
Chcąc wziąć pożyczkę, można skorzystać z oferty wielu instytucji finansowych, w tym nie tylko banków. Ważne jednak, aby korzystać tylko z produktów dokładnie zweryfikowanych podmiotów. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich środków. Właśnie dlatego sprawdź, czy dany podmiot znajduje się w rejestrze instytucji pożyczkowych.
Spis treści:
- Co to jest rejestr instytucji pożyczkowych?
- Kto prowadzi rejestr instytucji pożyczkowych?
- Czy wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych jest obowiązkowy?
- Jakie instytucje muszą być wpisane do rejestru instytucji pożyczkowych?
- Jakie informacje są dostępne w rejestrze instytucji pożyczkowych?
- Jak długo trwa procedura wpisu do rejestru instytucji pożyczkowych?
- Jaki są konsekwencje działania bez wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych?
- Jakie są opłaty związane z wpisem do rejestru instytucji pożyczkowych?
Co to jest rejestr instytucji pożyczkowych?
W dużym skrócie rejestr instytucji pożyczkowych to spis podmiotów, które spełniają wymogi formalne i mogą świadczyć usługi związane z pożyczaniem pieniędzy osobom indywidualnym oraz przedsiębiorstwom. Dotyczy to zarówno pożyczek długoterminowych, jak i krótkoterminowych, czyli tzw. „chwilówek”. Każda firma chcąca prowadzić taką działalność legalnie w Polsce musi uzyskać wpis do rejestru instytucji pożyczkowych. Rejestr prowadzony jest od 2018 roku.
Kto prowadzi rejestr instytucji pożyczkowych?
Podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie Rejestru Instytucji Pożyczkowych jest Komisja Nadzoru Finansowego. Jednocześnie należy mieć na uwadze to, że KNF nie nadzoruje działalności pożyczkowej tych firm. Rejestr tworzony przez tę instytucję ma charakter listy.
Czy wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych jest obowiązkowy?
Wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych jest obowiązkowy. Oznacza to, że każda firma, która chce prowadzić działalność pożyczkową w Polsce, musi dokonać wpisu do rejestru prowadzonego przez KNF. Jest to jeden z warunków legalnego świadczenia usług finansowych w tym zakresie.
Co więcej, wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych wymaga spełnienia określonych warunków, takich jak:
- prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej,
- posiadanie kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 200 000 zł, który pokryty jest wkładem pieniężnym niepochodzącym z kredytów, emocji obligacji lub źródeł, których nie da się udokumentować,
- dokonanie opłaty za wpis do rejestru.
Instytucja pożyczkowa, która nie dokona wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych, nie może leganie działać na polskim rynku.
Jakie instytucje muszą być wpisane do rejestru instytucji pożyczkowych?
Zgodnie z obowiązującym prawem do rejestru instytucji pożyczkowych muszą być wpisane wszystkie firmy, które świadczą usługi związane z pożyczaniem pieniędzy osobom indywidualnym i firmom. Dotyczy to podmiotów, które prowadzą profesjonalną działalność pożyczkową. Na ten moment jest to ponad 100 aktywnych wpisów i ponad 400 wpisów wykreślonych firm, które zakończyły działalność tego typu.
Jakie informacje są dostępne w rejestrze instytucji pożyczkowych?
W rejestrze instytucji pożyczkowych znajdują się podstawowe dane dotyczące firm pożyczających pieniądze, w tym m.in.: nazwa przedsiębiorstwa, adres siedziby, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), numer identyfikacji podatkowej (NIP) czy też numer nadany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ponadto przy każdym wpisie widnieje jego status: wpisany lub wykreślony. Informacje te pozwalają na podstawową weryfikację wiarygodności firmy.
Jak długo trwa procedura wpisu do rejestru instytucji pożyczkowych?
Wpisu do rejestru instytucji pożyczkowych dokonuje się na wniosek firmy, która chce rozpocząć taką działalność. Dokładnie wypełniony wniosek przedkłada się w Komisji Nadzoru Finansowego. Załącza się do niego zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności osób odpowiedzialnych za prowadzenie firmy. KNF ma 14 dni na dokonanie wpisu po przedłożenia kompletu dokumentów. Może jednak zdarzyć się, że dokumenty są niekompletne i wymagają korekty. Wówczas cały proces się wydłuża. Co do zasady procedura wpisu nie jest skomplikowana.
Jaki są konsekwencje działania bez wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych?
Udzielanie pożyczek bez wcześniejszego wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych to poważne naruszenie prawa, które wiąże się z koniecznością zapłacenia kary grzywny w wysokości 500 000 zł.
Jakie są opłaty związane z wpisem do rejestru instytucji pożyczkowych?
Każdorazowe złożenie wniosku o wpis do rejestru instytucji pożyczkowych lub jego modyfikację wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Za wpis płaci się 600 złotych. Każda zmiana we wpisie lub wykreślenie wpisu z rejestru instytucji pożyczkowych to dodatkowa opłata na poziomie 200 złotych.
Jeżeli interesuje Cię tematyka kredytów, to warto zapoznać się z innymi naszymi artykułami. Pisaliśmy w nich m.in. o tym, czym jest BIK, co to upadłość konsumencka oraz jak sprawdzić kontrahenta przed nawiązaniem współpracy. Wiedza ta przyda się zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom indywidualnym.
Komentarze i opinie użytkowników