Konto walutowe - czym jest i jakie wybrać dla siebie?

Konto walutowe - czym jest i jakie wybrać dla siebie?

Często wyjeżdżasz za granicę lub robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych? A może dostajesz wypłatę w euro lub dolarach? Zajrzyj do rankingu kont walutowych i załóż rachunek, na którym będziesz mógł trzymać obcą walutę. Sprawdź, na czym polega atrakcyjność konta walutowego i gdzie warto je założyć.

Co to jest konto walutowe i na czym polega?

Konto walutowe to rodzaj rachunku bankowego, który prowadzony jest w innej walucie niż złotówka. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego konta osobistego, konto walutowe możesz wykorzystać do:

  • gromadzenia pieniędzy,
  • płacenia za zakupy w sklepach internetowych,
  • wykonywania przelewów na inne konta,
  • wypłacania środków z bankomatu i wpłacania ich poprzez wpłatomat.

Różnica polega na tym, że w przypadku konta walutowego, nie posługujesz się złotówkami, tylko zagraniczną walutą. W zależności o tego, jakie jest to konto walutowe, mogą być to euro, dolary, funty brytyjskie, franki szwajcarskie, a także waluty, którymi posługują się inne kraje.

I jeszcze jedna kwestia. Wiele osób nie wie, czy na konto walutowe można wpłacać złotówki. Możesz oczywiście wykonać taki przelew, jednak wpłacona w złotówkach kwota zostanie najpierw przewalutowana przez bank. Problem polega na tym, że przelicznik wymiany walut w takim przypadku może być dla ciebie niekorzystny. Dlatego lepiej będzie, jeśli najpierw skorzystasz z kantoru internetowego i wymieniasz złotówki na wybraną walutę.

Jeśli zastanawiasz się, czy opłaca ci się zakładać konto walutowe, odpowiedź sobie na poniższe pytania:

  • czy otrzymujesz przelewy (wypłatę, stypendium itp.) w walucie?
  • czy często wyjeżdżasz za granicę?
  • czy często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych?
  • czy posiadasz oszczędności w obcej walucie?
  • czy zamierzasz wziąć kredyt w walucie innej niż złotówki?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, zastanów się, w jakim banku warto założyć konto walutowe.

Jakie konto walutowe wybrać?

Wiesz już, co to jest konto walutowe i po co takie konto walutowe się zakłada. Sprawdźmy zatem, jakie konto walutowe założyć.

Zastanawiając się, w jakim banku najlepiej założyć konto walutowe, zwróć uwagę na rodzaje walut, którymi zamierzasz się posługiwać. Czy wystarczy ci konto w euro? A może potrzebujesz rachunku, który będzie obsługiwał więcej walut? W tym drugim przypadku może warto skusić się na kartę wielowalutową. A jak działa karta wielowalutowa? Jest ona powiązana z rachunkiem, prowadzonym w różnych walutach. Dzięki temu, gdy płacisz za coś w Londynie, z karty zostaną pobrane funty. Jeśli robisz zakupy we Włoszech, automatycznie zapłacisz za nie w euro itd. 

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, wybierając, w którym banku założyć konto walutowe? Przyjrzyj się kosztom prowadzenia takiego rachunku, prowizjom za wykonywanie przelewu SEPA czy SWIFT, czy opłatom za wydanie i korzystanie z karty płatniczej. Poza tym wybierz bank, który oferuje niski spread, czyli różnicę pomiędzy kursem kupna a sprzedaży danej waluty.

Poznaj także ogólne opinie o banku, gdzie można założyć konto walutowe. Dowiedź się, czy korzystanie z bankowości internetowej i aplikacji mobilnej jest intuicyjne, a także sprawdź, jak inni ocenią poziom obsługi klienta w danym banku.

Oczywiście, czasem najprościej jest założyć konto walutowe w banku, w którym prowadzisz już rachunek osobisty. Jednak zawczasu warto upewnić się, czy na pewno jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Jak założyć konto walutowe?

