Kredyt na zakup ziemi - jak go otrzymać?

Kredyt na zakup ziemi - jak go otrzymać?

Oczywiście podstawą gospodarstwa rolnego jest posiadanie areału ziemi, która służy do uprawy zbóż czy też wypasu zwierząt. Powiększając zasoby, rolnicy kupują ziemię rolną. Nie zawsze jednak są w stanie finansować inwestycję we własnym zakresie. Wówczas warto poszukać zewnętrznego wsparcia. Jednym z nich jest kredyt na zakup ziemi rolnej. Z tego artykułu dowiesz się, czym się on charakteryzuje oraz jak go otrzymać.

Kredyt na zakup ziemi rolnej

Kredyt preferencyjny na zakup ziemi rolnej to ciekawa opcja dla rolników, którzy chcą zwiększyć swój areał. Rozwiązanie to dostępne jest również w 2025 roku. Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, aby świadomie z niego skorzystać. Kredyt dla rolników na zakup ziemi udzielany jest w ramach linii Z. Wnioskowanie o dofinansowanie tego typu wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów. Przede wszystkim beneficjent musi prowadzić działalność rolniczą, a kupowane grunty muszą być przeznaczone do celów rolniczych i musi to być uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy.

Kredyt na zakup ziemi rolnej z dopłatą udzielane są ze wsparciem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To sprawia, że warunki kredytowania są korzystne dla rolników, co wiąże się z niższym oprocentowaniem i kosztami całej pożyczki. Obecnie ARiMR ma podpisane umowy z wybranymi instytucjami finansowymi w Polsce, dlatego warto sprawdzić, czy w danym banku możliwe jest zaciągnięcie kredytu rolniczego na zakup ziemi.

Alternatywą do kredytu inwestycyjnego na zakup ziemi współfinansowanego przez ARiMR jest standardowa oferta produktów bankowych. Mowa oczywiście o kredytach hipotecznych na zakup nieruchomości, w tym działki rolnej. Należy jednak dokładnie zapoznać się z bieżącą ofertą instytucji finansowych w Polsce. Jest to związane z tym, że nie każdy bank umożliwia zaciągnięcie hipoteki na działkę rolną. W wielu przypadkach możliwe jest to tylko w przypadku działki budowlanej lub rekreacyjnej pod budowę nieruchomości, lub takiej, na której nieruchomość już jest w trakcie budowy.

Przy okazji warto dowiedzieć się, co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu czy też ile trzeba zarabiać, żeby wziąć kredyt hipoteczny. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku rolników zdecydowanie lepiej ubiegać się o kredyt z dofinansowaniem. W przypadku tego typu kredytu na zakup ziemi oprocentowanie jest dużo korzystniejsze, a część odsetek spłacana jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co jest dodatkowym atutem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, preferencyjny kredyt dla rolnika na zakup ziemi w ramach linii Z obejmuje zakup ziemi pod:

  • uprawy rolne inne niż wieloletnie;
  • uprawy roślin wieloletnich;
  • uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (tzw. działalność mieszana);
  • rozmnażanie roślin;
  • obróbkę nasion dla celów rozmnażania roślin;
  • chód i hodowlę zwierząt.

Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować z urzędnikiem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub z osobą obsługującą ten rodzaj kredytów w banku.

Jaki kredyt na zakup ziemi?

Myślisz o tym, jaki kredyt na zakup ziemi rolnej wybrać? Jeżeli jest to możliwe, to warto ubiegać się o pożyczki wspierane z budżetu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie od standardowych kredytów bankowych, które mają wyższe oprocentowanie i gorsze warunki. Koniecznie zapoznaj się z tym, jakie banki współpracują obecnie z ARiMR i jak wygląda ich oferta dla rolników. Na początku 2025 roku ofertę kredytów dla rolników na zakup ziemi posiadają m.in.:

  • BNP Paribas Bank Polska S.A.;
  • Santander Bank Polska S.A.;
  • Bank Polska Kasa Opieki S.A.;
  • Credit Agricole Bank Polska S.A.;
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
  • Krakowski Bank Spółdzielczy;
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze;
  • SGB-Bank S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze.

Szczegółowa oferta tych podmiotów może się różnić, dlatego podjęcie finalnej decyzji wymaga dokładnej analizy. Zachęcamy do jej przeprowadzenia.

Jak dostać kredyt na zakup ziemi?

Zastanawiasz się, jak dostać kredyt na zakup ziemi rolnej lub innej? Oczywiście nie każdy może skorzystać z opcji dla rolników. Pod uwagę brana jest m.in. zdolność kredytowa wnioskodawcy oraz realne przeznaczenie ziemi, którą chce się zakupić.

Ubiegając się o kredyt preferencyjny, należy spełnić szereg warunków. Przede wszystkim musi to być ziemia z przeznaczeniem na uprawę rolniczą. Do tego standardowe warunki kredytu preferencyjnego to m.in.:

  • okres kredytowania maksymalnie do 15 lat;
  • oprocentowanie w wysokości 0,67 oprocentowania ustalonego na podstawie stopy referencyjnej, jednak nie mniej niż 3%;
  • kwota kredytu nie może prekroczyć 80% wartości nakładów inwestycyjnych, a maksymalna kwota nie może być wyższa niż 5 mln zł;
  • jeżeli dojdzie do zawieszenia spłat rat kapitału, to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłaca oprocentowanie maksymalnie przez okres 2 lat.

Planujesz zakup ziemi innej niż rolniczej? Wówczas warto zapoznać się z ofertą kredytów hipotecznych oferowanych przez banki w Polsce. W naszych artykułach pisaliśmy już o tym, jakie dokumenty do kredytu hipotecznego są wymagane, oraz jak wygląda cała procedura. Rekomendujemy zapoznanie się z propozycjami więcej niż jednego banku oraz dokładne zapoznanie się z warunkami umowy, w tym dodatkowymi kosztami kredytu. Wszystko po to, aby wybrać odpowiedzialnie.

Co do zasady ubieganie się o kredyt preferencyjny dla rolnika oraz o kredyt hipoteczny na zakup ziemi budowlanej lub rekreacyjnej, wymaga przejścia przez cały proces weryfikacji zdolności wnioskodawcy. Ze względu na wysokość zobowiązania, weryfikacja jest szczegółowa i cały proces może trwać nawet do kilku tygodni. W ten sposób banki zabezpieczają się przed udzieleniem pożyczki osobie, która nie jest wiarygodna i może mieć problemy z jej spłatą. Zastanawiasz się, jak to wygląda w praktyce? Skontaktuj się z doradcą, a ten pokieruje Cię przez całą procedurą. Jesteś rolnikiem i chcesz powiększyć areał ziemi uprawnej? Sprawdź różne możliwości, w tym przede wszystkim kredyt preferencyjny. W naszych artykułach pisaliśmy też o tym, jakie konto dla rolnika wybrać. Zachęcamy do zapoznania się z tymi treściami.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!