Każdy moment jest dobry, aby zacząć oszczędzać. Wiele osób obawia się jednak tego, że przy relatywnie małych zarobkach lub wysokich kosztach życia jest to wręcz niewykonalne. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie przygotowanie, konsekwencja oraz wiedza w zakresie gromadzenia zaskórniaków sprawią, że zadziała magia liczb i nawet przy niskich dochodach uda się zaoszczędzić. Sprawdź, jak robić to z głową i skutecznie.
Spis treści:
Jak oszczędzać przy niskich zarobkach?
Osoby wchodzące na rynek pracy lub wykonujące niskopłatne zawody często borykają się z wyzwaniem, jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach. Z ich perspektywy wydaje się to być bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe i po prostu rezygnują z oszczędzania, żyjąc z dnia na dzień. To błąd, który może doprowadzić do potencjalnych problemów finansowych, w tym zadłużenia. Życie z dnia na dzień udaje się, gdy nie zdarzy się nic niespodziewanego. Gdy jednak pojawią się nieoczekiwane wydatki lub utrata pracy, to rozpoczyna się nakręcanie spirali zadłużenia.
Aby tego uniknąć, należy dowiedzieć się, jak oszczędzać pieniądze i wiedzę tą wdrożyć nawet przy małych zarobkach. Konsekwentne podejście do tego zagadnienia sprawi, że nawet przy niskich comiesięcznych dochodach uda się coś odłożyć, budując zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej czy też odkładając środki pod kątem potencjalnych inwestycji. Oczywiście przy mniejszych zarobkach czas odkładania większej sumy pieniędzy będzie dłuższy, jednak wciąż jest to możliwe. Kluczem jest umiejętne wykorzystywanie w praktyce umiejętności oszczędzania i nieszukanie wymówek. Z doświadczenia wiemy jednak, że osoby mało zarabiające często znajdują wymówki, przez które oszczędzanie w ich sytuacji jest niemożliwe. Jak tylko te wymówki znikną, to okaże się, że co miesiąc w budżecie znajduje się nadwyżka finansowa.
Poniżej wybraliśmy kilka kluczowych sposobów na to, jak oszczędzać przy niskich zarobkach, aby było to skuteczne. Wdrożenie już tylko kilku z tych dobrych nawyków może odmienić Twoje finanse. Warto studiować i weryfikować różne zasady skutecznego oszczędzania. Wśród początkujących dużym powodzeniem cieszy się m.in. metoda 6 słoików. Zachęcamy do świadomego gospodarowania swoimi finansami, co korzystnie przełoży się nie tylko na Twoją teraźniejszość, ale również przyszłość.
Odkładaj od razu, gdy przyjdzie wypłata
Wiemy, że w skali miesiąca zawsze pojawiają się mniej lub bardziej niezapowiedziane wydatki i pokusy. Gdy pieniądze znajdują się na koncie, to dość łatwo przychodzi nam z nimi się rozstać. Właśnie dlatego w ramach oszczędzania z góry ustaloną kwotę warto odkładać już w momencie, gdy na nasze konto wpłynie wypłata. Standardowo przyjmuje się, że powinno to być około 10%. Wszystko powyżej tego to dodatkowy bonus do Twoich oszczędności.
Zachęcamy do założenia osobnego konta oszczędnościowego i przelewania tam wybranej sumy pieniędzy z otrzymywanych przychodów. Na koniec miesiąca na konto to można wpłacać zgromadzoną nadwyżkę. Gdy uzbiera się odpowiednia suma, to można ją zainwestować lub wymienić m.in. na inną walutę. Jeżeli zastanawiasz się, w jakiej walucie oszczędzać, to rekomendujemy dywersyfikację i trzymanie oszczędności w 2-3 mocnych i ustabilizowanych od lat walutach (np. dolar, euro).
Prowadź budżet domowy
Podstawą efektywnego oszczędzania jest dobrze prowadzony budżet domowy. Polega to na konsekwentnym wpisywaniu do zestawienia wszystkich przychodów osiąganych przez członków gospodarstwa domowego oraz wydatków, które ponoszą. Dzięki temu można jasno określić, czy na koniec miesiąca zostają oszczędności, czy jednak gospodarstwo domowe wydaje więcej, niż zarabia. Skrupulatne prowadzenie wyliczeń pozwala również na sprawdzenie obszarów, w których warto pokusić się o oszczędności. Z miesiąca na miesiąc można obserwować swoje postępy w tym zakresie oraz odkładać jeszcze większe kwoty nawet przy małych zarobkach.
Planowanie i robienie zakupów z głową
Bardzo ważnym elementem oszczędzania jest planowanie zakupów, a następnie robienie ich z głową. Właśnie dlatego eksperci rekomendują przygotowanie gotowej listy zakupów, zanim wyjdziesz do sklepu. Warto przejrzeć ją kilka razy i zweryfikować, jakie produkty żywnościowe lub chemiczne mamy w domu. Nie ma sensu ich dublować, chyba że znajdują się w bardzo korzystnej cenie i mają dłuższy termin przydatności. Robienie zakupów według listy ogranicza ryzyko zakupów impulsywnych, które często są nadprogramowe i rujnują domowy budżet.
