Inwestowanie długoterminowe

Inwestowanie długoterminowe

Nie od dziś wiadomo, że skuteczne inwestowanie jest kluczem do osiągnięcia stabilizacji finansowej oraz pomnożenia swojego kapitału. Obecnie do wyboru są różne strategie inwestowania, które charakteryzują się zmiennym okresem zwrotu, a także wieloma innymi zmiennymi. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest inwestycja długoterminowa, jakie jej rodzaje wyróżniamy oraz w jakie aktywa warto lokować środki.

Co to są inwestycje długoterminowe?

Inwestowanie długoterminowe to jedna ze strategii wykorzystywanych przez inwestorów jako podstawowe źródło generowania przychodów lub też jako element dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Jeżeli chodzi o inwestycje długoterminowe, definicja wskazuje na to, że są to aktywa materialne lub niematerialne, które nabywa się w celu osiągnięcia zysku w długiej perspektywie. Inwestor oczekuje wzrostu wartości tych dóbr w czasie. Żeby inwestycja została uznana za długoterminową, to należy utrzymać swoje aktywa przez minimum rok, przy czym maksymalny czas ich posiadania nie został spięty klamrą. Najczęściej tego typu lokowanie kapitału uwzględnia się w kontekście kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat.

Długoterminowe inwestycje mają swoje wady i zalety. Do podstawowych zalet tej strategii zaliczane jest relatywnie niskie ryzyko inwestycyjne. W długiej perspektywie okazuje się, że nawet zakup aktywów w nie najlepszym momencie, daje szansę na wygenerowanie zysku w przyszłości. Ponadto wiele inwestycji długoterminowych przynosi dochód pasywny i doskonale widać to m.in. przy nieruchomościach lub akcjach dywidendowych. Kolejnym atutem tego typu decyzji inwestycyjnej jest możliwość dywersyfikacji portfela. Nie bez znaczenia jest też to, że długoterminowe inwestycje często są korzystne ze względów podatkowych. Księgowi jakiś czas temu zastanawiali się nad zagadnieniem „inwestycje długoterminowe aktywa czy pasywa”? Ostatecznie uznano, że są to aktywa trwałe, co pozwala na optymalizację podatkową. Warto kwestie te doprecyzować z renomowanym specjalistą ds. księgowych.

Jak sama nazwa wskazuje, minusem inwestycji długoterminowych może być to, że na potencjalny zysk czeka się zdecydowanie dłużej, niż w przypadku inwestycji o szybkim okresie zwrotu. Ponadto oczekiwane zyski mogą być nieco mniejsze, jednak to w dużej mierze zależy od rodzajów aktywów i obecnej sytuacji rynkowej.

Długoterminowe inwestycje finansowe wymagają cierpliwości. Na początku warto nastawić się na to, że inwestycja ma przynieść zysk w długiej perspektywie. To bardzo ważne, ponieważ na przestrzeni miesięcy lub lat wartość rynkowa aktywów może się zmieniać. Zbyt mocne skupienie się na krótkiej perspektywie może powodować wzmożony stres oraz podejmowanie pochopnych decyzji, które mogą skutkować nawet odejście od wybranej strategii. Oczywiście warto mięć rękę na pulsie, jednak każda tego typu decyzja powinna być dobrze przemyślana. Silne emocje w procesie decyzyjnym oraz w inwestycjach nie są dobrym doradcą. Jeżeli inwestujesz długoterminowo, to zachowaj cierpliwość. Tego typu inwestycje jej wymagają oraz same w sobie są obarczone mniejszym ryzykiem, niż inwestycje nastawione na szybki zysk.

Inwestycje długoterminowe – rodzaje

Wiemy już, co to są inwestycje długoterminowe. Co zaliczamy do tej kategorii? Aktywów inwestycyjnych w kontekście długoterminowym może być wiele. Ważne, aby posiadać je przez minimum 12 miesięcy. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, w co warto inwestować długoterminowo, to popularne wybory to m.in.:

To tylko najpopularniejsze wybory świadomych inwestorów. Decyzja w tym zakresie jest jednak indywidualna. Rekomendujemy lokowanie środków w sektory, które się rozumie i dobrze zna. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko. Dobry inwestor powinien dobrze prześwietlić kilka strategii, zanim zdecyduje się na podjęcie wiążącej decyzji finansowej. Właśnie dlatego dowiedz się najpierw, jak inwestować na giełdzie, co to są obligacje czy też jak generować dochód pasywny w inwestycjach długoterminowych. Ten ostatni mogą zapewnić Ci m.in. nieruchomości oraz akcje spółek dywidendowych, które dzielą się częścią zysku z akcjonariuszami.

W co warto inwestować długoterminowo?

Zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną, musisz mieć świadomość tego, że każda strategia wiąże się z określonym ryzykiem. W najlepszym wypadku osiągniesz oczekiwany zysk, a w najgorszym poniesiesz stratę. W związku z tym przy decyzjach finansowych warto kierować się nie tylko intuicją i emocjami, ale również dobrą analizą i uzasadnioną argumentacją. W perspektywie długoterminowej z powodzeniem można lokować zarówno mniejszy, jak i większy kapitał. W jednym z naszych poradników pisaliśmy o tym, w co inwestować duże pieniądze.

W co inwestować długoterminowo, aby zwiększyć swoje szanse na wygenerowanie oczekiwanego zysku i zabezpieczyć swój kapitał? Strategia lokowania kapitału w perspektywie długoterminowej uzależniona jest w dużej mierze od obecnej sytuacji rynkowej. To ona wpływa na wartość aktywów. Inwestor powinien być na bieżąco, aby wyczuć właściwy moment zakupu aktywów po niskiej cenie, co zwiększa szansę na wygenerowanie zysku w przyszłości.

Ponadto rekomendujemy dokonanie dokładnej analizy we współpracy z ekspertem oraz lokowanie środków w zrozumianych przez siebie sektorach. Wówczas dużo łatwiej zauważyć niepokojące symptomy na rynku, co jeszcze zwiększa kontrolę nad inwestycją. Oczywiście warto postawić na dywersyfikację. Inwestowanie w różne instrumenty finansowe zmniejsza ryzyko i przydaje się wtedy, gdy jeden z instrumentów zanotuje spadek. Taka strata może zostać zrekompensowana przez zysk innych aktywów w zdywersyfikowanym portfelu. Skupienie się tylko na jednym instrumencie znacznie zwiększa ryzyko, a należy pamiętać o tym, że nawet pozornie bezpieczne inwestowanie długoterminowe nie daje stuprocentowej gwarancji zysku.

Odpowiednio wybrana strategia działania w ramach inwestowania długoterminowego zmniejsza ryzyko inwestycyjne. Daje to wiele możliwości lokowania swoich środków w celu pomnożenia kapitału lub jego zabezpieczenia przed skutkami inflacji i wahań w gospodarce.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!