Depozyt bankowy zgodnie z definicją to powierzenie przez klienta (deponenta) wartości majątkowej bankowi w postaci pieniężnej lub rzeczowej (m.in. papiery wartościowe, biżuteria, numizmaty, szlachetne kruszce). Bank zobowiązuje się do przechowywania tej wartości majątkowej, a w przypadku, gdy ma ona formę sumy pieniędzy, do wypłaty klientowi określonych odsetek.
Co to depozyt bankowy?
Depozyty bankowe są jednym z podstawowych produktów finansowych oferowanych przez banki. Stanowią one fundamentalny element współczesnego systemu bankowego i są powszechnie wykorzystywane przez klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstwa jako bezpieczna forma przechowywania pieniędzy i innych wartości majątkowych.
Co to jest depozyt bankowy - rodzaje depozytów bankowych
Depozyty bankowe mogą mieć różne formy. Z tego względu wyróżniamy:
- depozyty na żądanie (a`vista) – objęte niską lub zerową stopą procentową, którymi deponent może dysponować w każdej chwili. Zwykle są to środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym lub koncie oszczędnościowym;
- depozyty terminowe (tzw. lokaty terminowe) - objęte wyższym oprocentowaniem i pozostawione do dyspozycji banku przez dłuższy okres.
Oprocentowanie depozytów
W przypadku depozytów bankowych kluczowe znaczenie ma oprocentowanie. Od tego zależy atrakcyjność ofert poszczególnych banków. Z kolei wysokość oprocentowania zależy od wielu czynników, takich jak:
- rodzaj konta,
- okres deponowania środków,
- polityka banku.
Dodajmy, że lokaty bankowe zazwyczaj zapewniają wyższe oprocentowanie niż rachunki bieżące i oszczędnościowe. Jednak w zamian za to wiążą się z ograniczeniami dotyczącymi dostępności środków przez klienta.
Co ważne, depozyty są najczęściej objęte systemem gwarancji depozytów bankowych. Co to znaczy? Zdeponowane w depozycie bankowym pieniądze i inne wartości majątkowe są chronione i zostaną zwrócone klientom w przypadku upadłości danego banku. W Polsce takim zabezpieczeniem zajmuje się Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który zapewnia zwrot środków do kwoty 100 000 euro na jednego klienta w danym banku.
Depozyt bankowy – koszt?
Depozyty bankowe często są traktowane nie tylko jako zabezpieczenie, ale i jako sposób zarabiania na odsetkach. Z tego względu warto zwrócić uwagę na potencjalne koszty związane z ich utrzymaniem. Koszty te mogą obejmować np.:
- opłaty za prowadzenie konta – niektóre rachunki depozytowe, zwłaszcza rachunki bieżące, mogą wiązać się z opłatami za ich prowadzenie. Opłaty te mogą być stałe lub zmienne, a zależy to od rodzaju konta i oferty banku. Ważne jest, aby jeszcze przed założeniem takiego konta i zdeponowaniem na nim środków, zapoznać się z tabelą opłat i prowizji danego banku.
- opłaty za wcześniejszą wypłatę środków – w przypadku lokaty bankowej o stałym okresie zapadalności, wcześniejsza wpłata środków może wiązać się z dodatkowymi kosztami. W takim przypadku bank może naliczyć karę lub obniżyć naliczone odsetki.
- inne opłaty bankowe – banki mogą naliczać inne opłaty związane z obsługą depozytów. Przykładem takich opłat są: opłaty za przelewy, wypłata gotówki, obsługa konta przez internet.
Podsumowanie
Depozyty bankowe to bezpieczna i często opłacalna forma oszczędzania, w której przypadku wpłacone środki rosną dzięki naliczanemu depozytowi bankowemu procentowi. Przed założeniem depozytu warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty, zwracając uwagę na zarówno na potencjalne zyski, jak i koszty związane z utrzymaniem konta.