W co inwestować w czasie inflacji?

W co inwestować w czasie inflacji?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić z pieniędzmi w czasie inflacji? Czy pozostawić je na koncie bankowym lub w domu i pogodzić się ze stratą ich wartości, czy jednak poszukać możliwości inwestycyjnych? Inwestowanie w czasach inflacji to sposób na zabezpieczenie środków przed utratą ich wartości oraz szansa na pomnożenie majątku. Oczywiście wiąże się to również z określonym ryzykiem. W tym artykule sprawdzimy, w co można inwestować w okresie trwania inflacji.

Co zrobić z pieniędzmi w czasie inflacji?

Od 2020 roku mamy do czynienia z bardzo niepewną sytuacją gospodarczą na świecie. Zjawisko zapoczątkował wybuch pandemii koronawirusa, a skalę problemów zwiększyła rosyjska agresja na Ukrainę z 2022 roku. Między innymi te czynniki wpłynęły na to, że od wielu miesięcy zmagamy się z rekordowo wysoką inflacją. To sprawia, że wiele osób zastanawia się, czy zachować środki na koncie, czy jednak pomyśleć o ich ulokowaniu. Szukamy więc odpowiedzi na to, w co inwestować pieniądze, aby ochronić oszczędności przed inflacją i jednocześnie zredukować związane z tym ryzyko inwestycyjne.

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Wiele bowiem zależy od wysokości zgromadzonego kapitału, planów inwestycyjnych i znajomości różnych instrumentów finansowych. Jedno jest pewne. Odpowiednie zarządzanie środkami pozwala na ich zabezpieczenie przed szalejącą inflacją. Starannie przeprowadzona inwestycja może przynieść również wymierne korzyści w postaci powiększenia majątku inwestora. W związku z tym eksperci radzą lokowanie środków, zamiast przetrzymywanie ich w czasie inflacji. W dalszej części artykułu skupimy się na tym, w co inwestować w czasach inflacji. Popularny wybór to m.in.: akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, złoto inwestycyjne, nieruchomości, lokaty bankowe, waluty i inne.

Jednym z podstawowych wyborów osób o różnym poziomie oszczędności może być lokata bankowa. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy już o tym, czy lokaty bankowe się opłacają oraz, czy w ten sposób warto zabezpieczać środki w trakcie inflacji. Z naszych materiałów dowiesz się też, jak zarabiać na bankach nie tylko w trakcie pandemii oraz tego, jakie są różnice w zestawieniu lokata a konto oszczędnościowe.

Inflacja a inwestycja w waluty

Gdy w Polsce panuje wysoka inflacja, w co inwestować, aby chronić swoje oszczędności? Jedną z możliwości są waluty obce. To jeden sposobów na rozłożenie swoich oszczędności na kilka walut. W ten sposób redukuje się ryzyko inwestycyjne związane z tym, że na jednym rynku zdarzy się zapaść. Dzięki temu, że zdywersyfikowano waluty w portfelu, ogranicza się negatywne skutki zapaści gospodarczej w wybranym kraju. Ponadto niektóre waluty w czasie inflacji mogą zyskiwać na wartości. Dzięki temu majątek inwestora się powiększa.

Jeżeli zastanawiasz się, w co inwestować w inflacji, to dobrym wyborem mogą być tzw. waluty surowcowe. Do tego grona zaliczają się m.in. dolar kanadyjski i dolar amerykański. Ich wartość zależy m.in. od wartości cen surowców. Jeżeli te ostatnie wzrosną, to automatycznie inwestycja w waluty przyniesie wymierne korzyści finansowe i nie będzie tylko zabezpieczeniem oszczędności.

