Ile można zarobić na promocjach bankowych?

Ile można zarobić na promocjach bankowych?

Nie jest żadną tajemnicą, że banki od dawna rywalizują o klientów. Jeszcze kilka lat temu wybór banku uwarunkowany był jego fizyczną dostępnością. Dziś, w dobie rozwiniętych technologii i wszechobecnego Internetu, banki decydują się płacić klientom w zamian za uruchomienie rachunku bankowego pod ich szyldem.

Nie jest to jednak bezinteresowne działanie, ponieważ w ten sposób pozyskują potencjalnych odbiorców także innych produktów, takich jak kredyty czy lokaty. Czy warto wobec tego korzystać z promocji bankowych?

Pieniądze, vouchery, nagrody rzeczowe – jak banki kuszą klientów?

Najczęściej stosowaną przez banki formą premiowania klientów są nagrody pieniężne, jednak nierzadko w puli nagród mogą pojawiać się także:

  • bilety do kina,
  • vouchery zakupowe partnerskich podmiotów (np. sklepów sportowych, restauracji, stacji benzynowych itp.),
  • nagrody rzeczowe, takie jak telefony, tablety czy laptopy.

Ile można zarobić na promocjach bankowych?

Udział w pojedynczej promocji to zysk na poziomie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wysokość premii uzależniona jest jednak od samego banku i warunków uczestnictwa w promocji. Obserwując aktualne trendy w zakresie promocji bankowych, można zauważyć pewien schemat – im wyższe wymagania stawia bank, tym wyższa jest premia.

W dość dużym uproszczeniu – za samo otwarcie rachunku można zwykle otrzymać od 50 do 100 złotych premii na konto, a przy spełnieniu dodatkowych wymogów (tj. zapewnienie określonych miesięcznych wpływów na rachunku, realizacja płatności kartą czy też skorzystanie z innych produktów bankowych) nierzadko bank przyznaje dodatkowe nagrody, rzeczowe lub pieniężne, co daje dodatkowe korzyści na poziomie od kilku do nawet kilkuset złotych.

W wielu przypadkach banki zastrzegają, że maksymalna wysokość premii w całym okresie promocji (zwykle trwającej do 6 miesięcy) nie może przekroczyć określonego poziomu, np. 300 złotych lub 600 złotych.

Za co banki płacą klientom?

Promocje bankowe najczęściej dotyczą otwarcia rachunku, za co banki chętnie wypłacają premie nowym klientom. Nie jest to jednak jedyna możliwość zarobienia „na banku”, a i przed stałymi klientami nierzadko pojawia się sporo różnorodnych możliwości, takich jak:

  • programy poleceń – w tym wypadku bank docenia lojalność swoich klientów, którzy otrzymują wynagrodzenie za każde skuteczne polecenie produktu lub usługi banku. Najczęściej banki płacą za polecenia rachunków bankowych (dzięki którym mogą powiększyć grono obsługiwanych klientów), jednak w niektórych przypadkach nagradzane są również polecenia produktów takich jak kredyty lub kart kredytowe. Standardowo można zyskać ok. 50-100 złotych za jedno skuteczne polecenie konta, przy czym wiele banków ustala górną granicę miesięcznych/kwartalnych/półrocznych/rocznych premii;
  • premiowanie płatności kartą – najczęściej premia wypłacana jest jako tzw. moneyback (czasowy lub stały), czyli zwrot części wydatków, które zostały uregulowane kartą płatniczą. W skali miesiąca można pozyskać w ten sposób ok. 50 złotych;
  • premia za korzystanie z płatności BLIK – bardzo popularna w ostatnim czasie metoda promowania płatności w systemie BLIK, która pozwala zyskać ok. 20 złotych, w zamian za zrealizowanie płatności bezgotówkowej za pomoc BLIK.

Kto może zarabiać dzięki promocjom bankowym?

Każdy! Promocje bankowe kierowane są zarówno do klientów indywidualnych (w tym do osób zakładających/posiadających konta dla dzieci i młodzieży), jak i biznesowych.

Najczęściej w regulaminach promocji pojawia się informacja, że uczestnik promocji musi posiadać stały adres zamieszkania na terenie Polski.

Zdarza się również, że promocja dedykowana jest tylko tym podmiotom (osobom lub firmom), które jeszcze nie posiadają żadnego produktu w banku organizującym daną akcję promocyjną.

