Co to jest NFC?

NFC, czyli Near Field Communication, to technologia bezprzewodowej komunikacji bliskiego zasięgu. Umożliwia wymianę danych między urządzeniami znajdującymi się w niewielkiej odległości od siebie – zazwyczaj nie większej niż 20 cm. Obecnie technologia ta znajduje zastosowanie w codziennych sytuacjach, takich jak płatności kartą zbliżeniową czy korzystanie z bankowości mobilnej lub mobilnych aplikacji płatniczych, takich jak Google Pay czy Apple Pay, a także do przesyłania danych oraz szybkiego parowania urządzeń.

NFC – co to jest?

NFC (ang. Near Field Communication, czyli komunikacja bliskiego zasięgu) to radiowy standard komunikacyjny, jaki umożliwia bezprzewodową wymianę danych, przy zachowaniu niewielkiej odległości (do 20 centymetrów maksymalnie) i równoczesnym wykorzystaniu wysokiej częstotliwości. Technologia NFC wykorzystana w smartfonach umożliwia błyskawiczne parowanie urządzenia z akcesoriami (np. słuchawkami) lub innymi urządzeniami, ale i realizację płatności zbliżeniowych.

Płatności NFC to bezpieczne rozwiązanie, które pozwala zastąpić kartę płatniczą telefonem. Należy jednak pamiętać o tym, że płatności zbliżeniowe mogę być wykonywane tylko wówczas, gdy posiadany model telefonu posiada tzw. antenę NFC oraz kartę SIM NFC. Dodatkowo konieczna jest instalacja odpowiedniej aplikacji umożliwiającej realizację płatności zbliżeniowych. Istotne jest również to, aby karta płatnicza posiadała funkcję płatności zbliżeniowych. Po spełnieniu tych warunków technologia NFC znacząco ułatwia korzystanie z usług, takich jak bankowość elektroniczna, umożliwiając szybkie i wygodne dokonywanie płatności smartfonem.

Jak działa NFC?

Działanie NFC opiera się na komunikacji radiowej. Co to znaczy? Gdy dwa urządzenia obsługujące NFC znajdą się w niewielkiej odległości od siebie, dochodzi pomiędzy nimi do wymiany danych za pośrednictwem fal radiowych.

NFC działa w trybie pasywnym lub aktywnym. W przypadku tryby pasywnego jedno z urządzeń (np. karta płatnicza przypisana do naszego rachunku bankowego) jest pasywne i jedynie wysyła dane, które drugie urządzenie (np. terminal płatniczy) odbiera i przetwarza. Natomiast tryb aktywny oznacza, że oba urządzenia komunikują się ze sobą, jednocześnie wymieniając dane. Przykładem może być transfer zdjęć między dwoma smartfonami.

Co to oznacza dla użytkowników? NFC wyróżnia się szybkością działania, a zatem idealnie sprawdza się w przypadku procesów wymagających błyskawicznej wymiany danych, takich jak autoryzacja płatności.

Co ważne, smartfon czy inne urządzenie nie musi być w danym momencie podłączone do internetu, aby korzystać z NFC.

NFC – jak włączyć?

Włączenie NFC na urządzeniu mobilnym jest proste i zajmuje zaledwie kilka chwil. Zatem, jak włączyć NFC?

Na początek należy wejść w ustawienia urządzenia. W przypadku smartfonów najczęściej znajduje się tam sekcja związana z łącznością bezprzewodową. Następnie wystarczy znaleźć odpowiednią opcję, która najczęściej jest jasno opisana jako „NFC”. Teraz wystarczy aktywować NFC. W tym celu należy przesunąć suwak na odpowiednią pozycję lub wybrać opcję włączenia. Po aktywacji można korzystać z NFC do różnych celów, takich jak płatności mobilne czy przesyłanie danych, pod warunkiem, że dany bank, czy aplikacja mobilna zezwalają na taką aktywność.

