Zakup samochodu, maszyn czy sprzętu to często bardzo duży wydatek dla firmy. Dlatego, zamiast wydawać oszczędności lub zaciągać kredyt, warto zdecydować się na inną formę finansowania firmowych zakupów. Jaką? Sprawdź, o co chodzi w leasingu i jakie są rodzaje umów leasingowych.
Spis treści:
Rodzaje leasingu i ich charakterystyka
Leasing to umowa, w ramach której leasingodawca nabywa dany przedmiot od sprzedającego, a następnie udostępnia go leasingobiorcy w zamian za regularne płatności, czyli tzw. raty leasingowe, czy też czynsz leasingowy. Przepisy dotyczące korzystania z różnych rodzajów leasingów znajdziesz w Kodeksie cywilnym.
Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy, dla których jest to najłatwiejszy sposób nabycia samochodu. Jednak w ramach różnych rodzajów leasingów można również zakupić w ten sposób:
- pojazdy inne niż samochody,
- sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem,
- sprzęt medyczny,
- sprzęt biurowy,
- wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia,
- nieruchomości.
Dodajmy, że w ramach leasingu możesz nabyć zarówno przedmioty nowe, jak i używane.
Co ważne, możemy wyróżnić różne rodzaje leasingu w Polsce, ale najczęściej spotkasz się z podziałem leasingu na operacyjny i finansowy. Czym zatem różnią się od siebie oba te rodzaje leasingu i jaka jest ich charakterystyka?
Leasing operacyjny polega na tym, że leasingodawca udostępnia dany przedmiot leasingobiorcy, ale bez przeniesienia prawa własności. Oznacza to, że po tym, jak umowa leasingowa wygaśnie, przedmiot należy zwrócić leasingodawcy. Jednocześnie leasingobiorca ma prawo do wykupu tego przedmiotu na własność za określony procent wartości. A jak wygląda kwestia kosztów uzyskania przychodów w przypadku leasingu tego rodzaju i formy? Można do nich zaliczyć opłatę wstępną, a także wszelkie płatności związane z leasingiem operacyjnym.
Drugi rodzaj leasingu, leasing finansowy polega na tym, że leasingowany przedmiot wlicza się do majątku firmy prowadzonej przez leasingobiorcę. To oznacza, że w przypadku tego rodzaju i formy leasingu przedmiot wprowadzasz do ewidencji środków trwałych, a raty związane z amortyzacją zaliczasz do kosztów uzyskania przychodu. Co ważne, gdy tylko umowa leasingowa dobiegnie końca, leasingobiorca staje się prawnym właścicielem przedmiotu, który do tej pory leasingował. A co z kosztami uzyskania przychodu? W tym przypadku leasingodawca może do nich zaliczyć część odsetkową raty leasingowej.
Jeśli w leasing chcesz wziąć samochód, zwróć uwagę na rodzaje leasingu ze względu na sposób rozliczania podatku VAT. Chodzi o to, że podatek VAT możesz odliczyć w przypadku samochodów osobowych o masie do 3,5 tony. Tylko że w zależności od tego, jak użytkujesz taki samochód, możesz odliczyć 50% lub 100% każdej raty leasingowej. Jeśli korzystasz z pojazdu wyłącznie na potrzeby działalności, masz prawo odliczyć 100% podatku VAT. Natomiast, jeśli danego samochodu używasz i w celach służbowych, i prywatnych, możesz odliczyć 50% podatku VAT z każdej raty leasingowej.
Mówiąc o rodzajach i formach leasingu, warto wspomnieć także o leasingu zwrotnym. Polega on na tym, że przedsiębiorca sprzedaje swój majątek, a następnie w dalszym ciągu z niego korzysta w ramach umowy leasingowej. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje dostęp do dodatkowej gotówki, jednocześnie mogąc w dalszym ciągu korzystać ze sprzedanych pojazdów, maszyn czy też nieruchomości.
