Inwestowanie w fundusze - jak inwestować, jakie są wady i zalety?

Inwestowanie w fundusze - jak inwestować, jakie są wady i zalety?

Szukasz sprawdzonego i bezpiecznego sposobu na zainwestowanie swoich oszczędności, do którego nie potrzebujesz zaawansowanej wiedzy? Postaw na fundusze inwestycyjne. Sprawdź, dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne i gdzie możesz inwestować w takie właśnie fundusze. 

Jak inwestować w fundusze inwestycyjne?

Fundusz inwestycyjny to rodzaj inwestowania zbiorowego, a celem inwestowania w fundusze jest pomnażanie pieniędzy, wyłożonych przez wszystkich uczestników. Polega to na tym, że inwestorzy tworzą majątek takiego funduszu, a profesjonalista zarządzającym takim funduszem inwestuje wpłacone środki w akcje, obligacje bądź inne instrumenty finansowe. Wszystko zależy od polityki inwestycyjnej przyjętej przez dany fundusz.

Dodajmy, że fundusz inwestycyjny tworzony jest przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które to zarządza funduszem i reprezentuje go w stosunkach z osobami trzecimi. Jedno TFI może stworzyć i zarządzać więcej niż jednym funduszem inwestycyjnym.

A jak możesz zainwestować w taki fundusz inwestycyjny?

Po pierwsze, możesz zgłosić się do wybranego doradcy finansowego, który przygotuje strategię inwestycyjną, dopasowaną do twoich potrzeb i możliwości finansowych. W zależności od kapitału, jakim dysponujesz, zysków, jakie chcesz osiągnąć i ryzyka, jakie godzisz się podjąć, może ona zaproponować ci różne rodzaje inwestycji, takie jak: inwestowanie dywidendowe, inwestowanie w sztukę, czy inwestowanie w srebro. Podpowie ci także, jak rozpocząć inwestowanie w fundusze akcyjne oraz jak inwestować w TFI.   

Z drugiej strony możesz zdecydować się na samodzielne lokowanie pieniędzy w fundusze inwestycyjne. W tym celu będziesz musiał założyć konto na wybranej internetowej platformie sprzedażowej, poprzez którą będziesz mógł inwestować pieniądze w różne rodzaje funduszy. W takim przypadku najczęściej ominą cię opłaty dystrybucyjne, a także otrzymasz narzędzia do oceny poszczególnych funduszy czy monitorowania wyników portfeli.

Wady i zalety inwestowania w fundusze

Jeśli zastanawiasz się, jak inwestować pieniądze, weź pod uwagę wady i zalety inwestycji w fundusze.

Kluczową zaletą inwestowania w fundusze jest dywersyfikacja. Na czym to polega? Po prostu portfele funduszy składają się z wielu elementów, co w znacznym stopniu redukuje ryzyko inwestycyjne.

Do tego fundusze inwestycyjne sprawdzą się w przypadku początkujących inwestorów, ponieważ zarządzaniem funduszami pozostaje w rękach profesjonalistów. Poza tym w fundusze możesz inwestować, nawet jeśli dysponujesz tylko niewielkim kapitałem. Dzięki temu, że wielu inwestorów niejako składa się na dany fundusz, możesz pozwolić sobie na inwestycje, których nie mógłbyś realizować indywidualnie.

A jakie wady wiążą się z inwestowaniem w fundusze akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych? Przede wszystkim, tak jak ma to miejsce w przypadku każdej innej inwestycji, musisz liczyć się z ryzykiem straty swoich oszczędności. Poza tym musisz wziąć pod uwagę, że o szczegółach inwestycyjnych decyduje osoba zarządzająca danym funduszem, a ty nie masz na to wpływu. Nie da się także ukryć, że inwestowanie wiąże się z opłatami związanymi z zarządzaniem funduszem, co również ma wpływ na twoje zyski.

Fundusze inwestycyjne – jak zacząć?

Inwestowanie w fundusze jest stosunkowo proste. Przyjrzyjmy się zatem, co powinieneś zrobić, jak chcesz kupować fundusze inwestycyjne.

Po pierwsze zastanów się, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na taką inwestycję. Weź przy tym pod uwagę to, że zainwestowane pieniądze będą zamrożone, czyli nie będziesz mógł z nich korzystać. Co więcej, może się okazać, że przynajmniej część z nich stracisz, zwłaszcza w takim przypadku jak krach na giełdzie. Z tego względu nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności. Poza tym zastanów się, jak długo zamierzasz inwestować taki kapitał. Jest to o tyle ważne, że w zależności od funduszu możesz inwestować krótko-, bądź długoterminowo.

Następnie podejmij decyzję, gdzie chcesz inwestować w fundusze inwestycyjne. Przejrzyj dostępne opcje i wybierz tę, która będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Pod uwagę weź nie tylko opłaty za transakcje czy zarządzanie funduszem, ale też intuicyjność i bezpieczeństwo platformy internetowej, z której masz zamiar korzystać.

