
Wraz z rozwojem e-commerce i powstawaniem kolejnych sklepów internetowych, na rynku zaczęły pojawiać się różnorodne systemy płatności online. Który z nich jest najlepszy? Sprawdź, co należy brać pod uwagę przy wyborze operatora płatności online.
Spis treści:
- Czym jest system płatności online?
- Porównanie bramek płatności – na co zwrócić uwagę?
- Obrót w sklepie
- Metody płatność
- Oferowane usługi
- Rodzaj platformy, na której prowadzisz sklep internetowy
- Opłata aktywacyjna i inne prowizje
- Wypłata środków
- Płatności internetowe – ranking
- Podsumowanie: Jaki system płatności wybrać?
Czym jest system płatności online?
Systemy płatności online umożliwiają sklepom internetowym przyjmowanie płatności od klientów. Dzięki nim transakcja przebiega szybciej, a z punktu widzenia klientów, jest także wygodniejsza. Jak takie systemy płatności internetowych działają w praktyce?
Gdy klient dokonuje zakupu w twoim sklepie internetowym, wybiera sposób, w jaki zapłaci za towar bądź usługę. Jeśli zdecyduje się na skorzystanie z systemów płatności, kwota do zapłaty od razu trafia na konto przejściowe, zarządzane przez operatora płatności online. Dzięki temu od razu dowiadujesz się o opłaceniu zakupów przez klienta, a co za tym idzie, możesz przystąpić do realizacji zamówienia. Co jednak najważniejsze, cały czas masz wgląd w konto przejściowe u danego operatora i w każdej chwili możesz przelać dostępne tam pieniądze na swoje konto firmowe.
Co ty zyskujesz na zaimplementowaniu systemów płatności elektronicznej w swoim sklepie? Przede wszystkim jesteś w stanie zaoferować swoim klientom kilka różnych sposobów płatności. Po drugie, możesz przyśpieszyć realizację zamówień, ponieważ od razu po dokonaniu płatności przez klienta dostajesz potwierdzenie. Poza tym szybciej otrzymujesz zapłatę za sprzedany towar czy usługę, zwłaszcza jeśli klient zdecyduje się na opłacenie zamówienia z góry.
Na systemach płatności online zyskują także twoi klienci. Przede wszystkim korzystanie z takich bramek płatności jest bardzo proste i intuicyjne. Klient najczęściej nie musi przejmować się podawaniem numeru konta odbiorcy, tytułu przelewu czy kwoty. Jego rola w zasadzie sprowadza się do sprawdzenia sumy do zapłaty i zatwierdzenia płatności. Dzięki temu płatność online to kwestia kilku sekund i można przeprowadzić ją z poziomu telefonu komórkowego. A jako że ty niemalże natychmiast dostajesz informację o wpłacie, skraca się czas realizacji zamówienia. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku produktów cyfrowych, do których klient ma dostęp w kilka minut po zapłacie.
Poza tym płatności online sprawiają, że klienci darzą cię większym zaufaniem. Pod tym względem jest to lepsze rozwiązanie niż podawanie własnego numeru konta poprzez e-mail czy wiadomość tekstową. Szczególnie że obecnie klienci zdają sobie sprawę z istnienia fałszywych sklepów online czy oszustów na Allegro. Zatem, jeśli sprzedajesz online, zadbaj, aby kupujący od ciebie klienci czuli się bezpiecznie i nie musieli szukać informacji takich jak: „jak uniknąć oszustw na Amazonie”.
Jak widzisz, systemy płatności online to obecnie must have każdego sklepu internetowego. Tylko jaki system płatności online powinieneś wybrać? Sprawdźmy to!
Porównanie bramek płatności – na co zwrócić uwagę?
Obecnie masz do wyboru kilku operatorów płatności online. Do najpopularniejszych należą:
- PayU.
- Tpay,
- Blue Media,
- eServive,
- DotPay,
- HotPay,
- Cinkciarz Pay,
- Przelewy24.
Zanim zdecydujesz się konkretnego operatora płatności internetowych, porównaj jego ofertę pod kątem kilku kwestii. Jakich?
Obrót w sklepie
Za korzystanie ze swoich usług operatorzy płatności pobierają opłaty w formie prowizji. Oznacza to, że im większy masz obrót w sklepie, tym więcej zapłacisz za wybrany system płatności. Jednocześnie wysokie obroty stanowią dobrą podstawę do negocjacji nad zmniejszeniem prowizji.
Niemniej jednak robiąc porównanie bramek płatności, sprawdź, jaki procent od każdej transakcji będzie trafiał do twojego operatora.
Metody płatność
Wybierając operatora płatności internetowych, zastanów się, jakie metody płatności zamierzasz oferować w swoim sklepie online. Są to m.in.:
- szybki przelew,
- tradycyjny przelew,
- płatności gotówką przy odbiorze,
- płatność za pobraniem,
- płatność kartą kurierowi,
- płatność online kartą kredytową lub debetową,
- BLIK,
- płatności o odroczonym terminie płatności,
- płatności ratalne,
- SMS Premium,
- Google Pay i Apple Pay,
- kod QR w aplikacji bankowej,
- płatności zegarkiem.
