Wspólne konto bankowe - jakie są zalety wspólnego rachunku?

Wspólne konto bankowe - jakie są zalety wspólnego rachunku?

Wspólne konto bankowe to wygoda i ułatwienie dla osób, które dzielą się wydatkami. Jednak nie jest ono pozbawione wad, które mogą przykryć zalety tego rozwiązania. Wszystko zależy od tego, z kim zamierzasz współdzielić konto bankowe. Przyjrzyjmy się temu bliżej w poniższym artykule.

Czy jedno konto bankowe może mieć kilku właścicieli na tych samych prawach? Jak najbardziej. Czy ułatwia to prowadzenie domowego budżetu? Oczywiście. Czy zawsze warto otwierać wspólne konto z małżonkiem, partnerem czy inną bliską osobą? Niekoniecznie. Sprawdź, jakie zalety i wady ma wspólny rachunek bankowy.

Czym jest wspólne konto bankowe?

Wspólne konto bankowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który ma więcej niż jednego właściciela. Choć najczęściej są to dwie osoby, to w przypadku niektórych banków takie wspólne konto może być współdzielone przez troje, a nawet czworo użytkowników. A z czym dokładnie wiąże się posiadanie wspólnego konta bankowego? Otóż w takim przypadku każdy z właścicieli konta może bez zgody pozostałych użytkowników rachunku:

  • wpłacać środki na konto,
  • wykonywać przelewy z konta,
  • dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych,
  • wypłacać pieniądze z bankomatu,
  • wymieniać waluty w internetowym kantorze,
  • spłacać debet lub kredyt.

Z drugiej strony decyzja o zamknięciu takiego konta bankowego bądź uzyskanie na nim debetu, wymaga już zgody każdego ze współwłaścicieli wspólnego rachunku.

Wspólne konto bankowe najczęściej otwierane jest przez małżeństwa lub pary. Niemniej jednak jest to produkt bankowy, z którego mogą skorzystać dowolne osoby. Nie muszą być one w żaden sposób ze sobą spokrewnione czy związane. Co więcej, część banków umożliwia współdzielenie konta z osobą niepełnoletnią.

Jakie są zalety wspólnego konta bankowego?

Wspólne konto osobiste to przede wszystkim wygoda. Jeśli prowadzisz z drugą osobą gospodarstwo domowe i dzielicie się wydatkami, to łatwiej wam będzie zarządzać budżetem, korzystając ze wspólnego rachunku. Wpłacając na takie konto część czy całość swoich przychodów zawsze macie dostęp do środków, aby dokonać niezbędnych opłat, czy zapłacić za zakupy w sklepie. Po prostu każde z was może w dowolnym momencie skorzystać z takiego konta i zgromadzonych na nim środków.

Poza tym wspólne konto pomaga lepiej zarządzać domowym budżetem i kontrolować wydatki. Mając środki na jednym rachunku, dokładanie wiesz, ile już wydaliście w danym miesiącu, a jaka kwota pozostała wam do kolejnej wypłaty. Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek pod koniec miesiąca i sięgania po kartę kredytową, czy oszczędności. Poza tym łatwiej wam będzie analizować wydatki, ponieważ będą one zapamiętane w jednym systemie bankowym.

Dzięki wspólnemu kontu bankowemu prościej jest także pilnować wydatków. W taki przypadku wystarczy zerknąć do historii transakcji, aby upewnić się, że zapłaciłeś w danym miesiącu za czynsz, prąd, czy też internet. Przy osobnych rachunkach można się w tym pogubić, zwłaszcza jeśli w różnych miesiącach przelew zlecacie z różnych kont.  

Jakie są wady wspólnego konta bankowego?

Wspólne konto bankowe to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie sprawdzi się ono w każdym przypadku. Chodzi mianowicie o sytuację, gdy jeden ze współwłaścicieli nie spłaca na czas swoich zobowiązań. Niestety w takim przypadku komornik może zająć wspólne konto, tym samym blokując dostęp do środków również osobie, która z długami nie ma nic wspólnego. Nie jest to jednak wada samego wspólnego konta bankowego. Po prostu warto dobrze zastanowić się, z kim zakładamy taki rachunek.

Dotyczy to także sytuacji, w której jedna z osób ma nie najlepsze nawyki zakupowe i wydaje zdecydowanie za dużo. Wówczas wspólne konto może się po prostu nie sprawdzić jako sposób na prowadzenie domowego budżetu.

Poza tym wspólne konto może obniżyć twoją zdolność kredytową, jeśli jeden ze współwłaścicieli konta ma złą historię kredytową.

