Nie da się ukryć, że oszuści stają się coraz bardziej przebiegli i zuchwali. Dziś nie polują już na karty płatnicze, ale na dane. Dzięki temu są w stanie stworzyć kopię twojej karty, którą wykorzystują do tego, aby okraść cię z twoich pieniędzy. Sprawdź, co to jest skimming, jak wygląda i jak możesz się przed nim zabezpieczyć.
Spis treści:
Skimming – co to jest?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest skimming. Otóż skimming to rodzaj przestępstwa, które polega na skopiowaniu danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Po co? Oczywiście po to, by wykonać nielegalną kopię twojej karty, dzięki czemu przestępca może bez większych przeszkód płacić nią w internecie, czy sklepach stacjonarnych. Poza tym skimming karty pozwala oszustom na wypłatę środków z twojego konta w bankomacie. W ten sposób możesz stracić mnóstwo oszczędności, zanim zdołasz zastrzec swoją kartą płatniczą. A jeśli złodzieje skopiują twoją kartę kredytową, będziesz musiał spłacać wykorzystany przez nich limit kredytowy z własnej kieszeni, zanim uda ci się odzyskać pieniądze.
Skoro wiesz już, czym jest skimming, przyjrzyjmy się, w jaki sposób oszuści kopiują paski magnetyczne kart płatniczych. Służy do tego skimmer, czyli urządzenie, które kopiuje dane karty płatniczej. Jak to działa w praktyce?
Skimming – rodzaje
Wiesz już, na czym polega skimming. Aby jednak zrozumieć, jak dochodzi do zeskanowania karty płatniczej, warto wyróżnić 2 metody skimmingu. Są to:
- skimming kart płatniczych,
- skimming bankomatowy.
Przyjrzyjmy się teraz, jak złodzieje stosują obie metody skimmingu.
Do skimmingu karty płatniczej może dojść wszędzie, gdzie przeprowadzasz transakcję z wykorzystaniem fizycznej karty płatniczej. Oszuści mogą posługiwać się przenośnymi skimmerami lub imprinterem, potocznie zwanym żelazkiem. W tym drugim przypadku złodziej wkłada twoją kartę do takiego imprintera, co powala odcisnąć wypukłości karty na papierze kopiującym. Następnie wykonuje kopię twojej karty, którą może posługiwać się dokładnie tak, jak ty posługujesz się swoją oryginalną kartą.
Poza tym przestępcy mogą po prostu wykonać zdjęcia obu stron twojej karty, by zostać dostęp do danych, które pozwolą im płacić za własne zakupy twoimi pieniędzmi. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie spuszczać swojej karty z oczu. Oszustom wystarczy dosłownie kilka chwil, gdy pobrać z twojej karty dane i wykonać jej kopię.
Dodajmy, że nie możesz czuć się bezpiecznie również w przypadku bezobsługowych punktów obsługowo-handlowych, takich jak na przykład automatyczne stacje benzynowe. W takich miejscach tym bardziej łatwo jest umieścić skimmer kart na urządzeniu, przy którym płacisz za zakupy.
Z kolei skimming bankomatowy polega na tym, że urządzenie kopiujące nałożone jest na otwór, do którego wkładasz kartę płatniczą. Dzięki temu skimmer kopiuje dane z paska magnetycznego, podczas gdy ty czekasz, aż bankomat wypłaci ci gotówkę. Twoja karta może także zostać zeskanowana, gdy korzystasz z urządzenia wpłatomat. Jak działa takie urządzenie? W tym przypadku również wkładasz kartę do odpowiedniego otworu, przez co może ona zostać zeskanowana.
Skopiowaną kartę płatniczą przestępcy bez trudu wykorzystają w przypadku zakupów, do których akceptacji nie jest potrzebny PIN. Te jednak na ogół nie mają dużej wartości. Zatem w jaki sposób oszuści zdobywają twój PIN, aby móc wyczyścić twoje konto do zera?
