
Myśl o utracie pracy, nagłej chorobie lub nieplanowanych wydatkach spędza ci sen z powiek? Chcesz w końcu spać spokojnie bez obaw o budżet domowy? Pomoże ci w tym poduszka finansowa. Co to jest? Przyjrzymy się, jak możesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na czarną godzinę.
Spis treści:
Co to jest poduszka finansowa?
Poduszka finansowa to określenie na oszczędności, dzięki którym będziesz w stanie pokryć miesięczne wydatki w razie nieprzewidzianych sytuacji, takich jak choroba, utrata pracy czy niespodziewane wydatki. Po co ci taka poduszka finansowa?
Przede wszystkim zapewnia ona poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nagle stracisz pracę, będziesz miał czas na to, aby znaleźć nową, bez konieczności obniżania poziomu życia. Jeśli popsuje ci się samochód, laptop lub inny sprzęt, bez trudu naprawisz go lub wymienisz na nowy. A do tego nie będziesz musiał sięgać po kredyty czy pożyczki, dzięki czemu unikniesz zadłużania się.
Poza tym odpowiednia poduszka finansowa pozwala ci na elastyczność i podejmowanie ryzyka. Jeśli zechcesz zmienić pracę, założyć własną działalność gospodarczą, to odpowiednie oszczędności pozwolą ci na większą elastyczność w działaniu. Do tego dzięki zgromadzonym oszczędnościom możesz zrobić sobie przerwę od pracy lub dać sobie czas na przebranżowienie.
Odłożone pieniądze to także motywacja. Gdy widzisz, jak twoje oszczędności rosną, chętniej rezygnujesz z różnych wydatków, aby poduszka finansowa jeszcze bardziej się powiększała. Do tego zaczynasz interesować się kolejnymi sposobami na to, jak oszczędzać pieniądze i je inwestować.
Jak stworzyć poduszę finansową?
Poduszka finansowa, czyli pieniądze odłożone na czarną godzinę, zapewniają spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jak jednak stworzyć taką poduszkę? Jak oszczędzać w czasie inflacji? Oczywiście możesz po prostu odkładać co miesiąc określoną kwotę. Jednak możesz podejść do budowania poduszki finansowej bardziej analitycznie. Jak to zrobić?
Zacznij od analizy swojej sytuacji finansowej. Podlicz swoje comiesięczne wydatki. Przyjrzyj się, które z nich są niezbędne, takie jak rachunki, raty kredytu, czy wydatki na jedzenie i podstawowe produkty związane z prowadzeniem domu. Podsumuj także te wydatki, z których bez trudu mógłbyś zrezygnować w przypadku ciężkiej sytuacji finansowej, czyli np. jedzenie na mieście, korzystanie z taksówek, regularne wypady do kina czy pubu.
Na tej podstawie określ, ile pieniędzy tak naprawdę potrzebujesz, aby przeżyć dany miesiąc bez popadania w długi. To pozwoli ci ustalić cel finansowy, jaki chcesz osiągnąć. Oczywiście twoja poduszka finansowa może zakładać tylko niezbędne wydatki. A równie dobrze możesz dążyć do zbudowania zabezpieczenia, które pozwoli ci żyć na wysokim poziomie, nawet jeśli przez dany czas będziesz pozostawał bez pracy i dochodów.
Niemniej, jednak gdy już ustalisz swój cel finansowy, czas na ułożenie planu jego realizacji. Zastanów się, ile chcesz i możesz odkładać miesięcznie na poduszkę finansową i gdzie będziesz trzymać swoje oszczędności. Czy będzie to konto oszczędnościowe? Lokata w banku?
Poza tym, jeśli chcesz przyśpieszyć tworzenie poduszki finansowej, postaraj się zredukować wydatki. Możesz zastanowić się, jak oszczędzać na jedzeniu, ubraniach, paliwie i innych kosztach życia. Może warto zrezygnować z kilku wypadów na miasto miesięcznie, aby szybciej zapewnić sobie oszczędności na pożądanym poziomie?