Poza tym z leasingu mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby prywatne, choć nie jest to jeszcze bardzo popularne rozwiązanie.
Skoro wiesz już, co to jest leasingi jakie są jego rodzaje, czas przyjrzeć się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.
Jaki leasing jest korzystniejszy?
Zastanawiasz się, jaki leasing jest najkorzystniejszy? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od potrzeb i możliwości twojej firmy. Niemniej jednak mamy dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci podjąć decyzję, jaki leasing wybrać.
Po pierwsze weź pod uwagę koszt całkowity leasingu. W końcu każda firma leasingowa może zaproponować ci nieco inne warunki, przez co za jeden leasing zapłacisz mniej, a za inny więcej. Zdecydowanie warto to uwzględnić przy wyborze leasingu.
Po drugie zwróć uwagę na liczbę rat leasingowych, czyli tzw. czynszów. Innymi słowy, wybierz najlepszą dla siebie długość okresu leasingowego. Czasem warto nieco wydłużyć ten okres, by raty leasingowe były mniejsze. Jednak jeśli nie robi ci to większej różnicy, to leasing o krótszym okresie obowiązywanie będzie korzystniejszy w ogólnym rozrachunku.
Przy podejmowaniu decyzji, jaki wybrać leasing, liczy się także wysokość stóp procentowych, a także kwestia tego, czy oprocentowanie będzie stałe, czy zmienne. Od tego zależy ostateczny koszt leasingu oraz to, czy wysokość rat leasingowych będzie się zmieniać w trakcie obowiązywania umowy leasingowej.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia. To kolejny czynnik, który musisz uwzględnić, szukając odpowiedzi na pytanie o to, jaki leasing jest najkorzystniejszy.
Jaki leasing wybrać?
Leasing to źródło finansowania przedsiębiorstw, które stanowi alternatywę dla różnych rodzajów kredytów dla przedsiębiorców. Z kolei wybór odpowiedniego rodzaju leasingu zależy od twoich potrzeb i preferencji.
Leasing finansowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują długotrwałe korzystanie z leasingowanego przedmiotu i zależy im na opcji posiadania go na własność po zakończeniu umowy. Leasing operacyjny oferuje elastyczność i wygodę, bez zobowiązania do wykupienia przedmiotu leasingu. Z kolei leasing zwrotny jest przydatny dla przedsiębiorców, którym zależy na dostępne do wolnych środków bez konieczności wyprzedawania majątku firmy.
Pamiętaj, że zawsze warto zapoznać się z warunkami umowy leasingowej, kosztami i zobowiązaniami przed podjęciem ostatecznej decyzji. Skonsultuj się również z leasingodawcą lub specjalistą finansowym, aby uzyskać szczegółowe informacje i porady dotyczące wyboru odpowiedniego leasingu dla ciebie.
I jeszcze jedno. Oferta z firmy leasingowej cię nie zadowala? Sprawdź, ofertę swojego banku. Skoro możesz mieć konto bankowe i księgowość w jednym miejscu, to może i atrakcyjny leasing uda ci się załatwić. Tak samo, jak zastanawiasz się, gdzie założyć konto firmowe, w jakim banku wybrać leasing jest również zasadnym pytaniem. Podobnie jak czym jest gwarancja bankowa, choć ta przy leasingu najczęściej nie będzie ci potrzebna.
Podsumowanie: co to jest leasing i jakie są jego rodzaje
Leasing to jeden ze sposobów na finansowanie zakupu samochodu, różnego rodzaju sprzętu, maszyn czy nieruchomości przez przedsiębiorców. W przypadku leasingu możemy wyróżnić kilka rodzajów leasingu, takich jak leasing operacyjny czy leasing finansowy. Do tego dochodzi leasing zwrotny oraz leasing dla osób prywatnych. A jaki leasing wybrać? To już zależy od potrzeb firmy i twoich możliwości finansowych.
Komentarze i opinie użytkowników