Co to jest Cena netto?

Myli Ci się pojęcie cen netto i brutto lub chcesz lepiej zrozumieć różnicę pomiędzy nimi? Bez wątpienia warto sięgnąć do przepisów polskiego prawa. Wiedza na ten temat może być kluczowa w kontekście podejmowania decyzji zakupowych. W tym artykule przedstawimy definicję tego, co to znaczy cena netto oraz czym różni się ona od ceny brutto. Zapraszamy do lektury.

Cena netto – co to?

Co oznacza cena netto w praktyce? W dużym skrócie jest to cena danego towaru lub usługi bez doliczania do niej należnego podatku od towarów i usług (podatku VAT). Zgodnie z definicją wartość ta jest przychodem, który osiąga sprzedawca w wyniku zawarcia transakcji kupna-sprzedaży towaru lub usługi.

Wiesz już, czym jest cena netto. Warto wiedzieć, kiedy się ją stosuje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami jest to cena, która ma zastosowanie w komunikacji i handlu pomiędzy przedsiębiorcami. Stosowanie w jej w odniesieniu do konsumentów uznawane jest za niezgodne z przyjętymi normami. Takie działanie klasyfikuje się jako nieuczciwą praktykę rynkową. Jest to związane z tym, że klient może być wprowadzony w błąd i nie zdawać sobie sprawy z tego, że do ceny netto należy doliczyć podatek VAT. W przypadku klientów indywidualnych niezbędne jest stosowanie ceny brutto. Niestosowanie się do tej reguły może prowadzić do różnego rodzaju sankcji.

W przypadku zakupów realizowanych pomiędzy przedsiębiorcami należy mieć na uwadze to, że cena netto to cena na rękę. Oznacza to, że po odliczeniu należnego podatku VAT właśnie tyle zostanie na koncie przedsiębiorstwa. Analogicznie wartość netto ważna jest dla pracowników. Jest to związane z tym, że kwota netto to realne wynagrodzenie pomniejszone o obowiązkowy podatek oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.

Cena netto - jak obliczyć?

Wiesz juz, jaka to cena netto. Teraz warto zastanowić się nad tym, jak wygląda liczenie ceny netto. W tym celu należy posiadać cenę brutto danego towaru lub usługi. Kolejnym ważnym czynnikiem jest znajomość stawki podatku VAT dla danego typu towarów i usług. Mając te dane, można przejść do obliczeń. W tym celu stosuje się następujący wzór:

Cena netto = cena brutto / (1 + stawka podatku)

Dla naszych obliczeń przyjmijmy, że kwota brutto za pewien produkt to 123 PLN. Jednocześnie podatek VAT na ten towar wynosi 23%. Cena netto podana jest z VAT-em, dlatego należy go odjąć. Obliczenia prezentują się następująco:

Cena netto = 123 / (1+0,23) = 123 / 1,23 = 100.

Oznacza to, że dany produkt kosztuje 100 PLN netto.

Podczas obliczeń pamiętaj o tym, że w Polsce stosuje się cztery podstawowe stawki VAT. Są to:

  • 23% – podstawowa wysokość podatku od towarów i usług;
  • 8% - stawka obniżona podatku VAT (stosowana m.in.: w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym, usługach związanych ze sportem, kulturą i rekreacją);
  • 5% - stawka obniżona dla podstawowych produktów żywnościowych (np.: nabiał, pieczywo), książki, e-booki i artykuły dla niemowląt;
  • 0% - stawka preferencyjna stosowana m.in. wewnątrz Unii Europejskiej przy dostawie towarów lub ich eksporcie.

Cena netto a wartość netto

Jaka jest zależność pomiędzy ceną netto a wartością netto? Ta pierwsza wskazuje bezpośrednio na to, ile kosztuje dany produkt lub usługa bez doliczenia kwoty podatku VAT. Wartość netto stosowana jest w większej skali. Może odnosić się m.in. do wysokości wynagrodzenia za pracę. Wówczas wskazuje na to, ile dany pracownik zarabia na rękę po odliczeniu wszystkich kosztów pracodawcy. Przykładowo wartość netto może odnosić się również do masy jakiegoś towaru. W ten sposób oznacza się m.in. zawartość puszki z jedzenie po odliczeniu płynu. Ponadto wartość netto może wskazywać na to, ile owoców znajduje się w danej skrzynce po odliczeniu masy samej skrzynki. Z punktu widzenia przedsiębiorców operowanie cenami i wartościami netto ma swoje logiczne uzasadnienie. W przypadku konsumentów zdecydowanie wygodniej posiłkować się kwotami brutto.

Interesuje Cię ta tematyka? Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami z obszaru finansów.