Oczywiście tworząc plan oszczędzania, pozostań elastyczny. Przede wszystkim kontroluj swoje wydatki i poziom oszczędności, a jeśli zajedzie taka potrzeba, modyfikuj swój pierwotny plan. Wszystko po to, aby systematycznie zwiększać poduszkę finansową i zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.
Ile powinna wynosić poduszka finansowa?
Wiesz już, że warto tworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa. Czas zastanowić się, jaka powinna być poduszka finansowa.
Już na wstępie zaznaczmy, że nie ma uniwersalnej kwoty, jaką każdy powinien odłożyć na czarną godzinę. A to dlatego, że każdy z nas ma inne koszty życia. Jeśli mieszkasz w centrum dużego miasta, a do tego, co miesiąc spłacasz sporą ratę kredytu hipotecznego, to bezpieczna poduszka finansowa będzie musiała być większa niż w przypadku osoby mieszkającej we własnym domu w mniejszej miejscowości.
Do tego dochodzi poziom życia, do którego jesteś przyzwyczajony. Jeśli ty i twoja rodzina regularnie jadacie na mieście, korzystacie z usług najlepszych salonów fryzjerskich i kosmetycznych, to wysokość poduszki finansowej powinna to odzwierciedlać, jeśli nie chcesz rezygnować z tych wydatków.
Dlatego, zamiast mówić o konkretnej kwocie, jaką powinieneś odłożyć w ramach poduszki finansowej, lepiej odnieść jej poziom do twoich miesięcznych wydatków. Zatem ile powinna wynosić poduszka finansowa? Oto progi, jakie wskazują ekonomiści:
- poduszka o wartości trzymiesięcznych zarobków – to minimalne zabezpieczenie finansowe, które pozwoli ci na względne bezpieczeństwo na wypadek utraty pracy,
- poduszka o wartości sześciomiesięcznych zarobków – takie zabezpieczenie będzie odpowiednie dla rodziny w przypadku niespodziewanych wydatków lub niekorzystnych wydarzeń,
- poduszka o wartości rocznych zarobków – takie oszczędności stanowią nie tylko bardzo dobre zabezpieczenie, ale i dają możliwość pomnażania pieniędzy w ramach różnych inwestycji.
Oczywiście stworzenie takich poduszek finansowych nie zawsze jest łatwe. Stąd częste pytania o to, jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach? Kluczem jest przede wszystkim ograniczenie wydatków, tak aby zarobki były większe od sumy, którą co miesiąc wydajesz. Warto także rozwijać się i szukać zajęcia, które zapewni większe dochody. Poza tym warto wprowadzić nawyk oszczędzania nawet niewielkich kwot, aby poduszka finansowa systematycznie rosła.
Podsumowanie: Czym jest poduszka finansowa?
Co to jest poduszka finansowa? To oszczędności, z których jesteś się w stanie utrzymać w razie nieprzewidzianych okoliczności, takich jak utrata pracy. Im większa poduszka finansowa, tym przez dłuższy okres masz środki na comiesięczne wydatki. Nie ma jednej, uniwersalnej kwoty, jaką każdy powinien odłożyć w ramach poduszki finansowej. Po prostu zależy ona od poziomu życia i wydatków każdej osoby. Z tego względu ekonomiści uznają, że minimalna poduszka finansowa, zapewniająca minimum bezpieczeństwa, powinna wynosić 3-krotność miesięcznej pensji. Z kolei optymalna poduszka to 6-krotność naszego wynagrodzenia, a poduszka w wysokości rocznych zarobków, pozwala nie tylko zabezpieczyć się na czarną godzinę, ale i pomnażać majątek w ramach inwestycji. Kluczem do stworzenia poduszki finansowej jest regularne oszczędzanie w oparciu o analizę dochodów i wydatków w budżecie domowym, wyznaczenie celu i planu oszczędzania oraz systematyczna realizacja tych założeń.
Komentarze i opinie użytkowników