Wydarzenia ostatnich lat miały ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę, a odczuł to praktycznie każdy z nas. Najpierw pandemia, a następnie wojna zaraz za naszą wschodnią granicą sprawiły, że warunki ekonomiczne uległy znacznemu pogorszeniu. W pierwszej kolejności dała o sobie znać rosnąca inflacja. Jednak wobec zahamowania rozwoju gospodarczego coraz częściej zastanawiamy się, czy grozi nam stagflacja. Przyjrzymy się zatem, na czym polega to zjawisko, jakie są jego przyczyny, jak wyglądają takie kwestie jak stagflacja a ceny nieruchomości i stagflacja a złoto, oraz czy czeka nas krach na giełdzie.
Spis treści:
Stagflacja – co to jest?
Zastanawiasz się, czym dokładnie jest stagflacja? Definicja tego terminu mówi, że jest to sytuacja, w której mamy do czynienia jednocześnie z wysoką inflacją i stagnacją gospodarczą. W praktyce oznacza to:
- duży wzrost cen,
- zwiększanie kosztów życia,
- spadek wartości waluty krajowej,
- ograniczenie produkcji surowców.
To z kolei sprawia, że przedsiębiorstwa ograniczają swoje inwestycje i zmniejszają zatrudnienie. W rezultacie koszty życia obywateli rosną, choć mają oni mniej środków do swojej dyspozycji.
Co ciekawe, wysoka inflacja i stagnacja gospodarcza bardzo rzadko występują w tym samym czasie, ponieważ wzrost inflacji zazwyczaj pociąga za sobą rozwój gospodarki. Jednak, gdy inflacja jest bardzo wysoka, a do tego odnotowujemy niższy wzrost gospodarczy, to rosnące ceny oraz bezrobocie, mogą doprowadzić do recesji.
Stagflacja – przykłady
Jednym z najbardziej znanych przykładów stagflacji są lata 70. XX wieku w USA. To wówczas gwałtowny wzrost cen ropy naftowej, spowodowany sankcjami nałożonymi na Stany Zjednoczone przez państwa arabskie wchodzące w skład OPEC, doprowadził do zahamowania rozwoju gospodarki, wzrostu bezrobocia oraz rosnącej inflacji.
Stagflacja – jakie są przyczyny?
Mówiąc o stagflacji, musimy wspomnieć o przyczynach tego zjawiska. Przede wszystkim odpowiada za nią tzw. negatywny szok podażowy. Poza tym stagflacja może wynikać z zerwania łańcucha dostaw, czy ograniczenia dostępnych surowców energetycznych. To wszystko przekłada się na znaczny wzrost cen.
Poza tym stagflacja może wynikać z błędnych decyzji politycznych.
Ile trwa stagflacja?
Wiesz już, co to znaczy stagflacja i jakie są jej skutki. A jak długo trwa takie zjawisko? W zależności od sytuacji ekonomicznej stagflacja występuje od kilku miesięcy do kilku lat. Natomiast w obecnej sytuacji prognozy przewidują, że stagflacja może potrwać do końca dekady.
Stagflacja – zwalczanie
Nie da się ukryć, że stagflacja to ogromne wyzwanie zarówno dla gospodarki, jak i dla rządzących. Wynika to z tego, że ciężko jest jednocześnie zwalczać spowolnienie gospodarcze i wysoką inflację. Dlaczego?
Otóż na pobudzenie gospodarki pozytywny wpływ ma obniżka stóp procentowych. Jednak walka z rosnącą inflacją wymaga podnoszenia stóp procentowych. Oba działania są ze sobą sprzeczne, a rządzący muszą podjąć decyzję, które ze zjawisk będą wyhamowywać w pierwszej kolejności. Jeśli rząd postawi na zwalczanie inflacji, musi liczyć się z dużym spadkiem koniunktury. Z kolei, jeśli zdecyduje się najpierw pobudzić wzrost gospodarczy, musi zaakceptować bardzo wysoką inflację.
Jak widać, najlepszym sposobem zwalczania stagflacji jest niedopuszczenie do wystąpienia tego zjawiska.
Stagflacja – w co inwestować?
Rosnące podczas stagflacji ceny sprawiają, że wiele osób zastanawia się, co zrobić ze swoimi oszczędnościami. Przyjrzyjmy się zatem, jak inwestować pieniądze w czasie stagflacji.
Na początek warto sobie uświadomić, że wraz z nadejściem stagflacji wiele osób rezygnuje z realizacji swoich planów, takich jak budowa domu, zakup mieszkania, wymiana samochodu czy egzotyczne wakacje na drugim końcu świata. Z drugiej strony trzymanie pieniędzy na koncie bankowym sprawia, że przez rosnącą inflację z miesiąca na miesiąc tracą one swoją wartość. Z tego względu warto zastanowić się, jak inwestować w czasie inflacji i stagnacji gospodarczej. Czy postawić na inwestowanie w sztukę, a może na inwestowanie dywidendowe? W takim przypadku warto ponownie przeanalizować, jak działa stagflacja.
Z jednej strony duża inflacja sprawia, że ceny żywności, odzieży, elektroniki czy nieruchomości rosną. Z kolei przy stagflacji popyt na najróżniejsze produkty i usługi spada. Nie dotyczy to jednak zakupu mieszkań. Oznacza to, że w przypadku stagflacji nie możemy liczyć na obniżenie cen nieruchomości, ponieważ cieszą się one ogromnym zainteresowaniem inwestorów.
W co zatem warto inwestować podczas stagflacji?
Po pierwsze, są to właśnie nieruchomości. Eksperci podkreślają, że przy wysokiej inflacji mieszkania czy domy trzymają swoją wartość. Poza tym, wynajmując taką nieruchomość, zapewniasz sobie dodatkowy dochód, który może okazać się szczególnie przydatny przy rosnących kosztach życia.
Po drugie, czas stagflacji można wykorzystać na inwestycje w obligacje, szczególnie że są to papiery wartościowe o niskim profilu ryzyka.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest inwestycja w akcje oraz handel walutami. Jednak w obu przypadkach niezbędna jest wiedza i doświadczenie. W przeciwnym razie możesz szybko stracić swoje oszczędności.
Kolejnym pomysłem na inwestycje podczas stagflacji jest złoto, które od zawsze cieszy się dużym powodzeniem w okresie niepewności geopolitycznej.
Podsumowanie: Na czym polega stagflacja?
Stagflacja to zjawisko, które polega na rosnącej inflacji i stagnacji gospodarczej. W wyniku tego koszty życia rosną, ale obywatele zarabiają mniej, przy jednoczesnym wzroście bezrobocia. Główną przyczyną stagflacji jest tzw. szok podażowy, który wiąże się z przerwaniem łańcucha dostaw i ograniczeniem niezbędnych surowców. Poza tym stagflacja bywa wynikiem błędnych decyzji politycznych. Walka ze stagflacją jest bardzo trudna, ponieważ zmniejszenie inflacji i pobudzenie rozwoju gospodarczego wymagają sprzecznych działań. Z tego względu rządzący muszą podjąć decyzję, czy w pierwszej kolejność walczyć o wzrost gospodarczy, co może przekładać się na dalszy wzrost inflacji, czy jednak wolą najpierw zmniejszać inflację, tym samym jeszcze bardziej hamując wzrost gospodarczy. Zjawisko stagflacji może utrzymywać się nawet przez kilka lat. A w co inwestować duże pieniądze w tym czasie? Są to przede wszystkim nieruchomości, złoto czy obligacje. A jeśli masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie, warto także zainwestować w akcje czy handel walutami.
Komentarze i opinie użytkowników