I czas na najważniejszą decyzję, czyli wybór, w jakie fundusze będziesz teraz inwestować. Przede wszystkim do wyboru masz 3 rodzaje funduszy. Są to:

  • fundusze otwarte (FIO) – nie mają ograniczeń związanych z nabyciem bądź umorzeniem tytułów uczestnictwa, mają bardzo płynny charakter, a tytułem uczestnictwa jest jednostka uczestnictwa,
  • fundusze specjalistyczne otwarte (SFIO) – z jednej strony działają podobnie do funduszy otwartych, jednak wprowadzają różne restrykcje związane z kręgiem inwestorów, terminami odkupowania jednostek uczestnictwa i innymi zasadami funkcjonowania,
  • fundusze zamknięte (FIZ) – mają ograniczenia związane z zakupem i odkupem tytułów uczestnictwa, są bardziej elastyczne w budowaniu składu portfela, mogą być przedmiotem na rynku wtórnym.

Dodajmy, że fundusze specjalistyczne otwarte i fundusze zamknięte zaliczamy do alternatywnych funduszy inwestycyjnych (AFI).

Poza tym fundusze inwestycyjny dzieli także ze względu na politykę inwestycyjną. Przy takim podziale wyróżniamy fundusze:

  • pieniężne – inwestują środki w rozwiązania rynku pieniężnego,
  • dłużna – inwestują środki w obligacje,
  • akcyjne – inwestują środki w akcje,
  • mieszane (fundusze stabilnego wzrostu i fundusze zrównoważone) – inwestują środki w różne instrumenty finansowe,
  • absolutnej strefy zwrotu – stosują różne strategie w celu osiągnięcia dodatnich stóp zwrotu bez względu na koniunkturę rynkową,
  • inne (nieruchomości, sekurytyzacyjne itp.) – skupiają się na wybranym segmencie rynku, najczęściej mają charakter funduszy zamkniętych.

Jeśli nie wiesz, w jaki fundusz powinieneś zainwestować, pomoże ci w tym test adekwatności. Dzięki temu poznasz swój profil inwestycyjny, co może ci dokonać wyboru, który będzie dla ciebie najbardziej korzystny.

Czy fundusze inwestycyjne są opłacalne?

Decydując się na zainwestowanie w fundusze, na pewno zastanawiasz się, ile możesz na tym zyskać. A to z kolei zależy od dwóch czynników.

Pierwszym z nich jest polityka inwestycyjna. W przypadku funduszy konserwatywnych twój zysk powinien być porównywalny z tym osiąganym na lokacie bankowej. Wyższe zyski możesz uzyskać w przypadku inwestowania w fundusze inwestycyjne akcji, ale wiążą się one z większym ryzykiem. Poza tym warto sobie uświadomić, że fundusze służą raczej do wypracowywania długoterminowych zysków, a nie błyskawicznego wzbogacania się.

Po drugie, na opłacalność funduszy inwestycyjnych wpływają także opłaty związane z zarządzaniem takim funduszem. Maksymalna prowizja z tego tytułu może wynieść 2% i stanowi ona wynagrodzenie TFI. Do tego dochodzi jeszcze opłata dystrybucyjna, która pobierana jest za zakup, a czasem także za sprzedaż jednostek funduszu inwestycyjnego. Opłata ta zazwyczaj wynosi od 0,5 do 5% wpłaconej kwoty. 

Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne?

Jak widzisz, inwestowanie w fundusze ma swoje plusy i minusy, zatem to do ciebie należy ostateczna decyzja. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że właśnie ten rodzaj inwestowanie sprawdzi się przy stosunkowo niewielkich kwotach, gdy nie masz doświadczenia w inwestowaniu i zależy ci na zyskach w perspektywie długoterminowej.

Podsumowanie:

Fundusz inwestycyjny to forma inwestowania zbiorowego. Polega ona na tym, że środki od wszystkich uczestników przeznaczane są na inwestycje w różne instrumenty finansowe. Co ważne, inwestor wybiera fundusz, w który chce inwestować, ale to Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które założyło dany fundusz, decyduje o jego polityce inwestycyjnej. Do największych zalet inwestowania w fundusze należy dywersyfikacja portfela, dzięki której ryzyko inwestycyjne jest odpowiednio minimalizowane. Warto podkreślić, że fundusze inwestycyjne dzielimy na fundusze otwarte, fundusze specjalistyczne otwarte oraz fundusze zamknięte. A jeśli zastanawiasz się, ile zyskasz na takiej inwestycji w fundusz, dokładnie zapoznaj się z opłatami dystrybucyjnymi i za zarządzanie funduszem. Fundusze inwestycyjne sprawdzą się w przypadku początkujących inwestorów, którzy nie dysponują dużymi oszczędnościami, podobnie jak inwestycja w fundusze ETF. A jeśli zdobędziesz pewne doświadczenie lub będziesz miał więcej oszczędności, możesz zastanawiać się, w co inwestować duże pieniądze.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!