w innym banku. W takiej sytuacji pozostaje jedynie znalezienie innego banku lub przeniesienie rachunku osoby dorosłej.
W większości przypadków, oferty banków w zakresie kont młodzieżowych są bardzo do siebie zbliżone. Główna idea jest taka, by nie pobierać opłat za prowadzenie konta i kartę, przynajmniej do momentu ukończenia przez posiadacza rachunku 18 roku życia. Warto więc nieco większą uwagę poświęcić na sprawdzenie dodatkowych korzyści, takich jak: zniżki na kursy językowe, zwroty na konto za płatności kartą (nawet do ok. 5% od każdej transakcji), dodatkowe rabaty w sieciach handlowych, księgarniach, itp.
Rodzic decydujący się na założenie konta młodzieżowego dla swojego dziecka (osoba pełnoletnia nie potrzebuje zgody rodzica, jednak w niektórych przypadkach wymagane jest, by rodzic posiadał konto w tym samym banku), powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- Wysokość opłat za prowadzenie rachunku i przelewy zewnętrzne.
- Wysokość opłat za wydanie i posiadanie karty.
- Łatwość korzystania z konta i środków na nim zgromadzonych (poprzez: bankomaty, aplikacje mobilne czy też bankowość internetową).
- Możliwość połączenia rachunku z rachunkiem oszczędnościowym.
- Dodatkowe korzyści, takie jak: rabaty, promocje, oferty specjalne.
- Dostęp do materiałów edukacyjnych poświęconych finansom i bezpiecznemu korzystaniu z rachunków bankowych oraz kart płatniczych.