Kantor internetowy to proste i nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Szacuje się, że roczne obroty e-kantorów przekraczają poziom 40 mld złotych, a z usług wirtualnych punktów wymiany walut korzysta co piąty Polak.
Spis treści:
Czym jest kantor internetowy?
Zgodnie z przyjętą definicją, jako kantor internetowy określa się kantor walutowy, w którym wszelkie transakcje zawierane są poprzez specjalne platformy internetowe oraz systemy bankowości internetowej. Cały proces jest w pełni bezgotówkowy, a klient decydujący się na wymianę waluty dokonuje wpłaty na wskazany rachunek z jednego konta, po czym otrzymuje przeliczoną sumę na rachunek prowadzony w wybranej walucie. Coraz częściej specjalistyczne platformy oferują swoim klientom tzw. wirtualne portfele, które pozwalają na szybką i bezpieczną wymianę walut, bez konieczności posiadania bankowego rachunku walutowego. W takim przypadku wystarczy jedynie wybrać walutę oraz kwotę, a następnie zaakceptować ofertę.
Dla kogo kantor internetowy?
Z internetowych kantorów walutowych mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. Nie ma również żadnych ograniczeń związanych z częstotliwością wymiany waluty ani wymienianymi kwotami.
Kantory walutowe najlepiej sprawdzą się w przypadku osób:
- pracujących poza granicami Polski;
- często podróżującymi poza granicami kraju;
- prowadzącymi sprzedaż produktów i usług na rynku międzynarodowym;
- spłacających kredyty walutowe;
- realizujących zakupy w internetowych sklepach zagranicznych;
- posiadających oszczędności w obcych walutach.
Jak działa kantor online?
Przed dokonaniem pierwszej wymiany waluty, w wybranym kantorze internetowym, należy założyć indywidualne konto użytkownika. W tym celu podaje się dane umożliwiające logowanie się do serwisu, a także korzystanie z niego. Dane te to przede wszystkim: nazwa użytkownika oraz hasło, adres mailowy, dane osobowe (zgodnie z wymogami portalu, przy czym standardem są imię i nazwisko), a także numery rachunków (złotówkowego oraz walutowego).
Pośród licznych kantorów internetowych odnaleźć można również takie portale, które umożliwiające swoim klientom prowadzenie wirtualnego portfela. Rozwiązanie to jest bardzo praktycznie, ponieważ dzięki wirtualnym portfelom transakcje wymiany walut realizowane są poza rachunkami bankowymi.
W przypadku wymiany walut poprzez kantor internetowy użytkownik serwisu zasila swoje indywidualne konto przypisane do utworzonego profilu, a następnie dokonuje wymiany poprzez akceptację wybranych ofert. W kolejnym etapie przekazywane są środki w zakupionej walucie, na wskazany przez klienta rachunek.
Czas zaksięgowania środków na wskazanym przez klienta rachunku może wynosić od kilku minut do 3 dni roboczych. Czas ten zależny jest od czynników takich jak: godzina zawarcia transakcji, wybrany tryb realizacji przelewu (ekspresowy lub standard), a także bank, w którym prowadzony jest rachunek klienta.
Zalety internetowego kantoru
Kantory internetowe posiadają kilka kluczowych zalet, które z każdym rokiem wpływają na wzrost popularności tego systemu wymiany walut.
Zalicza się do nich przede wszystkim:
- transakcje realizowane w systemie 24/7 – użytkownicy e-kantorów mogą korzystać z serwisów przez 24 godziny na dobę, we wszystkie dni tygodnia. W ten sposób możliwe jest dokonywanie wymiany waluty w najkorzystniejszym momencie, nawet wówczas, gdy stacjonarne kantory nie prowadzą już sprzedaży;
- wygoda – transakcje w internetowych kantorach można realizować o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy posiadać indywidualny profil użytkownika w wybranym serwisie, a wymiana waluty zajmie zaledwie kilka minut, bez konieczności wychodzenia z domu lub biura;
- oszczędność – kantory internetowe oferują swoim klientom znacznie atrakcyjniejsze przeliczniki wymiany walut, niż kantory stacjonarne czy też banki. Nie bez znaczenia jest również całodobowy dostęp do systemu wymiany walut, który pozwala nabywać lub sprzedawać waluty w najlepszym momencie;
- negocjacje cen i zniżki – wiele kantorów internetowych prowadzi specjalne programy lojalnościowe, które zapewniają klientom preferencyjne warunki wymiany walut. W ten sposób e-kantory stają się jeszcze silniejszą konkurencją na rynku wymiany walut;
- bezpłatne przelewy – w większości przypadków platformy wymiany walut nie pobierają opłat za przelewy realizowane na rachunki prowadzone w: PLN, EUR, USD, CHF i GBP;
- bezpieczeństwo – dobre portale wymiany walut korzystają z szyfrowanych połączeń zabezpieczonych odpowiednimi certyfikatami. Co więcej, rzetelne kantory internetowe posiadają licencję Komisji Nadzoru Finansowego, co gwarantuje wypłacalność podmiotu;
- dostęp do historii transakcji – posiadanie profilu użytkownika w internetowym kantorze wymiany walut sprawia, że w każdym momencie można sprawdzić dotychczasową historię zrealizowanych transakcji, a tym samym zwiększa się kontrola nad własnymi finansami.
Nie tylko wymiana walut
Internetowe kantory wymiany walut to coraz częściej znacznie więcej niż miejsce sprzedaży i skupu walut. To nowoczesne i funkcjonalne platformy, które pozwalają na bieżąco śledzić notowania kursów walut. Co więcej, w wielu przypadkach istnieje możliwość ustawienia zlecenia w taki sposób, aby zakup lub sprzedaż nastąpiły w momencie uzyskania odpowiedniego kursu.
Dodatkową zaletą e-kantorów jest możliwość realizacji przelewów walutowych, na obce rachunki. Można w ten sposób realizować płatności np. za zakupiony towar lub przesłać środki do znajomych i bliskich.
Podsumowując, e-kantory to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce wygodnie, bezpiecznie i szybko dokonać wymiany walut, bez konieczności odwiedzania kilku placówek stacjonarnych. Regularne korzystanie z kantorów internetowych to również możliwość negocjowania cen lub uzyskania zniżek dla stałych klientów. Wszystko to sprawia, że każda pojedyncza transakcja zwiększa nasze oszczędności, a całodobowy dostęp do serwisu zapewnia możliwość sprzedaży i zakupu walut po najkorzystniejszych kursach.