Jak widzisz, jest tego całkiem sporo. Czy musisz oferować je wszystkie? Nie, ale wiele zależy od tego, co sprzedajesz i w jakiej cenie. W każdym razie warto wybrać system płatności, które zapewnia różne metody płatności. Dotyczy to szczególnie dużych sklepów internetowych o szerokim asortymencie, które obsługują różne grupy klientów.
Oferowane usługi
Przeglądając oferty internetowych systemów płatności, zwróć także uwagę na dostępne usługi. Upewnij się, że dany operator pozwala na płatności zarówno kartami Visa, jak i Mastercard. Zorientuj się, czy system umożliwia płatności przez PayPal. Do tego sprawdź, w jakiej walucie twoi klienci będą mogli zapłacić za zakupy. Jest to szczególnie ważne, gdy z oferty twojego sklepu korzystają zagraniczni klienci bądź Polacy, którzy na co dzień posługują się innymi walutami niż złotówki.
Dodajmy, że większość operatorów przyjmuje płatności w różnych walutach, a na twoje konto będzie trafiać kwota w złotówkach. Zatem nie musisz zakładać dodatkowego rachunku w banku, choć odpowiedź na pytanie, czy firma może mieć dwa konta bankowe, jest twierdząca.
Rodzaj platformy, na której prowadzisz sklep internetowy
Znalazłeś idealnego operatora płatności? Upewnij się, że jego system będziesz w stanie zintegrować ze swoim sklepem internetowym. Wprawdzie dziś nie powinno stanowić to większego problemu, jednak warto sprawdzić to, zanim podpiszesz umowę i uiścisz opłatę aktywacyjną.
Opłata aktywacyjna i inne prowizje
Skoro już poruszyliśmy temat opłaty aktywacyjnej, to na pewno warto zwrócić na nią uwagę, przeglądając ranking operatorów płatności. Szczególnie że różnice pomiędzy operatorami bywają całkiem spore. Taka opłata wynosi od kilkunastu do nawet 200 zł. Na szczęście jest to opłata jednorazowa, także czasem warto zapłacić więcej, jeśli pozostałe warunki danego operatora są wyjątkowo atrakcyjne.
I jeszcze jedno. Od czasu do czasu możesz natrafić na promocję, dzięki której opłata aktywacyjna będzie niższa. Zatem bezpośrednio przed podpisaniem umowy zorientuj się, czy nie uda ci się zaoszczędzić kilkudziesięciu złotych dzięki jakiemuś kuponowi rabatowemu.
Pamiętaj, że poza opłatą aktywacyjną obsługa płatności online będzie wiązać również z innymi prowizjami. Mogą być to:
- opłata za wypłatę środków na konto,
- opłata za obsłużenie reklamacji i chargeback,
- opłata za dostęp do systemu i jego utrzymanie,
- opłata za obsługę zwrotów.
Dokładnie zapoznaj się z tabelą opłat poszczególnych operatorów bramek płatności i postaraj się oszacować, ile faktycznie będzie kosztował cię dany system. Dopiero na tej podstawie wybierz ten, który wydaje ci się najbardziej korzystny.
Wypłata środków
Przy wyborze operatora płatności elektronicznych przyjrzyj się także kwestii wypłaty środków. Zwróć uwagę na to, czy jest jakaś kwota minimalna, od jakiej możesz wykonać przelew na swoje konto firmowe, lub ile przelewów w miesiącu możesz wykonać bezpłatnie.
Płatności internetowe – ranking
Wiesz już, czym są bramki płatnicze i jak zrobić ich porównanie. Nie musisz jednak samodzielnie szukać opisanych wyżej informacji. Zamiast tego możesz skorzystać z analizy płatności w internetowym rankingu. Dzięki temu oferty najpopularniejszych operatorów płatności online znajdziesz w jednym miejscu i bez trudu je porównasz. Do tego od razu dowiesz się, czy na dany system nie obowiązuje dodatkowa promocja, która pozwoli ci nieco zaoszczędzić np. na opłacie aktywacyjnej.
Podsumowanie: Jaki system płatności wybrać?
Systemy płatności online służą do obsługi płatności w sklepach internetowych. Przynoszą one korzyści zarówno właścicielom tych sklepów, jak i klientom, którym zależy na tym, by robić bezpieczne zakupy w internecie. Wybierając najlepszego operatora takich płatności, kieruj się przede wszystkim: wysokością obrotów w twoim sklepie, dostępnymi metodami płatności, z jakich lubią korzystać twoi klienci, oferowanymi usługami, rodzajem platformy, na której stoi twój sklep, wysokością opłat oraz kwestią wypłaty środków na twoje konto firmowe. A gdzie znajdziesz najlepszy system płatności online? W rankingu. Tak jak w rankingach szukasz najlepszej oferty typu konto bankowe i księgowość w jednym, tak i w kwestii bramek płatności takie zestawienie okazuje się bardzo przydatne.
Pamiętaj, że im wygodniej twój klient będzie mógł zrobić zakupy w twoim sklepie internetowym, tym chętniej będzie z niego korzystał. A ty nie będziesz się musiał głowić nad zamykaniem takiego sklepu i poszukiwaniem odpowiedzi, czy można mieć dwa konta firmowe na Allegro.
Komentarze i opinie użytkowników