
W ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością. Choć nie przebiły jeszcze bankomatów, to jednak coraz więcej osób z nich korzysta. Mowa o wpłatomatach, czyli urządzeniach, które przeznaczone są do wpłacania środków na rachunek bankowy bez potrzeby odwiedzania stacjonarnego oddziału banku. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest i jak działa wpłatomat.
Spis treści:
- Co to jest wpłatomat?
- Jakie są funkcje wpłatomatu?
- Jak korzystać z wpłatomatu?
- Jakie są zalety korzystania z wpłatomatów?
- Jakie są ograniczenia i ryzyka korzystania z wpłatomatów?
- Co zrobić w przypadku awarii wpłatomatu?
- Jakie banki i operatorzy oferują wpłatomaty?
- Jakie są opłaty związane z korzystaniem z wpłatomatów?
Co to jest wpłatomat?
Co do zasady działania wpłatomatu jest podobna do tego, jak funkcjonuje bankomat. Główna różnica polega na tym, że bankomat to urządzenie, za pomocą którego wypłaca się środki z konta, a wpłatomat to urządzenie służące do ich wpłacania. Pisaliśmy już nieco więcej o tym, co to jest bankomat. Na rynku dostępne są również urządzenia, które jednocześnie umożliwiają wypłatę i wpłatę pieniędzy. To tzw. bankomaty-wpłatomaty. Dzięki nim możliwa jest wpłata do bankomatu.
Jakie są funkcje wpłatomatu?
Podstawową funkcją wpłatomatu jest pobieranie gotówki. Ta automatycznie wpływa na wskazany rachunek konta bankowego. Nowoczesne modele posiadają funkcje wpłacania środków po włożeniu karty bankowej lub jej zbliżeniu, a także za pomocą BLIK. Ten ostatni system cieszy się rosnącą popularnością wśród polskich użytkowników, dlatego coraz więcej wpłatomatów umożliwia taką wpłatę.
Jak korzystać z wpłatomatu?
Sprawdźmy, jak wpłacić pieniądze na konto przez bankomat-wpłatomat. Jest to stosunkowo proste. Pierwszym krokiem jest włożenie karty płatniczej do urządzenia (lub jej zbliżenie, lub skorzystanie z systemu BLIK i wpisanie kodu – działa podobnie jak BLIK na telefon). Następnie należy wybrać rodzaj transakcji, czyli wpłatę środków. W trakcie całej czynności na ekranie urządzenia pojawi się pytanie, czy potrzebujesz potwierdzenia wpłaty. Kolejnym krokiem jest włożenie odliczonych banknotów do kieszeni wpłatomaty, gdzie następuje ich przeliczenie. Upewnij się, ze banknoty znajdują się w dobrym stanie i nie są pozaginane. Ponadto nie mogą być złożone na pół czy też spięte gumkami lub spinaczami.
Ważne jest to, że podczas jednej wpłaty można korzystać z banknotów o różnych nominałach. Jednocześnie nie ma potrzeby układania ich w jednym kierunku. Po przeliczeniu środków na ekranie pojawi się kwota. Jeżeli wszystko się zgadza, to potwierdź wpłatę. Jeżeli kwota nie zgadza się z Twoimi obliczeniami, to anuluj transakcję, odzyskaj banknoty i ponownie je przelicz. Pieniądze pojawią się na Twoim rachunku bankowym w czasie rzeczywistym.
Jakie są zalety korzystania z wpłatomatów?
Korzystanie z wpłatomatów wiąże się z określonymi korzyściami. Przede wszystkim jest to szansa na zaoszczędzenie czasu. Dzięki wpłatomatowi nie trzeba odwiedzać stacjonarnego oddziału banku, ani czekać w nim w kolejce. Ponadto wpłatomaty dostępne są w modelu 24/7. Oznacza to, że wpłaty można dokonać nawet w środku nocy. Obecnie urządzenia tego typu charakteryzują się dobrymi zabezpieczeniami, co zwiększa bezpieczeństwo każdej pojedynczej wpłaty.
Wpłatomaty przydają się również w sytuacjach awaryjnych. Gdy szybko musimy wpłacić pieniądze na konto, aby zrealizować przelew, to wystarczy skorzystać z wpłatomatu. Pieniądze pojawią się na koncie w czasie rzeczywistym.
Jakie są ograniczenia i ryzyka korzystania z wpłatomatów?
Oczywiście przy wpłatomatach występują określone ograniczenia i ryzyka. Pierwszym z nich jest limit liczby przyjmowanych banknotów. Standardowo przy jednej transakcji jest to 50 banknotów. W Polsce dostępne są też wpłatomaty, które umożliwiają jednorazowe podanie nawet do 200 banknotów. Do tego wybrane modele obsługują konkretną walutę. Posiadając euro, należy znaleźć wpłatomat euro, aby wpłata przebiegła poprawnie. Dodatkowo mogą być naliczane opłaty za bankomaty, jeżeli korzysta się z urządzeń należących do innej instytucji finansowej.
Istnieje również ryzyko awarii wpłatomatu. Wówczas środki zostaną pobrane, jednak nie trafią na Twoje konto. Ulegają zamrożeniu. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z przedstawicielem właściciela urządzenia. Wpłacanie środków z wykorzystaniem wpłatomatu zwiększa również ryzyko ekspozycji na działalność złodziei. Takie osoby mogą czaić się w pobliżu, dlatego warto dokładnie upewnić się, czy jesteśmy bezpieczni. W przypadku większych sum rekomenduje się skorzystanie z pomocy osoby towarzyszącej. Do tego warto wiedzieć, ile można wpłacić na konto bez kontroli Urzędu Skarbowego.
Co zrobić w przypadku awarii wpłatomatu?
Jeżeli dojdzie do awarii wpłatomatu i ten zagarnie Twoje pieniądze, to należy natychmiast złożyć reklamację w banku, który jest operatorem tego urządzenia. W reklamacji należy opisać szczegółowo cały przebieg zdarzenia. Rozpatrywanie reklamacji może potrwać nawet do kilku dni, co może być kłopotliwe.
Jakie banki i operatorzy oferują wpłatomaty?
Obecnie standardem staje się oferowanie wpłatomatów przez instytucje finansowe. W Polsce posiada takowe większość popularnych banków. Wśród nich znajdują się m.in.:
- Alior Bank;
- Bank Pocztowy;
- Nest Bank;
- VeloBank;
- Credit Agricole;
- ING Bank Śląski;
- Santander Bank Polska;
- Plus Bank;
- BNP Paribas;
- Millenium Bank;
- mBank.
Jakie są opłaty związane z korzystaniem z wpłatomatów?
Wpłacanie środków do wpłatomatu banku, w którym posiada się rachunek, jest darmowe. Dodatkowe koszty pojawiają się przy korzystaniu z urządzeń należących do innych banków. Warto zapoznać się z regulaminem danego banku oraz naliczanymi przez niego kosztami. Te zazwyczaj wyrażane są procentowo od wartości wpłaty i wynosi to około 0,4-0,6%. Zdarzają się sytuacje, że od każdej wpłaty pobierana jest stała opłata wyrażona w złotówkach. Pamiętaj też, że opłaty naliczane są za przelewy. Przygotowaliśmy nasz dedykowany kalkulator księgowania przelewów. Interesujesz się bankowością? Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami z tej kategorii.
Komentarze i opinie o wpłatomacie