Co to jest Karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta płatnicza z przypisanym limitem kredytowym, z którego może korzystać właściciel karty kredytowej.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to instrument płatniczy wydawany przez bank lub inną instytucję finansową, służący do dokonywania płatności w ramach określonego limitu kredytowego. Ważnym elementem korzystania z karty kredytowej jest konieczność spłaty zadłużenia w wyznaczonym terminie, aby uniknąć naliczania odsetek za wykorzystany limit na karcie kredytowej.

Jak wygląda karta kredytowa? Taka karta wygląda jak standardowa karta płatnicza. Może mieć formę fizyczną, ale obecnie coraz bardziej popularne stają się karty wirtualne, które sparowane są ze smartfonem czy smartwatchem.

Po co wyrabiać kartę kredytową? Karty kredytowe są powszechnie używane do realizacji płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, rezerwacji hoteli i biletów lotniczych, a nawet do wypłat gotówki z bankomatów. Dzięki temu, że korzystamy z pieniędzy banku, właściciel karty może pozwolić sobie na dany zakup, nawet jeśli nie posiada odpowiednich środków na własnych rachunku. 

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa działa na zasadzie przyznanego przez bank limitu kredytowego, który określa maksymalną kwotę, jaką możne wykorzystać właściciel karty. Jak korzystać z karty kredytowej?

Kiedy właściciel karty kredytowej dokonuje płatności za jej pomocą, bank pokrywa koszty zakupu do wysokości przyznanego limitu kredytowego. Transakcje te są rejestrowane na rachunku karty kredytowej.

A jak się spłaca kartę kredytową? W trakcie tzw. okresu bezodsetkowego można spłacić wykorzystane zadłużenie bez naliczania odsetek. Okres bezodsetkowy zazwyczaj wynosi od 20 do 56 dni, w zależności od banku. W praktyce oznacza to, że właściciel karty kredytowej w tym czasie korzysta z nieoprocentowanego kredytu.

Natomiast w przypadku niespłacenia całkowitego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, bank nalicza odsetki od niespłaconej kwoty. Poza tym na takie operacje jak wypłata środków z bankomatu często nie obowiązuje okres bezodsetkowy, co oznacza, że opłaty naliczane są od dnia dokonania takiej operacji. 

Wiemy już, jak używać karty kredytowej oraz co daje właścicielowi karta kredytowa. A jak wyrobić i dostać kartę kredytową?

Jak założyć kartę kredytową?

Proces założenia karty kredytowej jest stosunkowo prosty i sprowadza się on do następujących kroków:

  1. Złożenie wniosku – taki wniosek składa się w oddziale banku, poprzez bankowość internetową lub telefonicznie. We wniosku najczęściej należy podać informacje nt. dochodów, zatrudnienia, zobowiązaniach finansowych itp.
  2. Ocena zdolności kredytowej – bank przeprowadza analizę zdolności kredytowej i historii kredytowej wnioskodawcy. Na tej podstawie ustala limit kredytowy, jaki będzie przypisany do danej karty.
  3. Popisanie umowy – po pozytywnej ocenie wnioskodawcy bank wysyła umowę do podpisu. Należy ją dokładnie przeczytać, szczególnie w zakresie wszelkiego rodzaju opłat i prowizji.
  4. Otrzymanie karty – karta kredytowa wysyłana jest pocztą na adres domowy. W przypadku karty wirtualnej klient otrzymuje dane takiej karty.
  5. Aktywacja karty – jak aktywować kartę kredytową? Taka aktywacja może być przeprowadzona przez internet, telefonicznie lub w oddziale banku.

Ile trwa wyrobienie karty kredytowej?

A ile trwa wydanie karty kredytowej, czyli ile czeka się na kartę kredytową? W sumie cały proces wyrobienia karty kredytowej, od złożenia wniosku do otrzymania karty, może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Zazwyczaj zajmuje to do kilkunastu dni.

Ile kosztuje karta kredytowa?

Oto najczęstsze opłaty i koszty związane z posiadaniem karty kredytowej:

  • opłata roczna – zazwyczaj wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Niektóre banki oferują zwolnienie z opłaty rocznej pod warunkiem spełnienia określonych warunków.
  • odsetki – jeśli właściciel karty nie spłaci wykorzystanej kwoty w czasie okresu bezodsetkowego, bank naliczy od tej sumy odsetki. Zazwyczaj wynoszą one około 10%.
  • opłata za wypłatę gotówki – poza odsetkami banki mogą naliczać dodatkowe prowizje za wypłatę środków z bankomatu. Taka opłata to dodatkowy koszt rzędu 3-5% wypłacanej kwoty.
  • opłaty za transakcje zagraniczne — korzystanie z karty kredytowej za granicą może wiązać się z dodatkowymi opłatami, takimi jak prowizja za przewalutowanie transakcji. Opłaty te wynoszą zazwyczaj od 2% do 5% wartości transakcji.
  • opłata za przekroczenie limitu kredytowego – przy przekroczeniu limitu bank może naliczyć dodatkowe opłaty i podwyższyć należne odsetki.
  • opłaty za monity i wezwania do zapłaty – w przypadku braku spłaty wykorzystanego limitu bank może wysyłać monity i wezwania do zapłaty, które także wiążą się z dodatkowymi opłatami.

A ile kosztuje wyrobienie karty kredytowej? Zazwyczaj usługa ta jest darmowa, chyba że chcemy wyrobić duplikat karty, ponieważ oryginał uległ uszkodzeniu lub został zgubiony. Jak znaleźć najlepszą ofertę karty kredytowej? W tym celu najlepiej porównać oferty różnych banków, na przykład sprawdzając aktualny ranking.

Jak zrezygnować z karty kredytowej?

A jak zamknąć kartę kredytową? W tym celu należy spłacić wykorzystany limit, a następnie złożyć w banku wniosek o zamknięcie karty.

Karta kredytowa to wygodne narzędzie płatnicze, które umożliwia dokonywanie zakupów na kredyt. Jednak korzystanie z karty kredytowej wiąże się również z pewnymi kosztami i ryzykiem, dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferty i świadomie korzystać z tego narzędzia.