A jak wyłączyć NFC? Wystarczy postępować analogicznie, czyli odnaleźć w ustawieniach odpowiednią opcję NFC i ją dezaktywować.

Co ważne, w przypadku telefonów iPhone, wyprodukowanych po 2014 roku, nie trzeba samodzielnie włączać NFC. Technologia ta jest domyślnie uruchomiona na stałe i włączają ją konkretne aplikacje, gdy wymagają łączności NFC. 

NFC – jak używać?

Technologia NFC jest bardzo intuicyjna w użytkowaniu i można ją wykorzystywać w wielu codziennych sytuacjach.

NFC - jak działają płatności?

Jednym z najpopularniejszych sposobów zastosowania NFC są płatności. Jak płacić poprzez NFC? Najpierw należy dodać dane karty płatniczej swojego banku do aplikacji Google Pay lub Apple Pay. Jest to możliwe dzięki technologii HCE (Host Card Emulation), która pozwala na symulowanie obecności karty w telefonie. Następnie będąc w sklepie lub punkcie usługowym, można dokonać płatności zbliżeniowej, przykładając telefon do terminala płatniczego. Dzięki NFC dane karty dodanej do telefonu zostaną wysłane do terminala, co pozwoli na przeprowadzenie transakcji. 

W zależności od systemu, przed przyłożeniem telefonu do czytnika kart należy odblokować ekran smartfona (Android) lub dwukrotnie nacisnąć przycisk wybudzania i potwierdzić swoją tożsamość np. poprzez FaceID (iOS).

Poza tym aplikacje mobilne niektórych banków również pozwalają na dokonywanie płatności NFC bez konieczności dodawania karty płatniczej do Google Pay czy Apple Pay. Jak aktywować płatności NFC w takim przypadku? To już zależy od ustawień poszczególnych aplikacji bankowych.

Przesyłanie danych

Technologia NFC pozwala na szybkie przesyłanie plików, takich jak zdjęcia czy dokumenty, między urządzeniami. W tym przypadku należy upewnić się, że oba urządzenia mają włączone NFC.

Autoryzacja dostępu

NFC bywa także wykorzystywane do odblokowywania drzwi lub logowania do zabezpieczonych systemów.

Czy NFC jest bezpieczne?

NFC jest uważane za stosunkowo bezpieczne. Wynika to przede wszystkim z tego, że urządzenia przy wymianie danych muszą być bardzo blisko siebie, co utrudnia przechwycenie ich przez osoby trzecie. Poza tym w przypadku płatności mobilnych dane są szyfrowane, co dodatkowo zabezpiecza transakcję. Do tego niektóre operacje NFC, takie jak płatności na wyższe kwoty, wymagają dodatkowej autoryzacji, np. odblokowania telefonu lub wpisania PIN-u.

Niemniej pomimo tych zabezpieczeń użytkownicy powinni być ostrożni i unikać łączenia się z podejrzanymi urządzeniami. Regularne aktualizacje systemu i aplikacji również przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Podsumowanie: Czym jest NFC?

Co to jest NFC? To technologia wykorzystująca radiowy standard komunikacyjny do bezprzewodowej wymiany danych przy zachowaniu niewielkiej odległości. Do czego służy NFC? Obecnie wykorzystuje się ją przede wszystkim do płatności zbliżeniowych, przesyłania danych oraz szybkiego parowania urządzeń. Jak włączyć NFC? W iPhone`ch NFC jest włączony na stałe. Natomiast w telefonach z system Android należy przejść do ustawień i włączyć tę funkcję samodzielnie. A jak sprawdzić, czy NFC działa? W podobny sposób, czyli w ustawieniach. Czy do NFC potrzebny jest internet? Telefon lub inne urządzenie nie musi mieć połączenia z internetem, aby dokonać płatności czy innego rodzaj przesyłania danych z wykorzystaniem NFC.