Co to jest Przewalutowanie?

Chcesz wymienić posiadane środki na inną walutę? Transakcja taka nazywa się przewalutowaniem. Powodów takiej operacji może być kilka. Wśród nich wymienia się m.in.: wyjazd zagraniczny, finalizacje transakcji z zagranicznym partnerem biznesowym czy też dywersyfikację walut w ramach gromadzonych oszczędności. Sprawdź nasz słowniczek i poznaj definicję przewalutowania oraz kluczowe informacje, które warto wiedzieć na temat tego typu operacji finansowych.

Co to jest przewalutowanie?

Przewalutowanie to zmiana waluty zobowiązania finansowego, według określonego kursu walut. Przewalutowanie może mieć miejsce wówczas, gdy klient decyduje się na zmianę waluty udzielonego mu kredytu (np. z obcej waluty na polski złoty lub odwrotnie) lub korzysta z zagranicznych bankomatów, wypłacając obcą walutę z rachunku prowadzonego w polskich złotych. Za przewalutowanie bank pobiera opłatę za wydatek przewalutowania (tzw. spread walutowy, wynikający z różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży określonej waluty). Dodatkowo bank może pobierać prowizję za realizację przewalutowania.

Ile kosztuje przewalutowanie?

Wiemy już, co to przewalutowanie. Jak już wspomniano, bank pobiera wynagrodzenie za dokonanie transakcji związanej z przewalutowaniem środków. Zarobkiem banku jest tzw. spread walutowy. Na jego wysokość wpływa bezpośrednio różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży danej waluty. Poza tym instytucja finansowa może pobierać dodatkowe wynagrodzenie za świadczenie usług przewalutowania środków. To, ile bank pobiera za przewalutowanie, zależy od przyjętej polityki oraz innych czynników. Wpływ na wysokość opłat dodatkowych ma m.in. suma pieniędzy, które podlegają transakcji.

Standardowo w Polsce banki pobierają około 3-8% prowizji za dokonanie przewalutowania. Opłaty te obejmują takie operacje, jak m.in.: transakcje kartą za granicą, przelewy międzynarodowe oraz pobieranie pieniędzy z bankomatów poza granicami Polski. Przed skorzystaniem z tego typu usług warto dokładnie zapoznać się z regulaminem danej usługi, aby przekalkulować opłacalność wykonania operacji.

Wpływ na to, ile bank bierze za przewalutowanie, mają jeszcze takie czynniki jak:

  • rodzaj transakcji (płatność kartą z granicą, wypłata z bankomatu za granicą i przelew zagraniczny mogą być objęte innymi kosztami przewalutowania);
  • waluta, którą posiadamy i waluta, na jaką chcemy ją wymienić;
  • rodzaj wybranej instytucji finansowej, kantoru lub serwisu transferowego.

Na co dzień transakcjami przewalutowywania zajmują się nie tylko banki, ale również kantory tradycyjne i internetowe oraz dedykowane serwisy transferowe. Warto porównać ich oferty i wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Jak obliczyć przewalutowanie? Rzeczywiste koszty przewalutowania środków można sprawdzić w kalkulatorach online oferowanych przez banki i kantory, a także w kontakcie bezpośrednim z przedstawicielem podmiotu oferującego takie usługi.

Czy można ograniczyć koszty przewalutowania?

Oczywiście, że tak. Są sprawdzone sposoby na to, aby zmniejszyć koszty związane z przewalutowaniem pieniędzy oraz wygenerować realne oszczędności. Standardowo oferta przygotowana przez banki jest mniej korzystna od tej, z którą spotkasz się w kantorach stacjonarnych i internetowych. W związku z tym warto dokonać dokładnej analizy. Jeżeli różnica jest większa, to czasem opłaca się poświęcić czas na udanie się do kantoru i wymianę środków w nim. Dotyczy to jednak zwłaszcza pozyskiwania waluty przed zagranicznym wyjazdem.

Jeżeli jednak jesteś poza Polską i wypłacasz środki z konta, to zwróć uwagę na oferty rachunków i produktów bankowych, które uwzględniają darmowe bankomaty za granicą lub kilka bezpłatnych wypłat. Jest to możliwe m.in. przy prowadzeniu rachunku w obcej walucie. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu przyspiesza się proces przewalutowania środków na własne potrzeby. To dobry wybór zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują do krajów zagranicznych. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych banków są nowoczesne firmy z tego sektora pokroju Wise czy Revolut. 

Ile trwa przewalutowanie?

Czas trwania procesu przewalutowania zależy od kilku czynników. Jeżeli dokonujesz tej operacji w obrębie posiadanych przez Ciebie rachunków bankowych prowadzonych w dwóch różnych walutach, to standardowo proces przebiega w czasie rzeczywistym. Tak samo wygląda to przy wirtualnych portfelach prowadzonych w kantorach online i serwisach transferowych. Nieco więcej trwa to w przypadku dokonywania płatności międzynarodowych. W zależności od pory dnia, dnia tygodnia oraz innych zmiennych, proces przewalutowania trwa od kilku godzin nawet do dwóch dni roboczych. Na czas weryfikacji transakcji i przewalutowania wydane przez Ciebie środki są blokowane na koncie, aby niemożliwe było ponowne skorzystanie z nich.