Co to jest Arbitraż?

Jedną z form zawierania transakcji jest tzw. arbitraż. To ciekawa metoda na generowanie zysków w niedługiej perspektywie czasowej. W dużym skrócie polega ona na kupowaniu dóbr po niższej cenie, a następnie ich sprzedaży na innym rynku po wyższej cenie. Im większa różnica, tym większy zysk (tzw. zysk arbitrażowy). Przedmiotem arbitrażu mogą być różne dobra i instrumenty finansowe. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest arbitraż i na czym dokładnie polega.

Arbitraż – co to? Odniesienie do inwestycji

Jaka jest definicja arbitrażu? To zjawisko występujące w dziedzinie ekonomii. Tym mianem określa się transakcję, która nastawiona jest na wykorzystanie różnicy w cenie pomiędzy cenami tego samego dobra na dwóch różnych rynkach lub występujące w dwóch różnych postaciach. Zakup dokonywany jest jednocześnie, a zysk arbitrażowy jest bezpośrednio związany z tym, jakie są różnice w cenie zakupu i sprzedaży. Tego typu transakcja nie jest obarczona praktycznie żadnym ryzykiem finansowym, ponieważ inwestor z góry wie, ile zarobi.

Na czym polega arbitraż?

W kontekście inwestycji wyróżnia się różne rodzaje arbitrażu. Wśród nich są m.in. arbitraż giełdowy, walutowy lub kryptowalutowy. Poniżej w kilku zdaniach opisano, na czym one polegają. Pamiętaj o tym, że wygenerowanie zysku na arbitrażu możliwe jest wtedy, gdy działa się szybko i na większą skalę. Przy obliczaniu opłacalności tego rodzaju inwestycji należy uwzględnić nie tylko różnice cen na różnych rynkach, ale również dodatkowe opłaty ponoszone przez inwestora w ramach obsługi danej giełdy.

Arbitraż giełdowy

Transakcje arbitrażowe na giełdzie zawiera się jednocześnie na dwóch rynkach. Nie ma znaczenia, czy są to rynki sąsiadujące ze sobą, czy też oddalone o siebie o tysiące kilometrów. Mechanizm inwestycyjny polega na tym, że w tym samym czasie inwestor kupuje akcje na jednym rynku i sprzedaje akcje na innym rynku. Zazwyczaj różnice w cenie nie są wysokie i wynoszą dosłownie kilka centów. Oznacza to, że ewentualne zyski są niewielkie. Właśnie dlatego strategia arbitrażowa na giełdzie nie zawsze jest opłacalna. Konkretne zyski odnosi się dopiero przy dużej skali, co wymaga posiadania sporego potencjału początkowego. Rosnącą popularność arbitrażu giełdowego obserwuje się m.in. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Arbitraż walutowy

Jak sama nazwa wskazuje, jego przedmiotem są waluty. Ten arbitraż w ekonomii wskazuje na zawieranie transakcji przeciwstawnych na dwóch różnych rynkach. Oznacza to, że kupuje się i sprzedaje waluty po to, aby wygenerować zysk na różnicy ich kursów. Im większa różnica, tym więcej korzyści można osiągnąć. Zysk arbitrażowy w tym wypadku nie jest obarczony większym ryzykiem. W momencie zawierania transakcji z dużą dokładnością można oszacować, ile się zarobi. Kluczowe jest jednak bieżące monitorowanie sytuacji na różnych rynkach i błyskawiczne działanie wtedy, gdy kursy z perspektywy inwestora są najkorzystniejsze. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na to, że dzięki arbitrażowi szybko wyłapywane i usuwane są ewentualne anomalie na giełdzie, które mogłyby doprowadzić inwestorów do strat oraz negatywnie wpłynąć na renomę danej giełdy.

Arbitraż kryptowalutowy

Od pewnego czasu rosnącym zainteresowaniem cieszy się arbitraż w odniesieniu do kryptowalut. Co do zasady nie różni się on dużo od arbitrażu walutowego. Tu również zasada działania jest tożsama. Polega na jednoczesnym kupowaniu kryptowalut na jednym z rynków i ich sprzedaży na innym rynku. Oczywiście z zyskiem. Ważne jest błyskawiczne działanie wtedy, gdy różnice w kursach są większe. Przy dużej skali działalności można uzyskać wiele korzyści. Im więcej funkcjonujących giełd kryptowalut, tym więcej szans na wygenerowanie dochodu. Tego typu inwestowanie również nie jest obarczone dużym ryzykiem.

Czy jest arbitraż w odniesieniu do rozstrzygania sporów?

Arbitraż to oczywiście nie tylko inwestowanie, ale również rozstrzyganie sporów. Warto sprawdzić definicję arbitrażu bankowego. To termin prawny, który odnosi się do rozstrzygania sporu pomiędzy bankiem a konsumentem. Wówczas sprawie przypatruje się arbiter bankowy. W zakresie jego odpowiedzialności jest rozstrzyganie spraw, gdy:

  • wniosek klienta nie jest związany ze świadczeniami skarbu państwa;
  • klient wyczerpał możliwość załatwienia sprawy z bankiem;
  • roszczenia powstały po 1 lipca 2011 roku;
  • nie toczy się jeszcze postępowanie sądowe;
  • wartość przedmiotu spory jest mniejsza nić 12 tysięcy złotych bez odsetek lub 20 tysięcy złotych w przypadku hipoteki.

Wiesz już, co to jest arbitraż bankowy. Warto też sprawdzić, czym jest arbitraż inwestycyjny. Tu rozstrzyganie sporu dotyczy kwestii występujących pomiędzy inwestorami z zagranicy oraz przyjmującymi inwestorów państwami. Arbitraż inwestycyjny wykorzystuje się po to, aby zmniejszyć ryzyko występowania stronniczej jurysdykcji w danym kraju, z którego nie pochodzi inwestor. Aby taka forma rozstrzygania sporu była możliwa, państwo przyjmujące musi wyrazić na to zgodę.