Wybrałeś już konto walutowe i wiesz, w jakim banku chcesz je założyć? Czas przyjrzeć się, jak otworzyć takie konto walutowe. Przede wszystkim możesz zrobić to na kilka sposobów:

  • przez internet,
  • poprzez aplikację mobilną swojego banku,
  • w oddziale banku,
  • przez telefon.

W każdym razie cały proces sprowadza się do złożenia wniosku o założenie konta walutowego i potwierdzenie tożsamości.

Dodajmy, że w niektórych bankach konto walutowe musi zostać powiązane z kontem osobistym. Możesz jednak znaleźć oferty banków, w których będziesz mógł posiadać wyłącznie rachunek walutowy.

Czy można założyć konto walutowe przez internet?

Przez internet możesz złożyć wniosek o założenie konta walutowego, ale najczęściej będziesz musiał udać się do najbliższej placówki banku, by podpisać umowę o otwarcie takiego rachunku.

Ile trwa założenie konta walutowego?

Procedury związane z zakładaniem konta walutowego nie trwają długo. Wypełnienie wniosku przez internet to kwestia kilkunastu minut. Pozostaje jeszcze potwierdzenie twojej tożsamości czy podpisania umowy. Jeśli wszystko przebiegnie poprawnie, to z konta walutowego będziesz mógł korzystać po kilku godzinach. Z kolei karta do takiego konta powinna dotrzeć do ciebie w ciągu kilku dni.

Konto walutowe – ile kosztuje?

A jaki jest koszt prowadzenia i korzystania z konta walutowego? To już zależy od tego, w jakim banku takie konto walutowe założysz. Co ważne, wielu opłat możesz uniknąć, jeśli spełnisz warunki podane przez dany bank. Najczęściej dotyczą one posiadania konta osobistego w tym samym banku, czy wykonania odpowiedniej liczby transakcji z danego rachunku walutowego lub za pośrednictwem karty płatniczej z nim powiązanej. W przeciwnym razie, za posiadanie konta walutowego zapłacisz do około 10 zł miesięcznie. Z kolei opłata za kartę wynosi najczęściej 1-5 euro, w zależności od tego, gdzie założyłeś konto walutowe. 

Jak sprawdzić, czy konto jest walutowe?

Nie wiesz, jak sprawdzić, czy masz konto walutowe? Najprościej będzie, jeśli wejdziesz w ustawienia swojego konta osobistego i przejrzysz, jakie usługi są powiązane z takim rachunkiem. Możesz także udać się do placówki swojego banku lub zadzwonić na infolinię, by pracownik obsługi klienta sprawdził to z ciebie.

Na co musisz zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Podobnie jak w przypadku wyboru standardowego konta bankowego (zarówno osobistego, jak i dla firmy), tak i przy wyborze rachunku walutowego koniecznie zapoznaj się z Tabelą Opłat i Prowizji. W przypadku kont walutowy, rozbieżności w ofertach poszczególnych banków mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca. Zwróć uwagę również na to, czy dany bank wymaga od ciebie uruchomienia również standardowego rachunku prowadzonego w PLN (w większości przypadków tak właśnie jest). Jeżeli tradycyjny ROR jest niezbędnym elementem uruchomienia konta walutowego, to także dla tego konta musisz sprawdzić wszelkie opłaty i prowizje pobierane przez bank.

