Bezpieczne zakupy w internecie - na co zwrócić uwagę?

Bezpieczne zakupy w internecie - na co zwrócić uwagę?

Jak często robisz zakupy w sklepach internetowych? A może regularnie korzystasz z platform online do zamawiania biletów lotniczych, na koncert czy mecz? Dziś przez internet można kupić właściwie wszystko, z czego jako klienci chętnie korzystamy. Tylko czy zakupy online są bezpieczne? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i robić bezpieczne zakupy w internecie. Przedstawiamy 6 zasad bezpiecznych zakupów w internecie.

Czy zakupy w internecie są bezpieczne?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie robić zakupy przez internet, najpierw musisz uświadomić sobie, co tak naprawdę ci zagraża. Na początek chcemy cię uspokoić. Większość transakcji, jakie wykonujesz w sieci, jest bezpieczna. Właściciele sklepów internetowych dokładają wszelkich starań, aby ich platformy były odpowiednio chronione przed oszustami.

Problem polega jednak na tym, że jak ktoś bardzo chce kogoś oszukać, to potrafi być bardzo kreatywny. Jakie zatem niebezpieczeństwa wiążą się z robieniem zakupów przez internet?

Po pierwsze, możesz natrafić na nieuczciwych sprzedawców na platformach sprzedażowych. Działają oni na dwa sposoby. Mogą podawać się za uczciwych sprzedawców, jednak po otrzymaniu od ciebie wpłaty, znikają. Z drugiej strony mogą też udawać kupujących. W takim przypadku kupują od ciebie przedmiot, po czym wysyłają do ciebie potwierdzenie przelewu i nalegają na szybką wysyłkę zamówienia. Niestety po kilku dniach okazuje się, że owo potwierdzenie było fałszywe, a ty wysłałeś oszustowi dany przedmiot za darmo.

Po drugie, oszuści lubią podszywać się pod prawdziwe sklepy internetowe, a nawet firmy kurierskie. Jak to działa? Po prostu otrzymujesz wiadomość z linkiem do strony internetowej, na której masz dokonać płatności. Jednak, gdy zaczniesz wpisywać dane do logowania do twojego konta osobistego, oszuści przejmą te informacje. W ten sposób będą mogli zalogować się do twojej bankowości, co pozwoli im na wyczyszczenie twojego rachunku lub karty kredytowej. Wszystko dlatego, że podany przez nich link prowadził do fałszywej strony bankowej.

Po trzecie, w sieci co jakiś czas pojawiają się nowe, fałszywe sklepy internetowe. Z pozoru wyglądają one zupełnie normalnie i tak też działają. Problem polega na tym, że po złożeniu przez ciebie zamówienia i zapłaceniu za produkty, nigdy ich nie otrzymasz. A sam sklep po kilku tygodniach lub miesiącach takiej działalności po prostu zniknie.

Jak widzisz, robienie zakupów przez internet wiąże się z pewnym ryzykiem. Przyjrzyjmy się zatem, jak możesz je zminimalizować.

Jak bezpiecznie kupować w internecie?

Wiesz już, jakie zagrożenia czekają na osoby, które kupują w sieci. Na szczęście nie jesteś wobec nich bezbronny. Przyjrzyjmy się zatem 6 zasadom bezpiecznego kupowania przez internet. Pozwolą ci one zarówno rozpoznawać oszustów, jak i się przed nimi bronić.

Bezpieczne zakupy w internecie — zasady

1. Kupuj od sprawdzonych sprzedawców

Nie da się ukryć, że kolejne sklepy internetowe powstają jak grzyby po deszczu. Skąd masz zatem wiedzieć, które z nich to tylko przykrywka dla oszustów? Twoje podejrzenia powinny wzbudzić następujące czynniki:

  • wyjątkowo atrakcyjne ceny, zazwyczaj dużo niższe od standardowych stawek rynkowych lub fałszywe promocje,
  • bardzo szeroki asortyment i dostępność produktów we wszystkich możliwych modelach, kolorach, rozmiarach,
  • brak opcji zapłacenia za zamówienie przy odbiorze,
  • brak regulaminu czy polityki prywatności na stronie,
  • brak pełnych informacji o właścicielach sklepu i pełnego adresu firmy,
  • literówki i dziwne sformułowania w opisach produktów, które mogą wskazywać, że teksty były automatycznie tłumaczone na język polski,
  • duża liczba bardzo pozytywnych komentarzy, które pojawiły się w bardzo krótkim czasie lub negatywne komentarze wprost informujące, że dany sklep nie realizuje zamówień i nie ma z nim kontaktu.

To wszystko może wskazywać na to, że zakupy online w takim sklepie internetowym nie są bezpieczne.

