Inwestowanie na giełdzie wymaga odpowiedniego przygotowania. Inwestorzy korzystają ze wsparcia maklerów, którzy posiadają niezbędną wiedzę i możliwości zarządzania powierzonym im kapitałem. W tym artykule sprawdzimy, co jest biuro maklerskie oraz na czym polega jego bieżąca działalność. Zapraszamy do lektury.
Biuro maklerskie – co to?
Zgodnie z przyjętą definicją, biuro maklerskie to jednostka wyodrębniona organizacyjnie lub oddział banku, który prowadzi działalność maklerską. Działalność tego typu podmiotów (biura maklerskie, domy maklerskie) regulowana jest przez ustawę o obrocie instrumentów finansowych z dnia 29 lipca 2005 roku. Jej przepisy wskazują bezpośrednio na to, że zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Ten sam podmiot pełni rolę kontrolera tych instytucji. Wszystko po to, aby zapewnić inwestorom najwyższe standardy bezpieczeństwa dokonywanych przez nich decyzji inwestycyjnych i posiadanego kapitału.
Pierwsze biuro maklerskie w Polsce zostało otwarte w marcu 1991 roku. Było nim Centralne Biuro Maklerskie Banku Pekao S.A., które zostało powołane na mocy decyzji podjętej przez Zarząd Banku Polska Kasa Opieki S.A. Obecnie w Polsce większość renomowanych i liczących się banków komercyjnych posiada swoje własne biura maklerskie, oferując swoim klientom szerokie możliwości inwestycyjne. Dzięki temu ich usługa jest kompleksowa.
Jak działa biuro maklerskie?
Działalność biura maklerskiego skupia się na kilku podstawowych obszarach. Do podstawowych zadań i czynności wykonywanych przez ekspertów biura maklerskiego należą:
- przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia i/lub zbycia instrumentów finansowych na rzecz klienta;
- przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia i/lub zbycia instrumentów finansowych na własny rachunek;
- świadczenie usług doradztwa inwestycyjnego;
- zarządzanie portfelami inwestycyjnymi;;
- oferowanie instrumentów finansowych;
- świadczenie usług w ramach zawartych umów o subemisje inwestycyjne i usługowe.
W dużym skrócie polega to na wykonywaniu zleceń klientów. W zamian biuro maklerskie pobiera prowizję od obrotu papierami wartościowymi, która jest ich zarobkiem. Za dokonywanie transakcji odpowiadają maklerzy lub doradcy inwestycyjni zatrudnieni w biurze maklerskim. Na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia, są w stanie wspierać klientów biura maklerskiego w zarządzaniu ich kapitałem i ocenie ryzyka podejmowanie poszczególnych decyzji inwestycyjnych.
Biuro maklerskie zobowiązane jest do dbania o interesy swoich klientów. Pieczę nad tym sprawuje KNF. Zgodnie z przyjętymi standardami, biuro maklerskie ma obowiązek:
- bycia członkiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych;
- rozdziału swoich aktywów od środków inwestorów, aby nie dochodziło do nadużyć i pomyłek;
- dokumentowania kapitału towarowego.
Ponadto maklerzy zatrudnieni w biurze maklerskim mają obowiązek:
- zachowania tajemnicy zawodowej;
- uczciwego i starannego świadczenia działań maklerskich;
- rzetelnego informowania klientów;
- przestrzegania innych zasad etyki.
Powyższe zasady wpływają na wzrost bezpieczeństwa inwestora. Jeżeli jesteś na etapie wyboru biura maklerskiego, to rekomendujemy skorzystanie z usług podmiotu charakteryzującego się dobrą opinią i rekomendowanego przez ekspertów.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze biura maklerskiego?
Wiesz już, że ważna jest opinia o danym biurze maklerskim. Podczas wyboru podmiotu do współpracy warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Podstawowe z nich to m.in.: wysokość opłat za prowadzenie konta maklerskiego oraz wysokość prowizji od transakcji kupna i sprzedaży. Wpływa to bezpośrednio na opłacalność inwestycji. Im te opłaty są niższe, tym lepiej z punktu widzenia klienta biura maklerskiego. Dodatkowo warto sprawdzić, jak wygląda komunikacja na linii klient – makler oraz ile czasu zajmuje realizacja zleceń klienta. Im wyższa jakość obsługi, tym większe zadowolenie inwestora. Z pewnością zdają sobie z tego sprawę wszyscy zarządcy biur maklerskich.