Otwierasz konto i zarabiasz – warunki uczestnictwa w promocji

Warunki uczestnictwa w promocji, dzięki której można zyskać premię za otwarcie konta, mogą być różne w zależności od banku, jednak najczęściej sprowadzają się one do poniższych punktów:

  1. W okresie promocji należy:
    • złożyć wniosek o otwarcie rachunku wraz z kartą debetową poprzez formularz internetowy dostępny na stronie promocji;
    • wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych;
    • zawrzeć z bankiem umowę o prowadzenie rachunku bankowego.
  2. Zrealizować w danym miesiącu kalendarzowym transakcje bezgotówkowe za pomocą karty płatniczej i/lub BLIK, na określoną kwotę minimalną lub określoną liczbę razy (zwykle pięć).

Dodatkowo mogą pojawić się wymagania takie jak:

  1. Zapewnienie wpływów na określonym, minimalnym poziomie (np. minimum 1000 złotych).
  2. Aktywne korzystanie z aplikacji mobilnej.

Nie tylko regulamin, czyli na co zwracać uwagę przed przystąpieniem do promocji?

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek promocji bankowej, należy zapoznać się z regulaminem promocji. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na tzw. warunek aktywności, czyli np. realizacja płatności bezgotówkowych za określoną kwotę każdego miesiąca czy też uzyskiwanie wpływów na określonym poziomie.

Jeżeli bank jako warunek stawia konieczność uzyskiwania określonych wpływów na rachunku, należy również zwrócić uwagę na to, z jakiego tytułu mają być to wpływy (np. z tytułu wynagrodzenia za pracę).

Istotne jest również to, przez jaki okres należy pozostać klientem danego banku, aby premia mogła być wypłacona.

Dodatkowo należy sprawdzić warunki prowadzenia wybranego konta bankowego oraz użytkowania wydanej do niego karty płatniczej. Często bowiem się zdarza, że oferowane w promocjach rachunki zwolnione są z opłat, pod warunkiem zachowania warunku aktywności. W przeciwnym razie bank pobiera opłaty.

Czy warto korzystać z promocji bankowych?

Tak. Pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku. Nie każda promocja będzie korzystna dla każdej osoby. Przykładowo, jeżeli ktoś chce zmienić swój dotychczasowy bank i posiada stałe źródło dochodu, warto zapoznać się z aktualnymi promocjami banków i sprawdzić, który z nich oferuje najlepsze warunki (i to nie tylko w okresie promocji). Można wówczas zyskać na start przynajmniej kilkadziesiąt złotych, co można traktować jako miłe powitanie.

Wiele osób decyduje się na otwieranie kilku rachunków bankowych, tylko i wyłącznie w celu pozyskania dodatkowych środków przyznawanych w ramach promocji. Po jej zakończeniu konta są likwidowane, a dana osoba ponownie poszukuje nowych banków i kolejnych promocji. W takim wypadku zysk może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Inną metodą na zarabianie „na bankach” jest tzw. rodzinne otwieranie kont. Wystarczy, że kilku członków rodziny założy rachunki osobiste w ramach promocji, a domowy budżet zostanie zasilony o dodatkowe kilkaset złotych. Wykorzystując do tego programy poleceń, w krótkim czasie może uskładać się z tego całkiem pokaźna premia na koncie.

Jak szukać promocji bankowych?

Najszybciej i najwygodniej – przez Internet, korzystając z gotowych zestawień promocji kont bankowych.

Opcja dla cierpliwych – samodzielne przeglądanie stron internetowych poszczególnych banków, sprawdzając w strefie promocji lub aktualności bieżącą ofertę.

Podsumowanie

Z promocji bankowych korzystać warto. Przede wszystkim to relatywnie prosty i szybki sposób pozyskania dodatkowych środków. Należy jednak dokładnie sprawdzać nie tylko regulamin promocji, ale i przejrzeć tabelę opłat i prowizji, zanim zwiąże się umową z bankiem. Jeżeli do promocji przystępujemy z myślą o pozostaniu w banku na dłużej, warto również sprawdzić dodatkowe korzyści jakie można wynieść z przeniesienia rachunku do nowego banku, np. programy lojalnościowe, programy partnerskie, wyższe oprocentowanie rachunków oszczędnościowych i lokat.

Komentarze i opinie o promocjach bankowych

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!