Co to jest Polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty - automatyczna i bezgotówkowa forma regulowania powtarzających się płatności, takich jak faktury za usługi telekomunikacyjne, abonament, czynsz, składki ubezpieczeniowe, rachunki za energię elektryczną, cieplną i gazową, czy też raty kredytów. W oparciu o zgodę na stosowanie polecenia zapłaty, bank w porozumieniu ze wskazanym wierzycielem inicjuje płatności z rachunku klienta, za otrzymane faktury i rachunki, w ustalonym terminie płatności. 

Polecenie zapłaty – co to?

Polecenie zapłaty to przydatna funkcja, która upraszcza zarządzanie cyklicznymi zobowiązaniami finansowymi. Polega na tym, że bank automatycznie przelewa środki na konto wierzyciela. Dzięki temu właściciel konta, który ma do zapłacenia różne rachunku w miesiącu, nie musi pamiętać o poszczególnych terminach i kwocie do zapłaty. W rezultacie korzystanie na co dzień z polecenia zapłaty eliminuje ryzyko opóźnień lub niezapłacenia ważnych faktur. Z tego względu usługa polecenia zapłaty stała się jednym z najwygodniejszych narzędzi finansowych, z którego korzystają właściciele kont osobistych i kont firmowych, ceniący pełną automatyzację codziennych spraw.

Jak działa polecenie zapłaty?

Mechanizm stojący za działaniem polecenia zapłaty zakłada trójstronną współpracę pomiędzy właścicielem konta osobistego, bankiem i wierzycielem. Oznacza to, że aktywowanie polecenia zapłaty obejmuje następujące kroki:

Krok 1: Udzielenie zgody na uruchomienie polecenie zapłaty

Najpierw klient banku musi podpisać specjalną zgodę na uruchomienie polecenia zapłaty. Taki dokument musi zostać dostarczony do banku albo przez samego klienta, albo wierzyciela, w zależności od przyjętych procedur.

Krok 2: Przekazanie informacji do banku i wierzyciela

Po udzieleniu zgody bank wysyła informację do wierzyciela, że ten od tej chwili może inicjować obciążenia na rachunku swojego klienta.

Krok 3: Realizacja płatności

Wierzyciel przesyła do banku klienta żądanie obciążenia rachunku określoną kwotą, a następnie bank wykonuje przelew na rzecz wierzyciela. Wszystko odbywa się automatycznie. Nie potrzeba żadnych dodatkowych autoryzacji, kodów PIN, czy potwierdzania przelewu wychodzącego w aplikacji. Klient zostaje poinformowany o przeprowadzanych transakcjach w historii swojego konta. 

Polecenie zapłaty a zlecenie stałe

Polecenie zapłaty jest często mylone z inną automatyzacją, czyli zleceniem stałym. Choć wydają się one podobne, działają na innych zasadach. Oto podstawowe różnice:

Na czym polega polecenie zapłaty?

  • Kwota obciążenia jest zmienna i zależy od rachunku wystawionego przez wierzyciela.
  • To wierzyciel inicjuje płatność, a klient ma ewentualnie możliwość jej odwołania.
  • Najlepiej sprawdzi się w przypadku płatności, które często się zmieniają, takich jak raty kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu.

Na czym polega zlecenie stałe?

  • Klient samodzielnie określa kwotę, który bank przelewa na wskazany rachunek w określonym terminie. 
  • Stosuje się je w przypadku stałych płatności o niezmiennej wartości, takich jak czynsz, różnego rodzaju abonamenty, czy np. czesne za studia w przypadku konta studenckiego.
  • Nie wymaga zgody i informowania wierzyciela.

Podsumowując, polecenie zapłaty jest bardziej elastycznym narzędziem, ponieważ dostosowuje się do zmiennych kwot. Z kolei zlecenie stałe wymaga ręcznych zmian w przypadku różnic w płatnościach. Niemniej obie usługi pozwalają zaplanować i realizować przelewy bez udziału właściciela konta. Do jego obowiązków od tej pory należy wyłącznie zapewnianie, aby w dniu realizacji na rachunku znajdowała się odpowiednia kwota. Dzięki temu będzie możliwa realizacja polecenia zapłaty.

Jak anulować polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty można anulować w dowolnym momencie. W tym celu klient musi zgłosić do banku swoje zamiary. Można zrobić to poprzez aplikację mobilną, bankowość internetową, telefonicznie lub osobiście w placówce banku. Klient powinien dostać potwierdzenie, że polecenie zapłaty zostało anulowane.

Podsumowanie: Co to jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty to wygodne narzędzie dla osób i firm, które regularnie opłacają rachunki o zmiennej wysokości. Taka automatyzacja zmniejsza ryzyko zapomnienia o terminach płatności i eliminuje konieczność ręcznego wykonywania przelewów. Porównując je ze zleceniem stałym, polecenie zapłaty oferuje większą elastyczność, szczególnie w przypadku płatności o różnej wartości w zależności od miesiąca. Warto jednak pamiętać, że każda usługa powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, a w razie zmiany decyzji, polecenie zapłaty można w każdej chwili anulować.