Każdy rodzic z odpowiednim wyprzedzeniem powinien zadbać o przyszłość swoich dzieci. Niezwykle ważne jest uczenie ich wartości pieniądza oraz etosu ciężkiej pracy. Oczywiście to nie wszystko. Jako rodzice powinniśmy zastanowić się również nad tym, jak odkładać pieniądze dla dziecka, a następnie konsekwentnie to robić. Z tego poradnika dowiesz się o wybranych strategiach oszczędzania pieniędzy dla swoich dzieci, poznasz ich wady i zalety oraz sposoby wdrożenia ich w życie.
Spis treści:
Jak zainwestować pieniądze dla dziecka?
Każda inwestycja powinna być dobrze przemyślana. Dotyczy to również inwestowania pieniędzy dla swoich dzieci. Tak naprawdę można to robić już przed ich narodzinami. Większość rodziców jednak dostrzega taką potrzebę dopiero wtedy, gdy ich pociechy przyjdą na świat. Na początku warto zapoznać się z naszym poradnikiem jak oszczędzać pieniądze. W ten sposób możliwe będzie wygenerowanie oszczędności, które później posłużą jako kapitał inwestycyjny. Gdy dziecka dorasta i ma już kilka lat, warto dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko wartości pieniądza, a następnie, jak nauczyć dziecko oszczędzania. Wdrożenie tego w życie przyniesie wiele korzyści zarówno dziecku, jak i jego rodzicom.
Aby oszczędzanie dla dziecka było skuteczne, niezbędne jest wyznaczenie sobie określonego celu. Dużo łatwiej będzie nam kontrolować wydatki wtedy, gdy będzie przyświecał temu konkretny cel. Nie wystarczy tylko wiedzieć, jak oszczędzać dla dziecka. Kluczem jest stosowanie się do tych zasad i powiększanie kapitału inwestycyjnego. Można skorzystać z kilku skutecznych strategii. Wśród nich znajdują się m.in. książeczki oszczędnościowe dla dzieci, fundusz powierniczy dla dziecka, polisa posagowa, konto oszczędnościowe czy też aktywne inwestowanie na rynku kapitałowym. Przy większym kapitale można pokusić się o zakup gruntu, który uznawany jest za bezpieczną lokatę kapitału na lata. Poniżej w kilku zdaniach opisaliśmy trzy skuteczne metody na oszczędzanie na przyszłość dziecka, w ramach cyklicznego gromadzenia mniejszych kwot. Tak naprawdę może to robić każdy rodzic, a nawet małe kwoty w perspektywie lat mogą przerodzić się w sporą sumę.
Książeczki oszczędnościowe dla dzieci
Przez lata dużą popularnością w Polsce cieszyła się książeczka oszczędnościowa. Na jej założenie decydowali się zarówno rodzice dzieci, jak i ich dziadkowie. Tego typu książeczka oszczędnościowa dla wnuka stanowiła wartościowy prezent w momencie jego wejścia w dorosłość. Obecnie tego typu produkt nie jest już powszechnie oferowany, a dotychczasowe książeczki zamieniły się w dedykowane konta oszczędnościowe. Jeżeli posiadacze jeszcze ich nie zlikwidowali, to banki mają obowiązek kontynuowania utrzymania tego instrumentu, jednak nie otwierają nowych książeczek. W zamian za to proponowane są dedykowane kota oszczędnościowe, które można założyć już nawet w przypadku noworodków.
Specyfika książeczki oszczędnościowej polegała na tym, że bank wpisywał do niej każdy wpływ na konto oszczędnościowe. Wraz z rozwojem nowych technologii i bankowości mobilnej, tradycyjne dokumenty w formie papierowej są sukcesywnie wycofywane na rzecz wydajniejszych systemów internetowych.
Fundusz powierniczy dla dziecka
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak najlepiej oszczędzać pieniądze dla dziecka, to ciekawym wyborem są fundusze. Dedykowany fundusz dla dziecka pozwala na zgromadzenie dużego kapitału metodą mniejszych wpłat. Polega to na kupowaniu papierów wartościowych. Środki finansowe przeliczane są na jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym dla dziecka. Fundusze same w sobie są obarczone ryzykiem inwestycyjnym, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ich specyfiką i mechanizmem działania. Każda decyzja finansowa powinna być podejmowana po dokładnej analizie oraz w konsultacji z ekspertem. Wszystko po to, aby zminimalizować związane z tym ryzyko. Zarabianie na funduszach może pozwolić na wygenerowanie solidnego zysku, który później można reinwestować w inne aktywa, w tym m.in. w nieruchomości, sztukę czy też metale szlachetne. Uznawane są one za bezpieczne lokowanie środków w dłuższej perspektywie, której oczekujemy w przypadku odkładania na przyszłość dziecka.
Konto oszczędnościowe dla małego dziecka
Oczywiście największą popularnością wśród rodziców cieszy się konto oszczędnościowe dla nieletnich. Obecnie banki powalają na założenie konta oszczędnościowego dla małego dziecka, już od pierwszych dni jego życia. Do momentu osiągnięcia przez dziecko określonego wieku, dostęp do konta ma tylko jego opiekun. W okresie nastoletnim to się zmienia, jednak to rodzic wciąż jest osobą współdecyzyjną. To niezwykle ważne w kontekście nauki dziecka szacunku do pieniądza oraz efektywnego oszczędzania.
Obecnie niemal każdy bank posiada w swojej ofercie konto oszczędnościowe dla osób poniżej 18. roku życia. Warto zapoznać się z parametrami rachunków w poszczególnych instytucjach i dobrze zastanowić się nad tym, jakie konto dla dziecka będzie optymalnym wyborem. We wcześniejszych poradnikach poruszaliśmy tę kwestię. Konto dla dziecka w banku do skuteczny sposób na oszczędzanie kapitału na start dziecka. Wystarczy systematycznie wpłacać środki. Wybranie konta oszczędnościowego sprawi, że zredukuje się negatywny wpływ inflacji na wartość zgromadzonego kapitału.
W przypadku większych dzieci warto zastanowić się, jakie konto dla nastolatka wybrać. W tym wieku dziecko może dysponować już własną kartą. Z doświadczenia wiemy, że równolegle do konta związanego z bieżącymi wydatkami dziecka, warto utrzymywać konto oszczędnościowe. Środki na nim zgromadzone mają ułatwić start dziecka w dorosłość, dlatego w wieku nastoletnim wciąż powinny być chronione. Dobrze dobrane konto studenckie będzie dobrym wyborem dla osób, które kontynuują edukację na szkole wyższej. Większość banków posiada wzajemnie uzupełniającą się ofertę, gdzie przejście z jednego typu konto do drugiego jest stosunkowo płynne.
Jeżeli chcesz skutecznie zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, to postaw już na konto oszczędnościowe dla noworodka, a następnie regularnie wpłacaj tam środki. Istnieją różne sposoby na oszczędzanie dla dzieci. W każdym z nich liczy się jednak systematyczność. Właśnie dlatego rekomendujemy nauczenie się, jak oszczędzać na przyszłość dziecka, a następnie pilnowanie się założonego celu. Może nim być kwota X, którą co miesiąc będzie odprowadzać się z każdego wynagrodzenia na konto oszczędnościowe dziecka. Po zgromadzeniu więkzego kapitału, warto zastanowić się nad tym, jak zainwestować pieniądze dla dziecka, aby w przyszłości przyniosło mu to wymierne korzyści finansowe. Zrób to z głową, aby przyszłość dzieci była jeszcze spokojniejsza.
Komentarze i opinie użytkowników