Bankowość elektroniczna to usługa, która umożliwia zarządzanie środkami na rachunku bankowym za pomocą urządzenia elektronicznego, takiego jak komputer, telefon komórkowy czy tablet. Dzięki temu możemy zdalnie przeprowadzać zarówno pasywne, jak i aktywne operacje bankowe, w tym m.in.:
- sprawdzać saldo na rachunku,
- sprawdzać historię naszego rachunku,
- zlecać przelewy,
- zakładać lokaty czy konta oszczędnościowe,
- składać wnioski o kredyt.
Co ważne, aby skorzystać z systemów bankowości elektronicznej, niezbędny jest dostęp do internetu lub do linii telekomunikacyjnej.
W przypadku bankowości elektronicznej mamy do czynienia z kilkoma jej rodzajami. Są to:
- home banking – polega na komunikacji klienta z bankiem poprzez komputer, łącze telekomunikacyjne oraz specjalistyczne oprogramowanie,
- bankowość internetowa – polega na zlecaniu operacji bankowych przez klienta za pośrednictwem komputera, przeglądarki internetowej oraz internetu,
- bankowość telefoniczna – polega na zlecaniu operacji bankowych przez klienta za pośrednictwem telefonu, który posiada wybieranie tonowe,
- karty płatnicze – polega na przeprowadzaniu transakcji przez klienta za pośrednictwem bankomatów, wpłatomatów oraz terminali płatniczych.
Dodajmy, że pojęcie bankowości elektronicznej staje się coraz szersze wraz z rozwojem technologii. Dziś wiele operacji związanych z kontem osobistym i innymi produktami bankowymi możemy przeprowadzić za pomocą prostej aplikacji mobilnej w telefonie, czy smartwatcha. Do tego dochodzą banki elektroniczne. Jaka jest ich definicja? To banki, które oferują swoje usługi właśnie za pośrednictwem komputera czy telefonu. Część z nich całkowicie rezygnuje z placówek stacjonarnych, co sprawia, że wszelkie operacje należy zlecać zdalnie przez internet bądź telefonicznie.
Zalety bankowości elektronicznej
Bankowość elektroniczna to przede wszystkim ogromna wygoda i elastyczność. Zacznijmy od tego, że w przypadku bankowości elektronicznej dostęp do konta i zgromadzonych na nim środków mamy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Taki bank w internecie oznacza, że przelewy i płatności online za zakupy możemy zlecać cały czas. Również realizacja tych transakcji jest błyskawiczna.
Poza w przypadku bankowości wirtualnej wiele spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Dotyczy to takich usług jak płacenie rachunków, doładowanie telefonu, składanie wniosku o kredyt, a nawet wykupienie ubezpieczenia. Dzięki temu unikamy jeżdżenia po mieście i stania w kolejkach każdego miesiąca tylko po to, aby opłacić wszystkie swoje zobowiązania.
Do tego korzystanie z elektronicznego konta bankowego wiąże się z niższymi opłatami w porównaniu z operacjami zlecanymi w stacjonarnej placówce banku.
Jak już wiemy, bankowość elektroniczna umożliwia zarządzaniem kontem przez internet. Dzięki temu nie musimy nosić przy sobie dużych kwot, które mogłyby paść łupem złodziei. Co więcej, obecnie nie musimy mieć przy sobie nawet fizycznej karty płatniczej. Wystarczy karta wirtualna. A czym jest karta wirtualna? To karta, która nie ma fizycznej formy, a dane do takiej karty otrzymujemy przez internet. Aby płacić taką kartą w sklepach stacjonarnych, wystarczy połączyć ją ze swoim smartfonem lub smartwatchem. Z kolei przy płatnościach internetowych wystarczy podać dane takiej karty i zaakceptować transakcję.
Warto także pamiętać, że pieniądze zgromadzone na naszym wirtualnym rachunku są bezpieczne. Chroni je przede wszystkim szyfrowana transmisja danych oraz różne sposoby uwierzytelniania, takie jak hasła, kody PIN, tokeny czy certyfikaty użytkownika.
Podsumowanie: Bankowość elektroniczna – co to jest?
Bankowość elektroniczna to usługa, która polega na korzystaniu z konta bankowego i innych produktów bankowych za pośrednictwem komputera, telefonu czy też innych urządzeń elektronicznych. Jednym z rodzajów takiej bankowości jest bankowość internetowa, która zgodnie z definicją, wymaga połączenia z internetem. Do pozostałych rodzajów bankowości elektronicznej zaliczamy home banking, bankowość telefoniczną oraz karty płatnicze. Korzystanie z bankowości elektronicznej to przede wszystkim wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Z tego względu ten rodzaj bankowości cieszy się niesłabnącą popularnością i nieustannie się rozwija.