Inwestowanie w sztukę

Inwestowanie w sztukę

Nie od dziś wiadomo, że inwestowanie jest jednym ze skutecznych sposobów nie tylko na zabezpieczenie swojego kapitału, ale również na jego pomnożenie. Oczywiście wszystkie decyzje finansowe w tym zakresie powinny być podejmowane bardzo odpowiedzialnie oraz w ramach strategii minimalizującej ryzyko inwestycyjne. W tym artykule sprawdzimy, czym charakteryzują się inwestycje w dzieła sztuki, jakie są ich zalety i wady oraz w jakie dzieła sztuki warto inwestować.

Jak inwestować w sztukę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak inwestować w sztukę? Oczywiście niezbędne jest do tego odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Z całą stanowczością odradzamy podejmowanie pochopnych i emocjonalnych decyzji inwestycyjnych, zwłaszcza wtedy, gdy inwestor nie rozumie specyfiki rynku dzieł sztuki. W ostatnim czasie jednak inwestowanie w sztukę cieszy się rosnącą popularnością. Stanowi jeden z elementów zabezpieczenia środków, zanim nadejdzie krach gospodarczy i związany z nim krach na giełdzie. Co ciekawe, znaczny wzrost rynku handu dziełami sztuki zaobserwowano już po wybuchu pandemii koronawirusa. Następnie został wzmocniony przez wybuch wojny na Ukrainie. Oznacza to, że im mniej stabilna sytuacja, tym większa liczba inwestorów interesuje się sztuką.

Jak inwestować w sztukę? Przede wszystkim należy to robić odpowiedzialnie. To rodzaj inwestycji o wydłużonej stopie zwrotu, która wynosi pięć, dziesięć lub więcej lat. Inwestor powinien dobrze zgłębić temat sztuki, aby jeszcze lepiej go zrozumieć i potrafić oszacować wartość poszczególnych dzieł. Należy również pamiętać o tym, że specyfika tego typu inwestycji polega na tym, że działa sztuki wymagają odpowiedniego przechowywania i regularnej konserwacji. To dodatkowe koszty, z którymi trzeba się liczyć. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia dzieła sztuki oraz do utraty jego wartości i dużych strat finansowych po stronie inwestora.

Handlem dziełami sztuki zajmują się przede wszystkim wyspecjalizowane galerie sztuki. To w nich można zapoznać się z dziełami oraz wziąć udział w aukcjach. Dzieła sztuki kupuje się również w domach aukcyjnych. W procesie inwestycyjnym warto również skorzystać z pomocy doświadczonego, renomowanego i niezależnego eksperta. Dzięki niemu inwestor jeszcze trafniej oszacuje wartość dzieła sztuki oraz zweryfikuje opłacalność inwestycji w nie. Im lepsze przygotowanie, tym lepsze zabezpieczenie środków oraz zwiększenie szans na uzyskanie oczekiwanego stopnia zwrotu z inwestycji. Osoby zainteresowane inwestowaniem mogą zapoznać się z innymi naszymi poradnikami, gdzie pokazujemy m.in. jak inwestować w złoto oraz czym są akcje groszowe.

W jakie działa sztuki inwestować?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To, w jakie działa sztuki inwestować, zależy m.in. od posiadanego kapitału oraz indywidualnych preferencji. Od lat najczęściej wybierane są obrazy i trend ten powinien się długo utrzymywać.

Wbrew powszechnej opinii, inwestowanie w sztukę można rozpocząć już przy mniejszym kapitale. Przy kwotach 500-1500 złotych z powodzeniem można znaleźć atrakcyjne dzieła młodych, początkujących i dobrze rokujących artystów, którzy dopiero chcą się wybić. To ciekawa inwestycja. Jeżeli artysta zyska sławę, to wartość takiego dzieła wielokrotnie wzrośnie. Oczywiście przy tego typu dziełach istnieje największe ryzyko inwestycyjne. Jeżeli dany artysta nie odniesie sukcesu, to jego dzieło nie zyska na wartości. W przypadku mniejszych inwestycji rekomenduje się zakup obrazów, które podobają się inwestorom i będą przez nie użytkowane w postaci dekoracji ściennej.

Posiadanie większego kapitału daje większe możliwości inwestycyjne. Przy kwotach rzędu 20-30 tysięcy złotych można wybierać w dziełach artystów, którzy już zbudowali sobie renomę i cieszą się powszechnym zainteresowaniem. To zarówno autorzy wciąż tworzący, jak i już nieżyjący. Inwestowanie w dzieła rozpoznawanych artystów jest bezpieczniejsze i stanowi dobre zabezpieczenie kapitału. Z drugiej strony nie powinno się oczekiwać znacznego zysku ich wartości, chyba że osiągną wielki sukces. Wśród cenionych polskich twórców warto wymienić m.in.: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego czy też Wojciecha Kossaka.

Inwestowanie w dzieła sztuki – wady i zalety

Każda inwestycja ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku sztuki. Podstawowe zalety inwestowania w dzieła sztuki to przede wszystkim:

  • możliwość sprzedaży dzieła sztuki bez podatku już po sześciu miesiącach od zakupu;
  • uniezależnienie cen dzieł sztuki od globalnego systemu finansowego;
  • duże możliwości inwestycyjne;
  • możliwość wykorzystania przedmiotu inwestycji do udekorowania domu lub biura;
  • stabilne zabezpieczenie środków finansowych.

Oczywiście inwestowanie w dzieła sztuki nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim inwestor powinien mieć dużą wiedzę na temat sztuki oraz powinien posiłkować się wsparciem doświadczonego i godnego zaufania eksperta. Inne wady i ograniczenia to m.in.:

  • potrzeba posiadania większego kapitału inwestycyjnego;
  • brak zorganizowanego systemu obrotu;
  • wydłużony czas zwrotu z inwestycji;
  • utrudniona szybka sprzedaż aktywów, jeżeli chce się odzyskać środki;
  • nie jest generowany stały dochód pasywny.

Czy warto inwestować w sztukę?

W tym artykule wskazaliśmy na to, dlaczego warto inwestować w dzieła sztuki. W związku z tym odpowiedź na pytanie z nagłówka może być tylko jedna. Odpowiedzialne inwestowanie w dzieła sztuki się opłaca, jednak należy to robić z głową oraz z dobrym zrozumieniem specyfiki tego typu lokowania środków. Przed podjęciem decyzji zakupowej, należy poświęcić sporo czasu na edukację w zakresie wartości dzieł sztuki i możliwości ich obrotu. Inwestowanie w obrazy przypomina nieco inwestowanie w srebro lub w złoto. Nabywa się aktywa, których wartość jest stabilna i może wzrosnąć, jednak aktywa te nie będą generowały stałego dochodu pasywnego. Czy warto inwestować w sztukę? Jeżeli zrobisz to z głową, to tak. Widzimy to zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej. W innych naszych poradnikach poznasz różne inne sprawdzone sposoby na inwestycje. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!