Wypłata emerytury po śmierci - kiedy i komu się należy?

Wypłata emerytury po śmierci - kiedy i komu się należy?

Co dzieje się w sytuacji, gdy emeryt lub rencista umiera? Czy w takiej sytuacji emerytura po śmierci powinna zostać wypłacona? Jeżeli tak, to kiedy i komu się ona należy? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule. Dowiedz się, co się dzieje z emeryturą po śmierci małżonka lub innej bliskiej osoby.

Czy należy się emerytura po śmierci?

Śmierć osoby będącej na emeryturze lub rencie sprawia, że ustaje prawo do wypłaty tego świadczenia. Regulują to przepisy polskiego prawa. Jeżeli więc listonosz przynosi emeryturę i dowie się, że emeryt zmarł, to nie ma prawa przekazać tych pieniędzy innej osobie. Jeżeli jednak zrobi to z niewiedzy, to wówczas obdarowana osoba zobowiązana jest do zwrotu świadczenia pieniężnego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zachowanie tych pieniędzy traktowane jest jako przywłaszczenie. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i Twój pracownik umrze, to wówczas na Twoich barkach spoczywają określone obowiązki. Dowiedz się, czym skutkuje śmierć pracownika. Piszemy również o tym, czym Są PPE i pracownicze plany kapitałowe, a także jaki fundusz emerytalny wybrać.

Jak długo wypłacana jest emerytura po śmierci?

Ten aspekt warto podzielić na dwa rodzaje świadczenia. Pierwszym świadczeniem jest ostatnia emerytura, która przysługuje za miesiąc, w którym emeryt zmarła. W dalszej części artykułu wskazujemy na to, kiedy należy się ostatnia emerytura po śmierci i komu ona przysługuje. Drugi aspekt, który poruszymy, to emerytura, którą pobiera się w dłuższej perspektywie. Sprawdźmy, co z emeryturą po śmierci małżonka.

Zgodnie z polskim prawem małżonek jest uprawniony do pobierania emerytury za zmarłą żonę lub męża. Prawo spadkowe wskazuje na to, że małżonek ma prawo do pobierania:

  • emerytury;
  • świadczenia przedemerytalnego;
  • zasiłku przedemerytalnego;
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Należy jednak spełnić określone warunki. Czy należy się emerytura po zmarłym mężu lub żonie w Twoim przypadku? Przede wszystkim musisz mięć ukończone 50 lat w momencie śmierci współmałżonka. Co ciekawe, dotyczy to również osób po rozwodzie, o ile przysługiwało im prawo alimentacyjne.

Ile wynosi emerytura po zmarłym mężu lub żonie? Musisz być przygotowanym na to, że nie będzie to taka sama kwota, jak w przypadku właściwej emerytury. Zgodnie z przepisami jest to 85% dotychczas wypłacanej emerytury zmarłej osobie. Jednocześnie świadczenie to wypłacane jest do końca życia małżonka.

Komu przysługuje ostatnia emerytura po śmierci?

Co w sytuacji, gdy emeryt zmarł w miesiącu, za który nie pobrał świadczenia? Co dzieje się z ostatnią emeryturą po zmarłym? To tzw. niezrealizowane świadczenie. Jeżeli rodzina zmarłej osoby złoży odpowiedni wniosek, to wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci jej ostatnią emeryturę. Jednocześnie świadczenie takie należy się w pełnej kwocie za cały miesiąc. Oznacza to, że ostatnia emerytura po zmarłym mężu lub żonie nie jest obliczana proporcjonalnie do dni danego miesiąca, które przeżył emeryt.

Odpowiedzmy na pytanie, kiedy ostania emerytura po śmierci się należy i komu jest ona wypłacana. Przede wszystkim uprawnieni do wypłaty niezrealizowanego świadczenia są małżonek (emerytura po zmarłym małżonku) oraz dzieci zmarłego (emerytura po zmarłym rodzicu). Jeżeli takich osób nie ma, to w dalszej kolejności uprawnieni do odbioru ostatniej emerytury są małżonkowie i dzieci, z którymi osoba zmarła nie prowadziła jednego gospodarstwa domowego. Dopiero w trzeciej kolejności o pieniądze mogą ubiegać się inni członkowie rodziny, którzy utrzymywali zmarłą osobę lub byli uprawnieni do renty rodzinnej (np.: rodzeństwo, rodzice, ojczym, macocha, osoby przysposabiające).

Jak wypłacana jest emerytura po śmierci?

Wiesz już, co z emeryturą po zmarłym. Zastanówmy się, w jaki sposób jest ona wypłacana. Przede wszystkim jako współmałżonek musisz wypełnić określone wymagania i złożyć wniosek wraz z dokumentami. Aby otrzymać niezrealizowane świadczenie, należy wypełnić i złożyć wniosek ENS. Masz na to 12 miesięcy od dnia śmierci. Możesz zrobić to online lub w placówce ZUS. Do tego należy dostarczyć takie dokumenty jak: odpis aktu zgonu, odpisy aktów urodzenia dzieci, odpis aktu zawarcia małżeństwa. Do tego należy przedstawić dowody wskazujące na to, że prowadziło się ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe lub utrzymywało się go. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z urzędnikiem, aby dopełnić wszelkich formalności. Emerytura wypłacana jest przelewem na konto bankowe lub dostarczana przez listonosza.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!