
Praca windykatora nie należy do łatwych. Specjalista ten musi charakteryzować się wysokimi kompetencjami miękkimi oraz nienaganną kulturą osobistą. Jednocześnie musi przestrzegać przepisów polskiego prawa, aby nie zaszkodzić sobie i wierzycielowi. Z tego artykułu dowiesz się, kto to jest windykator oraz co na co dzień robi. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
Kto to jest windykator?
W dużym skrócie jest to specjalista, którego zadaniem jest ściąganie przeterminowanych należności. Windykator może pracować w ramach organizacji wierzyciela lub być zewnętrznym specjalistą. Osoba ta ma za zadanie odzyskanie środków od dłużników wierzyciela, gdy podstawą ich płatności są przeterminowane faktury lub umowy współpracy. Na co dzień wiele podmiotów boryka się z dłużnikami. Zaburza to ich płynność finansową i może prowadzić do efektu domina, czyli piętrzenia się kolejnych problemów finansowych.
Na co dzień windykatorzy należności to pożądani specjaliści, którzy pracują m.in. w:
- firmach windykacyjnych;
- bankach.
Mogą też prowadzić JDG jako freelancerzy i obsługiwać firmy w zakresie windykacji długów. Jeżeli borykasz się z problemem niezapłaconych przez klientów faktur, to warto rozważyć współpracę ze specjalistą ds. windykacji. W ten sposób można zaoszczędzić cenny czas i nerwy, a także zwiększyć skuteczność odzyskiwania długów bez konieczności oddelegowania do tego pracownika lub własnego czasu.
Co robi windykator?
Wiesz już, kim jest ten specjalista. Zastanówmy się, co robi windykator oraz jak wygląda jego codzienna praca. Odpowiada on za reprezentowanie wierzyciela w procesie odzyskiwania długów. W praktyce oznacza to, że odpowiada on za kontakt z osobami zadłużonymi w celu nakłonienia ich do spłaty zaległości. Jeżeli kontakt jest utrudniony, to rolą windykatora może być ustalenie adresu przebywania dłużnika w celu doprowadzenia do kontaktu z nim.
Dopuszczalne przez prawo formy kontaktu windykatora z dłużnikiem to:
- wizyta osobista;
- kontakt telefoniczny;
- kontakt mailowy;
- poczta tradycyjna;
- media społecznościowe.
Tak naprawdę specjaliści próbują różnych form, szukając tej najskuteczniejszej metody dotarcia do dłużnika. Na każdym etapie komunikacji powinien zachować profesjonalizm i charakteryzować się nienaganną kulturą osobistą. Praca windykatora polega również na przygotowywaniu dokumentacji, w tym m.in. wezwań do zapłaty. Wszystko po to, aby zebrać dokumenty niezbędne do rozpoczęcia windykacji sądowej, gdy działania polubowne okazują się nieskuteczne i dłużnik unika spłaty przeterminowanego zobowiązania.
Komornik a windykator
Oczywiście komornik i windykator to dwie zupełnie inne osoby. Wspominaliśmy już o tym, że windykator to osoba, która odpowiada za kontakt z dłużnikiem w celu odzyskania zaległych zobowiązań finansowych na drodze polubownej. Komornik to z kolei urzędnik państwowy, który odpowiada za wykonanie egzekucji komorniczej. Ta następuje na skutek wyroku sądowego. Jego obowiązkiem jest wykorzystanie zgodnych z prawem możliwości ściągnięcia długu z majątku dłużnika. Dotyczy to m.in. zajęcia jego konta bankowego, wynagrodzenia czy też ruchomości i nieruchomości.
Zawieszenie działań komornika ma miejsce w momencie rozpoczęcia postępowania upadłościowego. Wznowienie pracy tego urzędnika następuje dopiero po zakończeniu postępowania, a masą upadłościową zarządza syndyk, który chce zaspokoić roszczenia wierzycieli.
Czego nie może windykator?
Ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu, jest on regulowany prawnie. Warto wiedzieć, jakie prawa ma windykator oraz czego nie może windykator. Wiedzę na ten temat powinni mieć nie tylko windykatorzy, ale również wierzyciele i dłużnicy.
Przede wszystkim zabronione jest postępowanie, które może być uznane za zastraszanie dłużnika. Nie można również wtargnąć siłą na posesję dłużnika (np. do jego mieszkania lub domu). W trakcie kontaktu należy trzymać nerwy na wodzy. Zabronione jest podnoszenie głosu na dłużników, nękanie ich telefonami, grożenie egzekucją komorniczą czy też mówienie nieprawdy. Windykator nie posiada uprawnień do informowania o zadłużeniu pracodawcy dłużnika, ani do rozmowy na temat występującego zadłużenia z postronnymi osobami. Nie wolno także używać siły fizycznej wobec dłużnika, ani wykonywać innych działań, które w świetle prawa mogą być uznawane za atak.
W trakcie windykacji trudno o zachowanie spokoju. Jest to jednak obowiązkowe dla każdego windykatora. Przekroczenie uprawnień może mieć przykre konsekwencje. To nie tylko wydłużenie całego procesu odzyskiwania zaległości. W skrajnych przypadkach dłużnik może wnieść pozew przeciw wierzycielowi, co godzi w jego interes, utrudnia odzyskanie pieniędzy oraz może mieć poważniejsze konsekwencje prawne. Właśnie dlatego warto wybierać zaufanych partnerów biznesowych i dobrze przygotowanych windykatorów.
Jeżeli masz problemy finansowe lub trudności ze spłatą zobowiązań, to koniecznie dowiedz się, jak uniknąć komornika. Wymaga to odpowiedniego przygotowania oraz reorganizacji swojego codziennego życia. W naszych artykułach pisaliśmy też o tym, czy komornik może zająć konto. Warto się tego wystrzegać, ponieważ może to powodować wiele problemów. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami w zakresie tematyki finansowej.
Komentarze i opinie użytkowników