Po pierwsze, razem ze skimmerem oszuści mogą zamontować fałszywą klawiaturę na bankomatach. Taka klawiatura rejestruje cyfry, jakie wpisujesz, próbując pobrać pieniądze z bankomatu.
Drugim ze sposobów na poznanie numeru PIN do karty jest zamontowanie przy bankomacie dodatkowej kamery, która nagra moment wpisywania kodu zabezpieczającego twoje pieniądze. Co gorsza, część kamer może działać na podczerwień, przez co nawet zasłonięcie klawiatury dłonią nie będzie skuteczne.
Skimming – czy bank zwraca pieniądze?
Załóżmy, że oszustom udało się skopiować dane twojej karty. Niestety, zanim ją zastrzegłeś, przestępcy wykonali za jej pomocą kilka transakcji. Klasyczny skimming i tyle. Czy w takim razie bank zwraca ci pieniądze?
I tu mamy dobrą wiadomość. Jeśli przestępcy zdobyli dane twojej karty dzięki skimmingowi, bank odda ci przynajmniej część utraconych pieniędzy. Co więcej, jeśli przestępstwo zostanie udowodnione, odzyskasz całą utraconą kwotę.
Co ważne, bank nie musi czekać, aż skimming bankomatowy w Polsce zostanie potwierdzony przez policję i prokuraturę. W praktyce bank może sprawdzić, ile reklamacji z tytułu skimmingu zostało złożonych w przypadku konkretnych bankomatów. Jeśli takich skarg jest sporo, bank zazwyczaj uznaje, że karty płatnicze zostały nielegalnie zeskanowane.
Niemniej jednak musisz się liczyć z tym, że na swoje pieniądze będziesz musiał poczekać nawet do 90 dni. Okres ten jest szczególnie długi, gdy bankomat z zamontowanym skimmerem znajduje się za granicą.
I jeszcze jedna uwaga. Banki z jednej strony oddają klientom utracone pieniądze, ale pod warunkiem, że właściciel karty dochował staranności i nie udostępnił numeru PIN przestępcy. Dlatego nigdy nie zapisuj kodu PIN na karcie itp., ponieważ może się okazać, że nie odzyskasz środków wyprowadzonych z twojego konta.
Jak się uchronić przed skimmingiem?
Przyjrzymy się jeszcze sposobom, które mogą ci uchronić się przed skimmingiem.
Po pierwsze, jeśli płacisz za zakupy kartą płatniczą, staraj się nie spuszczać jej z oczu. Nie oddawaj jej sprzedawcy czy kelnerowi, a już na pewno nie pozwól im zabrać karty na zaplecze. Jeśli obsługa sklepu, restauracji czy innego punktu usługowego narzeka na słaby zasięg, który utrudnia pracę terminala, zaproponuj, że możesz zapłacić na zapleczu. A jeśli tylko masz taką możliwość, zapłać zbliżeniowo. To uniemożliwi przestępcom zeskanowanie twojej karty, choć wciąż mogą ją niezauważalnie sfotografować.
A jak uchronić się przed działaniem skimmera przy bankomacie? Przede wszystkim, jeśli dane urządzenie wydaje ci się podejrzane, nie korzystaj z niego. Sprawdź, czy otwór, do którego masz włożyć kartę, wygląda normalnie. A jeśli tylko masz jakieś wątpliwości, poszukaj innego bankomatu lub wypłać pieniądze BLIK-iem. Dzięki temu nie padniesz ofiarą skimmingu, nawet jeśli nakładka znajduje się na bankomacie.
Dodatkowo staraj się wybierać bankomaty, które znajdują się na terenie bądź w pobliżu banku. Przestępcom jest o wiele trudniej zamontować nakładki czy dodatkowe kamery w takiej lokalizacji.
Poza tym zasłaniaj klawiaturę bankomatu podczas wpisywania kodu PIN. Dodatkowo, na wszelki wypadek wklep numer PIN np. za pomocą długopisu. Dzięki temu nawet kamera na podczerwień nie będzie w stanie rozpoznać, jaki numer wpisałeś na klawiaturze.
O czym jeszcze warto pamiętać, by nie dać się przestępcom?
