Jako firma musisz posiadać rachunek bankowy. Co najmniej jeden, czyli ten który umożliwi Ci realizację rozliczeń z instytucjami takimi jak ZUS czy Urząd Skarbowy, a także kontrahentami. O tym jakiego typu konta dla firm oferują Ci banki i kiedy warto z nich skorzystać, dowiesz się z poniższego tekstu.
Spis treści:
Podstawowe konto firmowe
Jest to rachunek bieżący przeznaczony do gromadzenia firmowych środków pieniężnych oraz przeprowadzania różnego typu rozliczeń pieniężnych, a w tym rozliczeń podatkowych i składkowych, wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Posiadania rachunku bankowego jest obowiązkowe w myśl obowiązujących przepisów.:
- Ustawy z dnia 19 listopada 1999r. „Prawo działalności gospodarczej”;
- Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ordynacji podatkowej;
- Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
- Ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Pośród licznych ofert bankowych, bez problemu odnajdziesz konta dla firm, zarówno tych rozpoczynających działalność, jak i tych z wieloletnim doświadczeniem.
Wybierając rachunek dla swojej firmy, zwróć uwagę dla jakiego typu podmiotów gospodarczych jest on dedykowany. W każdym banku znajdziesz ofertę dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a w mocno urozmaiconej ofercie nie brakuje kont typu:
- start - dla początkujących przedsiębiorców, zazwyczaj całkowicie bezpłatne przez pierwszy rok, często z debetem w koncie bez zbędnych formalności;
- standard – uniwersalny rachunek, który sprawdzi się praktycznie dla każdej firmy, niezależnie od jej stażu;
- komfort – z dość dużym pakietami darmowych przelewów i dodatkowych usług wspierających prowadzenie biznesu,
- premium – prestiżowe konto dla najbardziej wymagających firm, zwykle z ugruntowaną pozycją na rynku, które oczekują wsparcia osobistego doradcy klienta, a także dostępu do produktów i usług na preferencyjnych warunkach.
W wielu bankach znajdziesz także ofertę kont dla firmy prowadzonych w formie spółki (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością), fundacji i stowarzyszeń, wolnych zawodów, a także rolników prowadzących działalność wytwórczą. Aby szybciej wybrać najlepszy dla siebie rachunek firmowy można posłużyć się rankingiem kont firmowych.
W polskim systemie bankowości, można wyodrębnić także następujące typy kont firmowych
- konto pomocnicze – to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla dużych firm. Z rachunku pomocniczego warto skorzystać w sytuacji, gdy:
- współpracujesz z wieloma kontrahentami lub partnerami biznesowymi i zależy Ci na przejrzystości transakcji, wówczas do rozliczeń z każdym z nich, możesz wykorzystać odrębny rachunek pomocniczy;
- chcesz upoważnić swoich pracowników do korzystania z rachunku bankowego i/lub kart płatniczych;
- korzystasz z dotacji unijnych lub innych środków przeznaczonych na rozwój firmy.
- konto walutowe – rachunek bankowy prowadzony w walucie zagranicznej, który umożliwia Ci realizację przelewów, wpłat i wypłat bez przewalutowania, a co za tym idzie, bez zbędnych kosztów. Zazwyczaj banki oferują konta walutowe prowadzone w jednej z najpopularniejszych walut: EUR, USD, GBP oraz CHF. Jeżeli jesteś zainteresowany kontem prowadzonym w innej walucie, z całą pewnością zainteresuje Cię oferta BIZ Banku lub Raiffeisen Polbanku, w których konto walutowe może być prowadzone także w walutach takich jak na przykład: CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK.
- konto lokacyjne – to alternatywa konta oszczędnościowego. Możesz z niego korzystać dokładnie na takich samych zasadach jak z prywatnego rachunku oszczędnościowego, jednak lokując na nim nadwyżki finansowe pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej. Oprocentowanie takiego rachunku oscyluje w zakresie od ok. 0,2 do 2% w skali roku (w zależności od oferty poszczególnych banków), a Ty zyskujesz możliwość swobodnego dysponowania zgromadzonymi na nim środkami. Zazwyczaj jedna lub dwie wypłaty w miesiącu są bezpłatne i nie powodują przy tym utraty naliczonych odsetek.
Pamiętaj także o tym, że niezależnie od tego ile rachunków firmowych posiadasz, każdy z nich musi być zgłoszony do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, w terminie do 14 dni od dnia zawarcia z bankiem umowy (także wówczas, gdy zmieniasz dotychczasowy numer konta). Na tym jednak nie koniec. Mając kilka rachunków firmowych, musisz wskazać w urzędzie skarbowym, który z nich jest podstawowym kontem dla Twojej firmy. Jeżeli korzystasz w swojej firmie z kont prowadzonych w kilku bankach, również ów banki muszą być poinformowane o pozostałych rachunkach wraz z określeniem, który z nich stanowi Twój rachunek bieżący.
Co warto wiedzieć o rachunkach firmowych?
Jeżeli kiedykolwiek miałeś okazję zagłębić się w lekturę ustaw regulujących funkcjonowanie firm na polskim rynku, zapewne zauważyłeś, że w żadnej z nich nie znalazłeś określenia „rachunek firmowy”. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje prawny przymus, aby firmy korzystały z kont bankowych dedykowanych dla tego typu podmiotów gospodarczych. Z prawnego punktu widzenia, nic nie stoi na przeszkodzie abyś korzystał z rachunku osobistego do rozliczania transakcji realizowanych w obrębie prowadzonej przez siebie firmie.
Skąd wobec tego to całe zamieszanie dotyczące firmowych kont bankowych? Cóż, jak zapewne się domyślasz, stoją za tym same banki. To w ich interesie leży, aby przedsiębiorcy nie korzystali z osobistych kont do celów firmowych. I to właśnie zapisy w wewnętrznych regulaminach banków uniemożliwiają Ci rozliczanie firmowych płatności z rachunku osobistego. Z drugiej strony, nawet jeżeli zechcesz regulować zobowiązania wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego z prywatnego rachunku, a bank nie wypowie Ci z tego powodu umowy, to i tak najprawdopodobniej zapłacisz prowizję za przelewy do tych instytucji. I tutaj należy zaznaczyć, że wysokość tych prowizji jest porównywalna lub wyższa niż opłaty za prowadzenie rachunku przeznaczonego dla firm. Dodatkowo, przy próbie rozliczenia się z urzędem skarbowym, mogą pojawić się nieścisłości wynikające z użytkowania rachunku prywatnego na potrzeby rozliczeń firmowych. Tego typu sytuacja może zakończyć się nawet karą grzywny. Reasumując, teoretycznie nie musisz podpisywać z bankiem umowy o prowadzenie rachunku firmowego i w zupełności wystarczy Ci konto osobiste, jednak z praktycznego punktu widzenia jest to najprostszy sposób na narażanie się zarówno bankowi, jak i fiskusowi.