Najważniejsze parametry konta walutowego to:

  • wysokość opłat za uruchomienie i prowadzenie konta – zazwyczaj banki proponują swoim klientom darmowe rachunki walutowe, jednak w niektórych przypadkach darmowe konto dostępne jest tylko dla osób, które spełnią określone w umowie warunki (np. utrzymają saldo rachunku na minimalnym poziomie, wykonają transakcje bezgotówkowe itd.);
  • możliwość otrzymania karty walutowej oraz poziom opłat związanych z jej wydaniem i użytkowaniem;
  • koszt realizacji wpłat i wypłat środków w oddziałach bankowych – zazwyczaj opłaty te mają ustalony, stały poziom lub stanowią wartość procentową wpłacanej/wypłacanej kwoty. Zwróć również uwagę na to, czy najbliższy oddział banku umożliwia ci realizację wpłat i wypłat na konto walutowe;
  • koszt krajowych przelewów walutowych;
  • koszt realizacji przelewów zagranicznych – do wyboru masz przelew SEPA (tzw. europejski) oraz SWIFT (przelew zagraniczny). W przypadku przelewów europejskich opłata zazwyczaj jest stała i wynosi od ok. 5 złotych do kilkudziesięciu złotych. Opłaty za przelewy SWIFT zazwyczaj stanowią wartość procentową realizowanego przelewu i wynoszą od ok. 20 złotych do nawet 200 złotych;
  • opcje kosztowe – ważny jest nie tylko poziom opłat za realizację przelewów, ale i sposób ich rozliczania. W tym zakresie możliwa jest realizacja przelewów w opcji SHA (koszty realizacji przelewu dzielone są pomiędzy zleceniodawcą a odbiorcą przelewu), OUR (koszt przelewu przechodzi na zleceniodawcę) oraz BEN (koszt zrealizowanego przelewu przenoszony jest na odbiorcę przelewu);
  • wysokość opłat za realizację wypłat w krajowym bankomatach;
  • wysokość opłat za wypłaty realizowane poza granicami Polski;
  • spread – im niższy jest spread walutowy, tym niższe są opłaty związane z przewalutowaniem realizowanych przez ciebie transakcji;
  • oprocentowanie konta walutowego – w większości przypadków oprocentowanie rachunku wynosi 0%, jednak niektóre banki udostępniają swoim klientom oferty specjalne, gdzie podstawowe konto walutowe objęte jest oprocentowaniem (zwykle na poziomie ok. 0,1-0,2% w skali roku);
  • dostępność dodatkowych produktów i usług – większość banków posiada obecnie własne kantory wymiany walut, a przy tym oferuje klientom walutowe rachunki oszczędnościowe, a nawet walutowe lokaty terminowe. Nierzadko posiadacze rachunku walutowego mogą również korzystać z ubezpieczeń na preferencyjnych warunkach finansowych.

Jak założyć konto walutowe — podsumowanie

Konto walutowe to rachunek bankowy prowadzony w obcej walucie. Co to znaczy? Na takim koncie możesz gromadzić pieniądze w euro, dolarach czy funtach, możesz wykonywać przelewy w takich walutach i płacić nimi w zagranicznych sklepach internetowych. Jeśli zastanawiasz się, jaki bank wybrać, by założyć w nim konto walutowe, to przede wszystkim kieruj się tym, z jakich walut masz zamiar korzystać. Poza tym to, w jakim banku możesz założyć konto walutowe, powinno zależeć od wysokości opłat, jakie wiążą się z prowadzeniem takiego rachunku. A jak założyć konto walutowe w banku? Możesz zrobić to przez internet, osobiście w placówce banku lub przez bankową infolinię. Założenie konta walutowego nie zajmuje dużo czasu, także po kilku godzinach od podpisania umowy powinieneś być w stanie korzystać z nowego rachunku. Licz się jednak z tym, że na kartę płatniczą będziesz musiał zaczekać kilka dni. A jak płacić kontem walutowym lub jak zrobić przelew zagraniczny? Dokładnie tak samo, jak płacisz za zakupy czy wykonujesz przelewy z konta osobistego.

Konto walutowe to idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują, pracują za granicą lub lubią robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Taki rachunek sprawdzi się także, jeśli chcesz oszczędzać w innych walutach niż złotówki. Dlatego też, jeśli często posługujesz się euro, dolarami czy frankami szwajcarskimi, poszukaj banku, w którym będziesz mógł założyć najlepsze konto walutowe.

Komentarze i opinie o koncie walutowym

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!