Ustaw na kartach limit płatności. Dzięki temu przestępcy nie będą w stanie wyczyścić twojego konta podczas jednej transakcji. W ten sposób zyskasz czas na powiadomienie banku o działaniach oszustów i zastrzeżesz swoją kartę. Pamiętaj, że zmiana limitów zajmie ci dosłownie kilka sekund. Dzięki temu błyskawicznie zwiększysz limit transakcji, gdy akurat będziesz miał do zapłacenia większą kwotę. Co więcej, są osoby, które ustawiają limit karty na 0 zł, gdy tylko się z nią rozstają, np. gdy muszą zostawić swoje rzeczy w szatni siłowni czy na basenie.
Jeśli dysponujesz większymi oszczędnościami, nie trzymaj ich na jednym rachunku. Dzięki temu, nawet jeśli padniesz ofiarą skimmingu, przestępcy nie zabiorą ci wszystkich pieniędzy. Jest to o tyle ważne, że jak już wspominaliśmy, na zwrot pieniędzy od banku trzeba czekać nawet do 90 dni. Gdy przestępcy zabiorą ci wszystkie pieniądze, prawdopodobnie będziesz musiał się zapożyczyć, aby mieć środki na codzienne wydatki.
Pamięta także, aby regularnie sprawdzać stan swojego konta. Dodatkowo ustaw powiadomienia, dzięki czemu będziesz natychmiast wiedział o każdej transakcji, jaka ma miejsce na twoim koncie.
Do tego możesz nosić karty płatnicze w specjalnej nakładce, która uniemożliwia kopiowanie danych z paska magnetycznego.
Poza tym zawsze możesz zrezygnować z karty fizycznej i zamiast tego korzystać z jej wirtualnego odpowiednika. Co to jest karta wirtualna? To rodzaj karty, która umożliwia dokonywanie płatności elektronicznych. Jeśli poza taką kartę będziesz jeszcze korzystał z BLIK-a, fizyczna karta w ogóle okaże się niepotrzebna. Zwłaszcza że używanie BLIK-a na ogół pozwoli ci uniknąć opłat za bankomaty, gdy chcesz wypłacić gotówkę. A jeśli zastanawiasz się, jaką kartą płacić za granicą, to warto ustawić niski limitem, aby nie paść ofiarą skimmingu podczas wyjazdów.
Jeszcze innym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie karty płatniczej. Jednak w przypadku skimmingu wypłacana w ramach ubezpieczenia kwota jest stosunkowo niewielka. Dlatego też przeglądając ranking kart kredytowych, warto porównać oferty banków również pod względem ewentualnego ubezpieczenia.
Podsumowanie: skimming – co to jest?
Skimming to rodzaj przestępstwa, polegający na kopiowaniu danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Dzięki temu przestępcy są w stanie stworzyć fałszywą kartę i płacić nią za zakupy lub wypłacać za jej pomocą pieniądze z bankomatu. Dla ofiar skimmingu najczęściej oznacza to wyczyszczenie konta ze wszystkich oszczędności. Jak rozpoznać skimming? Przede wszystkim ma on formę skimmingu bankomatowego, w którym skimmer, czyli specjalna nakładka zakładana jest na otwór w bankomacie, do którego wkłada się kartę płatniczą. Jest jeszcze skimming kart płatniczych, który polega na skopiowaniu danych karty skimmerem przenośnym, wykonaniu odcisku karty lub sfotografowaniu jej. Dzięki temu przestępcy zyskują dostęp do danych, pozwalających na skopiowanie karty płatniczej. Co ważne, jeśli padniesz ofiarą skimmingu, możesz liczyć, że bank odda ci całą kwotę wykorzystaną przez przestępców. Jednak najlepiej w ogóle nie dopuścić do skimmingu. W tym celu zawsze pilnuj swojej karty, a także nie korzystaj z podejrzanie wyglądających bankomatów. Do tego ustaw limit transakcji, dzięki czemu przestępcy nie będą w stanie wypłacić wszystkich pieniędzy z twojego konta na raz.