Warto w tym miejscu dodać, że przy wspólnym koncie osobistym musisz liczyć się z tym, że drugi z użytkowników może całkowicie wyczyścić taki rachunek. Nie oznacza to jednak, że wspólne konto jest złe same w sobie, tylko że warto zakładać je tylko z zaufaną osobą. Poza tym, na wszelki wypadek zalecamy korzystać także z prywatnego rachunku, a na to wspólne przelewać tylko niezbędne środki. Wówczas nie narażasz się na utratę wszystkich swoich oszczędności. 

Jak założyć wspólny rachunek bankowy?

Samo założenie wspólnego konta bankowego jest proste i nie różni się zbytnio od otwierania indywidualnego rachunku w banku. Takie konto można założyć albo osobiście w placówce banku, albo składając wniosek przez internet. Oczywiście przy koncie wspólnym, każdy ze współwłaścicieli musi wyrazić zgodę na założenie takiego rachunku. Oznacza to, że nie możesz tego zrobić samodzielnie w imieniu współmałżonka, czy innej osoby, która też miałaby pełne prawo do korzystania z takiego konta.

Dodajmy jeszcze, że wcale nie musisz zakładać zupełnie nowego konta, aby mieć wspólny rachunek z zaufaną osobą. Równie dobrze możesz przekształcić swoje dotychczasowe konto osobiste na wspólny rachunek. To rozwiązanie polecamy szczególnie osobom, które mają więcej niż jedno konto osobiste i są zadowolone z banku, w którym taki rachunek prowadzą. Dzięki temu z jednej strony możesz zachować swoje konto indywidualne, a jednocześnie nie tworzysz kolejnych rachunków i nie mnożysz kosztów związanych z korzystaniem z kilku kont bankowych. 

Wspólne konto bankowe a śmierć jednego z właścicieli

Każdy ze współwłaścicieli konta wspólnego może dowolnie korzystać ze znajdujących się na nim środków. Sytuacja zmienia się, gdy jedna z osób umiera. Wówczas wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie stosuje dany bank. Jakie zatem są opcje?

  1. Po pierwsze, bank może przekształcić takie konto na rachunek indywidualny. To sprawi, że uzyskasz dostęp do wszystkich środków, jakie znajdowały się na takim koncie.
  2. Po drugie, bank może podzielić środki na koncie na równe udziały. Wówczas dostajesz dostęp do swojej części pieniędzy, a środki po zmarłym pozostają zablokowane i podlegają prawu spadkowemu.
  3. Po trzecie, dochodzi do rozwiązania umowy o koncie wspólnym, a środki z rachunku zostają podzielone pomiędzy żyjących współwłaścicieli konta i spadkobierców.
  4. Po czwarte, żyjący współwłaściciel zachowuje dostęp do wszystkich środków na koncie, bez konieczności przekształcania go w rachunek indywidualny.

Wspólne konto bankowe a rozwód

Jak już wspomnieliśmy, wspólne konto bankowe mogą założyć nie tylko małżonkowie, ale dowolne osoby. A to z kolei oznacza, że ewentualny rozwód nie wpływa w żaden sposób na prawa do korzystania z takiego konta. Zatem, w przypadku rozstania należy kwestię wspólnego konta uzgodnić z bankiem i na przykład zamknąć wspólny rachunek. A co z podziałem środków na takim koncie? Jeśli nie jesteś w stanie porozumieć się w tej sprawie z byłym współmałżonkiem, o wszystkim zadecyduje sąd przy ustalaniu rozdzielności majątkowej.

Podsumowanie – wspólne konto bankowe

Wspólne konto bankowe to rachunek, który ma więcej niż jednego właściciela, który uprawniony jest m.in. do wykonywania przelewów, wypłacania środków, czy płacenia w sklepie kartą powiązaną z takim rachunkiem. Takie konto najczęściej zakładane jest przez małżeństwa lub pary, ale tak naprawdę niemalże każdy może otworzyć wspólne z dowolną osobą. Do największych zalet wspólnego konta bankowego należy wygoda w prowadzeniu domowego budżetu i kontrola wspólnych wydatków. Niemniej jednak takie konto warto zakładać jedynie z zaufaną osobą, ponieważ w przypadku jakichkolwiek zadłużeń, komornik zajmie środki również pochodzące od niezadłużonej osoby.

Założenie rachunku wspólnego wymaga zgody i podpisów wszystkich właścicieli konta. Jednocześnie konto wspólne można założyć w placówce banku lub przez internet. W przypadku śmierci jednego z właścicieli konta, bank może zablokować całość lub część środków do czasu rozstrzygnięć spadkowych. Jednak niektóre banki w takiej sytuacji zamieniają konto wspólne na indywidualny rachunek. Z kolei rozwód współwłaścicieli konta nie wpływa na jego status, dlatego też należy je w takim przypadku osobiście zamknąć w porozumieniu z byłym małżonkiem.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!