Co to jest Rachunek bankowy?

Z pewnością na co dzień korzystasz z konta w banku. Od wielu lat większość z nas takowe posiada. Bez tego trudno wyobrazić sobie codzienne i wygodne funkcjonowanie. Choć w teorii wiemy, czym jest rachunek bankowy, to jednak mało kto zna jego dokładną definicję. Poznasz ją w naszym słowniczku. Oprócz niej przygotowaliśmy dla Ciebie garść przydatnych informacji, w tym m.in. to, jakie są rodzaje rachunków bankowych, czym powinno charakteryzować się dobre konto oraz gdzie znaleźć jego numer. Zapraszamy do lektury.

Rachunek bankowy – co to?

Rachunek bankowy nazywany również kontem bankowym. Prowadzony jest przez bank w oparciu o umowę rachunku bankowego zawartą z posiadaczem lub posiadaczami (w przypadku rachunku dla osób fizycznych). Każdy rachunek bankowy identyfikowany jest na podstawie Numeru Rachunku Bankowego (tzw. NRB) składającego się z 26 znaków lub Międzynarodowego Numeru Rachunku Bankowego (tzw. IBAN, ang. International Bank Account Number), składającego się z 28 znaków.

Prosta definicja udostępniana przez Narodowy Bank Polski wskazuje na to, czym jest rachunek bankowy. Zgodnie z nią jest to konto prowadzone przez bank, którego celem jest rejestracja wpłat i wypłat środków pieniężnych, rozliczeń bezgotówkowych, stanów wkładów pieniężnych, udzielanych kredytów i innych operacji finansowych.

Jeszcze inaczej wygląda definicja spisana w Kodeksie cywilnym. Zgonie z nią rachunek bankowy to taki, w przypadku którego bank na podstawie umowy zobowiązuje się na czas oznaczony lub nieoznaczony do przechowywania środków pieniężnych właściciela konta oraz wykonywania na zlecenie klienta rozliczeń pieniężnych (o ile umowa to przewiduje).

W dużym skrócie jest to po prostu konto bankowe, które zdecydowana większość z nas posiada. Obecnie trudno o funkcjonowanie bez niego, ponieważ nasze środki trzymamy w banku oraz za jego pośrednictwem przyjmujemy wypłaty czy też opłacamy codzienne rachunki.

Podstawowe rodzaje rachunków bankowych

Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów rachunków bankowych. Należą do nich:

  • rachunki rozliczeniowe (bieżące i pomocnicze)
  • rachunki oszczędnościowe i oszczędnościowo-rozliczeniowe (m.in. rachunki terminowych lokat oszczędnościowych i rodzinne);
  • rachunki lokat terminowych;
  • rachunki powiernicze.

Każde z tych kont ma nieco inną specyfikę. Warto dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką przed otworzeniem rachunku bankowego. Jego właścicielem może być zarówno osoba prywatna, jak i osoba prawna.

Czym powinno charakteryzować się dobre konto bankowe?

Dobre konto bankowe to takie, które gwarantuje nam niezbędne funkcjonalności i jest tanie w utrzymaniu. Obecnie wiele banków oferuje bezpłatne prowadzenie rachunków, o ile spełni się określone kryteria. Dotyczy to przede wszystkim rachunków osobistych, ponieważ konta firmowe rządzą się swoimi prawami i zazwyczaj są odpłatne. Dobry rachunek bankowy to taki, który jest czytelny, prosty w obsłudze oraz bezpieczny. Właśnie dlatego warto korzystać tylko z oferty zaufanych instytucji finansowych, a przed założeniem rachunku dokładnie zapoznać się z umową, regulaminem oraz ewentualnymi warunkami promocyjnymi. Pomocne jest korzystanie z rankingów najlepszych kont bankowych, które cyklicznie są publikowane przez ekspertów.

Jak sprawdzić rachunek bankowy?

Zastanawiasz się, jak rachunek bankowy posiadasz? Możesz to sprawdzić. Informacja o tym, jaki to rachunek bankowy powinna znajdować się na umowie podpisanej z bankiem. Warto do niej zajrzeć. Znajdują się tam również ważne zapisy dotyczące prowadzenia konta, jego funkcjonalności oraz odpłatności za użytkowanie.

Informację o tym, co to za rachunek bankowy, sprawdzisz również po zalogowaniu się do bankowości mobilnej. Tam wejdź w posiadane przez Ciebie produkty i sprawdź, jakie konto posiadasz. Zazwyczaj ma ono swoją indywidualną nazwę. Po jej rozwinięciu poznasz szczegóły dotyczące rachunku, w tym m.in. datę jego otwarcia.

Czasami dochodzi do sytuacji, w której musimy podać numer naszego konta bankowego. Wpisuje się go m.in. na umowie, fakturze czy też w dokumentach księgowych. Oczywiście trudno byłoby go spamiętać. Jak w takim razie uzyskać dostęp do ciągu 26. cyfr, z których składa się numer naszego rachunku? W tym celu ponownie warto zajrzeć do umowy zawartej z instytucją finansową. W jej zapisach znajduje się indywidualny numer rachunku. Ponadto numer widoczny jest na różnego rodzaju wydrukach oraz potwierdzeniach wpłaty i wypłaty środków.

Ponadto dostęp do niego można uzyskać po zalogowaniu się do konta internetowego na komputerze lub też za pomocą aplikacji mobilnej. Numer widoczny jest w głównym widoku konta. Znajdziesz go również w szczegółach produktu finansowego. To najprostsza odpowiedź na to, gdzie jest rachunek bankowy. Jeżeli masz problemy ze zlokalizowaniem tego numeru, to możesz skorzystać z pomocy przedstawiciela banku w punkcie stacjonarnym lub skontaktować się z infolinią.