Przed podjęciem decyzji zakupowej warto dokładanie przeanalizować rynek walut i postawić na kraj, którego gospodarka jest stabilna. Bezpośrednio przekłada się to na stabilność danej waluty. Ponadto zakup należy przeprowadzać w zaufanym kantorze. Obecnie dużym zainteresowaniem klientów cieszą się internetowe kantory bankowe, które umożliwiają wymianę walut po korzystnych kursach. Dodatkowo w ramach jednego portfela inwestycyjnego można operować na kilku z nich. Oferta kantorów bankowych zmienia się dynamicznie, dlatego warto zapoznać się z aktualnymi promocjami i kursami. Kantory takie posiadają m.in.: Alior Bank, BNP Paribas, PKO BP, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski czy też Citi Handlowy.

Inflacja a fundusze inwestycyjne

Kolejnym z popularnych wyborów wśród polskich inwestorów są fundusze inwestycyjne. To ciekawy wybór, ponieważ zapewnia jednoczesny dostęp do portfela, który zazwyczaj składa się z kilku różnych i niezależnych od siebie instrumentów finansowych. Dzięki temu można zredukować ryzyko inwestycyjne. Jednocześnie wpływ inflacji na fundusz zależy od kilku czynników, w tym m.in.: rodzaju klas aktywów, sektora działalności, rodzaju funduszu i jego struktury.

W tym obszarze dobrym wyborem może być inwestowanie w fundusze inwestycyjne, które są przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe. Firmy te w skrócie określa się UCITS. Inwestor nie musi dokonywać analizy poszczególnych akcji i obligacji. Inwestuje się w cały portfel i w ten sposób dywersyfikuje lokowanie oszczędności w czasie inflacji.

Na rynku dostępne są dedykowane fundusze inwestycyjne inflacyjne. Charakteryzują się tym, że w ich ramach inwestuje się w różnego rodzaju aktywa, w tym m.in.: akcje spółek odpornych na inflacje, surowce oraz obligacje inflacyjne. W tym wypadku doskonale widać zależność na linii wysoka inflacja a inwestycje. Starannie dobrane aktywa mogą przynieść korzyści finansowe nawet w jej okresie. Właśnie dlatego warto korzystać ze wsparcia doświadczonych ekspertów oraz mieć świadomość tego, co to są obligacje. Renomowany makler giełdowy wskaże Ci, jak inwestować na giełdzie odpowiedzialnie i właściwie wybierać fundusze inwestycyjne.

Inwestycje alternatywne a inflacja

Zastanawiając się, w co zainwestować pieniądze w czasie inflacji, warto również nieco bliżej przyjrzeć się inwestycjom alternatywnym. Wśród nich od wielu lat w czołówce znajduje się złoto. O tym, jak inwestować w złoto, pisaliśmy w jednym z naszych poradników biznesowych. Kruszec ten cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jest bardzo odporny na zmiany cen oraz stabilny. Na rynku dostępna jest jego ograniczona ilość. Aby wydobycie złota było rentowne, musi ono zachowywać wysoką cenę. Właśnie dlatego to jedna z bezpieczniejszych inwestycji długoterminowych, które mogą oprzeć się inflacji. Z drugiej strony odradza się złoto wtedy, gdy liczysz na szybki zysk.

Na całym świecie najpopularniejszym rodzajem inwestycji alternatywnej są nieruchomości. To jedna z odpowiedzi na to, w co warto inwestować w czasie inflacji. Oczywiście ten wybór dotyczy przede wszystkim osób, które posiadają duży kapitał. Jest to związane z tym, że obecnie ceny nieruchomości są na historycznie wysokim poziomie. Z drugiej strony nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miały spaść. To właśnie sprawia, że zakup nieruchomości pod kątem wynajmu lub jej sprzedaży w przyszłości może być strzałem w dziesiątkę. Jednocześnie daje wysoką skuteczność zabezpieczenia środków w czasie inflacji.

Inne przykłady inwestycji alternatywnych to m.in.: biżuteria, dzieła sztuki, luksusowe alkohole i samochody. Te wybierane są przede wszystkim przez osoby, które dysponują dużym kapitałem i chcą ulokować go w dłuższej perspektywie. W określonych przypadkach również mogą przynieść wymierne korzyści w czasie inflacji.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!