Spoofing - na czym polega i gdzie zgłaszać?

Spoofing - na czym polega i gdzie zgłaszać?

W świecie wirtualnym jesteśmy narażeni na różnego rodzaju zagrożenia. Nie brakuje oszustów, którzy chcą wykorzystać naszą nieuwagę, aby skraść nasze dane lub wyczyścić konto. Z roku na rok stosowane przez nich techniki ewoluują, dlatego trzeba mieć się na baczności. Jednym z rodzajów oszustwa z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych jest spooding. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest spoofing, gdzie można go zgłosić i jak się przed nim uchronić.

Spoofing – co to?

Jak w kilku zdaniach przedstawić definicję spoofingu? To angielskie określenie, które wskazuje na podszywanie się pod kogoś. W dużym skrócie polega to na tym, że oszust podszywa się pod innego użytkownika lub urządzenie, aby w ten sposób wyłudzić wrażliwe dane osobowe. Ponadto metoda ta może być wykorzystywana do zainstalowania wirusów na urządzeniu użytkowanym przez ofiarę. Co do zasady spoofing może być konkretnie skierowany w jednostkę lub swoim zasięgiem obejmować szerszą grupę osób. To niebezpieczny proceder, który przez przestępców udoskonalany jest już od kilkunastu lat. Inne niebezpieczne metody oszustw internetowych to m.in.: carding i misselling. Nieco więcej o nich pisaliśmy w innych naszych poradnikach.

Spoofing – jak działa?

Warto zastanowić się nad tym, na jakiej zasadzie to działa i poznać przykłady spoofingu. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tej metody:

  • spoofing telefoniczny;
  • spoofing e-mail;
  • spoofing IP;
  • spoofing głosowy;
  • spoofing GPS;
  • spoofing VoIP.

Co to jest spoofing telefoniczny? Jak sama nazwa wskazuje, prowadzony jest przez telefon. Oszuści wykorzystują nowoczesne technologie do tego, aby kraść i podszywać się pod dowolne numery telefonów. Następnie podają się za przedstawicieli instytucji państwowych lub banków. Następnie kontaktują się z ofiarą telefonicznie lub poprzez SMS, wysyłając jej linki do złośliwego oprogramowania. Wykorzystując nieuwagę i nieświadomość ofiary, zdobywają jej wrażliwe dane, w tym m.in. dostęp do konta bankowego.

Spoofing e-mail polega na tym samym, jednak zamiast SMS używa się wiadomości mailowych. Oszuści wysyłają wiadomości ze znajomobrzmiących adresów oraz z tytułami godnymi zaufania. Często jednak są to wirusy, a konsekwencje wejścia w złośliwy link mogą być bardzo poważne. Spoofing IP polega na podszywaniu się pod adres IP dowolnego podmiotu. W ostatnich latach ten rodzaj nielegalnej działalności obserwuje się rzadziej, ponieważ dostawcy usług internetowych stosują coraz lepsze zabezpieczenia, chroniąc swoich klientów.

Gdzie zgłosić spoofing?

Zgodnie z kwalifikacją prawną spoofing to cyberprzestępstwo. Jeżeli padniemy jego ofiarą lub podejrzewamy, że próbowano skorzystać ze spoofingu w kontakcie z nami, to należy niezwłocznie zgłosić to w najbliższej jednostce policji lub w prokuraturze. Jeżeli podaliśmy swoje dane, to natychmiast należy zmienić dane do logowania do bankowości internetowej oraz skonsultować się z bankiem, aby zwiększyć ochronę swojego konta.

Spoofing – jak się chronić?

Jak się bronić przed spoofingiem? Przede wszystkim należy być bardzo uważnym podczas korzystania z urządzeń mobilnych oraz komputerów z dostępem do internetu. Nie wolno wchodzić w żadne podejrzane linki. Jeżeli otrzymamy kontakt z banku lub urzędu i mamy jakiekolwiek wątpliwości, to należy skontaktować się z urzędem lub bankiem za pomocą numeru ogólnego. Wszystko po to, aby zweryfikować autentyczność wcześniejszego kontaktu.

W przypadku kontaktu od znajomego, również należy skorzystać z komunikacji innym kanałem. Taka podwójna weryfikacja może okazać się kluczem do tego, aby nie paść ofiarą oszustów i zabezpieczyć swoje dane oraz środki finansowe. Ponadto ważne jest, aby budować świadomość na temat istniejących zagrożeń. Warto poinformować swoich bliskich o tym, że istnieje coś takiego jak spoofing i wytłumaczyć im, na czym on polega. Tak samo postępuj w przypadku innych zagrożeń. W naszych artykułach poruszamy tego typu tematy. Warto sprawdzić m.in. poradnik o tym, czym jest ransomware.

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!