Z pewnością z niego korzystasz, choć nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Mowa o rachunku ROR w banku. Nazwa ta nie jest Ci znana? Nic dziwnego. Powszechnie zamiast niej mówi się po prostu o koncie bankowym lub rachunku osobistym. W naszym słowniczku przygotowaliśmy definicję tego, co to jest rachunek ROR oraz kluczowe informacje, które warto wiedzieć na ich temat.
ROR – co to znaczy?
Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co oznacza skrót ROR? ROR to skrót od: rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Stanowi on podstawowy produkt bankowy służący do gromadzenia środków finansowych, a także realizacji transakcji pieniężnych.
Inna nazwa ROR to konto osobiste, które przeznaczone jest dla osób fizycznych, od 13. roku życia. Do każdego konta osobistego zazwyczaj dołączona jest karta debetowa (z której klient może zrezygnować). W większości banków ROR jest rachunkiem nieoprocentowanym. W ofertach specjalnych dostępne bywają jednak konta osobiste, które zapewniają oprocentowanie zgromadzonych na rachunku środków.
Obecnie największą popularnością cieszą się internetowe konta osobiste, które zapewniają znaczną swobodę w realizacji transakcji bankowych. Bez udziału banku możliwa jest realizacji przelewów, płatności internetowych, płatności za faktury itd.
Ciekawostka: W Polsce pierwszy internetowy rachunek osobisty pojawił się 14 października 1998 roku, z inicjatywy Powszechnego Banku Gospodarczego w Łodzi.
Co jeszcze warto wiedzieć i jak wybrać rachunek ROR?
To, co ważne to fakt, że rachunek ROR przeznaczony jest tylko dla klientów indywidualnych. Oznacza to, że jest rachunkiem osobistym i nie może być wykorzystywany przez przedsiębiorstwa inne, niż jednoosobowe działalności gospodarcze. Te ostatnie mogą wykorzystywać jeden rachunek do obsługi płatności prywatnych i biznesowych.
Wcześniej opisaliśmy już, co to jest ROR w banku. W kontekście tego typu rachunku ważne jest to, że ma on charakter a vista. Co to oznacza w praktyce? Rachunek a vista to taki, gdzie w dowolnym momencie można dokonać wpłaty na niego środków lub je z niego wypłacić. Daje to dużą swobodę zarządzania posiadanymi środkami. Rachunek ROR z powodzeniem służy zarówno do gromadzenia i oszczędzania pieniędzy, jak i do ich wydawana. Umożliwia m.in. płacenie rachunków, wykonywanie przelewów krajowych i międzynarodowych czy też wypłacanie środków z bankomatów.
Funkcjonujące w Polsce instytucje finansowe oferują swoim klientom szeroki wybór produktów bankowych. Obejmuje to również różne rodzaje kont, a wśród nich znajdują się rachunki ROR. To standard. Wiesz już, czym jest ROR. Teraz zastanówmy się nad tym, w jaki sposób wybrać rachunek odpowiednio dopasowany do swoich potrzeb i preferencji.
Przy wyborze rachunku ROR możesz korzystać z przygotowanych przez ekspertów rankingów. Oferty i parametry rachunków zmieniają się jednak dynamicznie, dlatego warto dokładnie doprecyzować je na stronie wybranego banku, weryfikując regulamin usługi.
Kluczowe parametry brane pod uwagę przy wyborze konta ROR to:
- koszt założenia rachunku ROR;
- koszt prowadzenia rachunku ROR;
- wysokość oferowanego oprocentowania (jeżeli obowiązuje, nie jest standardem);
- koszty wydania karty płatniczej;
- koszty korzystania z karty płatniczej;
- koszty wykonywania przelewów i innych operacji;
- ewentualne oferty promocyjne i bonusy oferowane przez bank.
Instytucje finansowe rywalizują o uwagę klientów. Obecnie niemal każdy z nas posiada minimum jedno konto w banku, a często jest ich więcej. To sprawia, że banki oferują wiele korzyści za założenie rachunku ROR właśnie u nich. Warto sprawdzić dostępne możliwości i wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję pod względem finansowym i użytkowym.
Limity w ROR
Co to jest limit ROR? Standardem jest, że konta bankowe objęte są określonymi limitami. Warunkuje to umowa podpisywana z instytucją finansową. Większość z limitów można modyfikować we własnym zakresie. Warto jednak je posiadać ze względów bezpieczeństwa.
Przykładowe limity dotyczą m.in.:
- wysokości jednorazowej wypłaty z bankomatu;
- wysokości łącznych wypłat z bankomatu w ciągu 24h;
- wysokości jednorazowego przelewu z konta;
- wysokość jednorazowej transakcji kartą płatniczą;
- wysokości sumy przelewów z konta w ciągu 24h.
- wysokości sumy przelewów z konta w ciągu 24h z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.
Tak naprawdę różne konta bankowe posiadają różne limity. Dotyczy to nie tylko ich rodzaju, ale również dedykowanej wysokości. Standardowo użytkownik może we własnym zakresie modyfikować te limity np. w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej lub w trakcie wizyty w stacjonarnym oddziale banku. Warto dopasować je bezpośrednio do swoich potrzeb. Jeżeli w danym momencie nie planujesz większego wydatku, to ustaw niższe limity. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo swoich środków na wypadek kradzieży karty lub danych do konta internetowego.
Jest też coś takiego jak limit odnawialny w ROR. To dodatkowe środki, z których możesz korzystać wtedy gdy z tego potrzebujesz. W praktyce polega to na zwiększeniu salda posiadanych przez Ciebie na rachunku środków. Wykorzystuje się to wtedy, gdy przydadzą się niespodziewane wydatki, a my nie mamy na koncie wystarczających funduszy. Ma to formę pożyczki, którą oczywiście trzeba bankowi zwrócić.