Planowanie zakupów to nie tylko to, co kupujemy, ale również gdzie kupujemy. Zdecydowanie odradzane jest dokonywanie zakupów w małych sklepach osiedlowych lub sieciowych, które znane są z wysokich cen. Zamiast tego warto przeglądać gazetki promocyjne wybranych supermarketów i robić zakupy tam, gdzie jest to najkorzystniejsze. To jeden ze sposobów na to, jak oszczędzić na jedzeniu. W ten sposób można wygenerować realne oszczędności nawet przy niższych zarobkach, a zgromadzoną nadwyżkę wpłacać na konto oszczędnościowe.
Od lat na popularności zyskują zakupy online. Okazuje się bowiem, że często w sieci wybrane produkty można kupić znacznie taniej, niż w sklepie stacjonarnym. To kolejny sposób na oszczędności, jednak wszystkie zakupy online powinny być robione z głową i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Jak dojeżdżasz do pracy?
Twoje zarobki nie są najwyższe, a Ty do pracy dojeżdżasz samochodem? Warto zastanowić się nad tym, czy to konieczne. Jeżeli jest to możliwe, to lepszym rozwiązaniem okazuje się komunikacja zbiorowa lub też rower. Skorzystanie z komunikacji miejskiej pozwala wygenerować comiesięczne oszczędności i jest bardziej ekologiczne. Gdy miejsce pracy znajduje się niedaleko i sprzyja ku temu pogoda, to można wsiąść na rower i połączyć przyjemne z pożytecznym. To zeroemisyjny pojazd, który nie generuje dodatkowych kosztów.
Zdarza się jednak, że lokalizacja miejsca pracy sprawia, że niezbędny jest dojazd autem. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czym jest carpooling. Zyskuje on na popularności wśród osób dojeżdżających do pracy lub na uczelnię. Polega to na tym, że kilka osób korzysta z jednego auta, zamiast dojeżdżać w pojedynkę. Dzięki temu koszty transportu rozkładają się na kilka osób i dojazd do pracy jest mniejszym obciążeniem dla Twojego budżetu. Takie postępowanie ułatwi gromadzenie oszczędności nawet przy niższych zarobkach.
Oszczędzaj z głową
Oszczędzać należy z głową. Oznacza to, że nie wolno stawiać sobie nierealnych celów lub takich, których realizacja wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo i podstawowy komfort naszego życia. Nie powinno się oszczędzać na zdrowiu lub przesadnie oszczędzać na jedzeniu. Wątpliwej jakości jedzenie może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto więc stawiać na sprawdzone produkty wysokiej jakości, poszukują ich w atrakcyjnych cenach (np. w promocjach). Oszczędzanie nie powinno również polegać na siedzeniu po ciemku oraz w kurtce przy wyłączonym ogrzewaniu. Wpływa to negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na posiadają przez nas nieruchomość. We wszystkim należy zachować zdrowy balans i nie rezygnować ze swoich przyjemności. Wtedy uda się połączyć efektywne oszczędzanie z komfortowym życiem, nawet przy mniejszych zarobkach.
Jak oszczędzać przy małych dochodach?
Zdarza się jednak, że przychody wcale nie są małe, jednak ze względu na wysokie koszty życia (w tym koszty stałe), dochody są relatywnie niskie. W takiej sytuacji również trzeba się nagimnastykować, aby oszczędzać. Jest to jednak możliwe. Sprawdź, jak oszczędzać przy małych dochodach.
Na początku warto zweryfikować wszystkie swoje wydatki i sprawdzić, jaką sumę stanowią wydatki stałe związane z utrzymaniem domu, jedzeniem, spłatą kredytów w banku czy też opłatą za przedszkole dziecka. Czy jest tu szansa na oszczędności? W przypadku zobowiązania finansowego w banku można zweryfikować możliwość wzięcia wakacji kredytowych, a następnie nadpłacenia kredytu. Jeżeli jest ich więcej, to oszczędnym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny, który zmniejszy łączną wysokość comiesięcznych rat. Być może w domu zużywamy zbyt dużo wody, prądu lub ciepła, np. przegrzewając pomieszczenia? To kolejny obszar, który warto zweryfikować pod kątem oszczędności. Większy pobór prądu mogą generować uszkodzone sprzęty, dlatego tego też warto unikać.
Wdrożenie tych kilku zmian może korzystnie wpłynąć na poprawę wysokości osiąganych dochodów i ułatwić oszczędzenia. Poza tym należy stosować się do wszystkich sposobów wymienionych przez nas w kontekście niskich zarobków i oszczędzania. Jeżeli czas codzienne obowiązki tego nie wykluczają, to warto pomyśleć o dodatkowej pracy (nawet dorywczej), co pomoże w podreperowaniu budżetu i sprawi, że oszczędności będą rosły w jeszcze szybszym tempie. To zdecydowanie lepsze od wielogodzinnego wpatrywania się w ekran smartfona lub telewizora.
Zachęcamy do świadomego oszczędzania i nabywania umiejętności zarządzania pieniędzmi. Tylko w ten sposób można zabezpieczyć swoją przyszłość i zbliżyć się do osiągnięcia niezależności finansowej.
Komentarze i opinie użytkowników