2. Używaj VPN, zamiast publicznego wi-fi

Korzystasz z hotelowego wi-fi? A może umilasz sobie czas w kawiarni, przeglądając oferty ulubionych sklepów internetowych? Musisz liczyć się z tym, że gdy korzystasz z publicznego wi-fi, twoje dane nie są bezpieczne. Jeśli zaczniesz logować się na swoje konto bankowe, korzystając z wi-fi na uczelni, informacje o twoim rachunku mogą trafić w ręce cyberoszustów. I nie ma w rankingu kont studenckich oferty, która by cię przed tym uchroniła.

Dlatego jeśli zależy ci na bezpiecznych zakupach w sieci, gdy musisz korzystać z sieci publicznej, postaw na VPN. Jest to usługa, dzięki której twoje dane zostają zaszyfrowane, dzięki czemu nie są one widoczne dla hakerów. Jeśli zastanawiasz się, jak uniknąć oszustw na wakacjach, to VNP jest jednym z najskuteczniejszych sposobów.

3. Regularnie aktualizuj przeglądarkę i aplikacje mobilne 

Ochrona przed oszustami przypomina zabawę w kotka i myszkę. Sprzedawcy tworzą coraz lepsze zabezpieczenia swoich sklepów internetowych, a oszuści szybko starają się je złamać, zanim zostanie wprowadzona kolejna ochrona. A jak ty możesz zwiększyć bezpieczeństwo zakupów w internecie?

Regularnie aktualizuj przeglądarkę internetową, oprogramowanie na telefonie komórkowym i wszelkie aplikacje mobilne, które masz na nim zainstalowane. Każda taka aktualizacja łata ewentualne dziury, które mogą wykorzystać oszuści do przejęcia twoich danych i wyczyszczenia twojego konta.

4. Nie klikaj w podejrzane linki

Kolejnym sposobem na to, jak bezpiecznie robić zakupy w internecie, jest unikanie klikania w podejrzane linki, które otrzymasz SMS-em lub e-mailem. Przede wszystkim nie daj się nabrać na „dodatkowe opłaty”, które musisz uiścić, aby zamówienie zostało do ciebie dostarczone. Możesz założyć, że jest to po prostu próba wyłudzenia twoich danych.

Poza tym zawsze weryfikuj stronę, poprzez którą logujesz się do swojego banku, by zapłacić za zakupy. W jaki sposób? Przyjrzyj się, czy adres takiej strony jest poprawny.

5. Nie przeprowadzaj transakcji poza oficjalnymi serwisami

Chcesz mieć pewność, że robisz bezpieczne zakupy online? Korzystając z ofert na platformach sprzedażowych, wszelkie transakcje przeprowadzaj za ich pośrednictwem. Tylko wtedy masz możliwość walki o odzyskanie pieniędzy, jeśli sprzedający lub kupujący okażą się oszustami. Natomiast, jeśli skusi cię lepsza cena i będziesz chciał dogadać się z drugą stroną poza platformą sprzedażową, możesz zostać oszukany.

6. Stosuj dwuskładnikową weryfikację

Zastanawiasz się, jak jeszcze bezpiecznie kupować w internecie? Odpowiednio zabezpiecz swoje konta w sieci. Dotyczy to zarówno twojego konta bankowego, jak i  mailowego. W tym celu zastosuj dwuskładnikową weryfikację.

Polega ona na tym, że logując się do danego konta, poza loginem i hasłem, musisz dodatkowo podać jednorazowy kod, który otrzymasz SMS-em lub poprzez specjalną aplikację. Dzięki temu, nawet jeśli dane twojego konta czy karty kredytowej wpadną w niepowołane ręce, oszuści nie będą mogli ich wykorzystać. A to dlatego, że nie będą mieli dostępu do kodu, potwierdzającego daną transakcję. W ten sposób zabezpieczasz pieniądze na swoim koncie osobistym, a nawet koncie oszczędnościowym.

Zasady bezpiecznych zakupów w internecie – podsumowanie

Odpowiedź na pytanie o to, czy zakupy w internecie są bezpieczne, jest w większości przypadków twierdząca. Właściciele sklepów internetowych robią co w ich mocy, aby chronić swoich klientów i ich dane. Nie da się jednak ukryć, że oszuści na każdym kroku próbują nas przechytrzyć, czy to podszywając się pod uczciwych sprzedawców, czy też tworzenie fałszywych sklepów internetowych. Jak zatem możesz bezpiecznie robić e-zakupy? Przede wszystkim stosuj się do takich zasad jak: kupowanie od sprawdzonych sprzedawców, unikanie używania publicznej sieci wi-fi, regularne aktualizowanie przeglądarki i aplikacji mobilnych, unikanie klikania w podejrzane linki, czy unikanie przeprowadzania transakcji poza oficjalnymi platformami. Poza tym, jak chcesz robić bezpieczne zakupy przez internet, stosuj dwuskładnikową weryfikację przy logowaniu się do konta bankowego czy mailowego.

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!