Rachunek VAT - co to jest, jak działa i do czego służy?

Rachunek VAT - co to jest, jak działa i do czego służy?

Od 2018 roku w Polsce zaczął obowiązywać mechanizm podzielonej płatności (split payment). W związku z tym podatnicy VAT zobowiązani zostali do otworzenia dedykowanego subkonta. To rachunek VAT. W tym artykule sprawdzimy, co to jest rachunek VAT, w jakim celu go utworzono i jak z niego korzystać. Dzięki temu jeszcze lepiej zrozumiesz mechanizm jego działania i unikniesz ewentualnych błędów księgowych.

Co to jest i jak działa konto VAT?

Wiele osób słyszało takie pojęcie jak rachunek VAT. Co to właściwie jest i dlaczego powstało? To subkonto w banku, które musi posiadać podatnik VAT w Polsce. W związku z tym wymóg ten obowiązuje szerokie grono odbiorców, a także osób fizycznych, które nie prowadzą firm (np. wybranych rolników indywidualnych).

Konto VAT - jak działa? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy przedsiębiorca. Wszystko po to, aby uniknąć ewentualnych błędów księgowych i zadbać o korzystanie z rachunku VAT zgodnie z jego przeznaczeniem. W dużym skrócie konto VAT to rachunek rozliczeniowy prowadzony w walucie PLN. Przedsiębiorca ma ograniczony dostęp do zgromadzonych na nim środków i musi wydatkować je tylko zgodnie z ustawowym przeznaczeniem. Podatnicy VAT nie mogą zrezygnować z założenia tego typu subkonta przy koncie biznesowym. Jednocześnie jako podatnik możesz posiadać więcej niż jeden rachunek VAT.

Oddzielne konto do VAT wykorzystywane jest w ramach split payment. Co to jest rachunek VAT dla płatności podzielonych, jest dokładnie wyjaśnione w art. 108a ust. 2 ustawy o VAT. W dużym skrócie polega to na tym, że przy transakcji kwota netto trafia bezpośrednio na konto firmowe kontragenta, a należny podatek VAT trafia na dedykowane subkonto. To jedna z odpowiedzi na to, po co rachunek VAT przedsiębiorcy.

W przypadku dokonywania transakcji pomiędzy przedsiębiorcami i podatnikami VAT, niezbędne jest sprawdzenie kontrahenta. Jego konto biznesowe powinna zawierać biała lista podatników VAT. Jeżeli go tam nie ma, to powinno to wzbudzić Twoje wątpliwości. O tym jak sprawdzić kontrahenta, pisaliśmy w jednym z naszych poradników.

Czy konto VAT jest kontem rozrachunkowym? Tak, ale tylko w zakresie rozliczeń dotyczących należności VAT oraz w innych sytuacjach wskazanych bezpośrednio w zapisach ustawy Prawo bankowe.

Rachunek VAT do czego służy

Zastanawiasz się, po co konto VAT i do czego służy? Na nim gromadzone są środki przeznaczone na opłatę podatku VAT. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca w ograniczonym stopniu może nimi dysponować. Środki zgromadzone na tym rachunku można przeznaczać na wydatki związane z realizacją celów określonych w art. 62b ust. 1 i 2 ustawy Prawo bankowe.

Do czego służy rachunek VAT? Zgodnie ze wspomnianą ustawą przedsiębiorca może w ramach niego:

  • opłacać zobowiązania w kwocie VAT z transakcji zawieranych z kontrahentami, w tym nabywać usługi to towaru. W tym celu należy użyć odpowiedniego komunikatu przelewu;
  • regulować należności związane z podatkiem VAT (w tym: zobowiązania bieżące wynikające z deklaracji VAT, sankcje podatkowe oraz odsetki za zwłokę w płatności);
  • gromadzić podatek VAT otrzymany od kontrahentów;
  • przekazywać środki na inny rachunek VAT, jednak tylko w obrębie tego samego banku;
  • opłacać zobowiązania wobec ZUS;
  • opłacać takie należności wobec US jak: CIT, PIT, podatek akcyzowy, należności celne.

Dodatkowo przedsiębiorca posiadający rachunek VAT może ubiegać się o zwrot środków zgromadzonych na rachunku VAT. Szczegółowo przebieg tego procesu opisano w dalszej części artykułu.

Jednocześnie podatnik musi mieć świadomość tego, że konto tego typu ma ograniczony dostęp do środków. Oznacza to, że nie można swobodnie przelewać i wypłacać zgromadzonych na nim środków. W związku z tym z rachunku VAT nie zapłacisz:

  • innych należności podatkowych;
  • faktur wystawionych przez kontrahentów zwolnionych z VAT;
  • kwot wyższych niż VAT wynikający z faktury wystawionej przez kontrahenta.

Czy można wypłacić pieniądze z konta VAT?

Czy warto być vatowcem? Tak naprawdę zależy to od wielu czynników. Każda firma wymaga indywidualnej oceny w zakresie tego, czy opłaca się przejść na VAT i jak następnie funkcjonować w ramach tej formy opodatkowania. Zanim zdecydujesz się na ten krok, warto poznać bliżej rachunki VAT, o co chodzi w ich obsłudze i czy istnieje możliwość wypłacenia zgromadzonych na nich środków.

Aby tego dokonać, należy złożyć wniosek do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego. Następnie urzędnik w terminie 60 dni od daty otrzymania wniosku musi podjąć decyzję. Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub w formie elektronicznej. Naczelnik może podjąć decyzję o zwrocie środków i wówczas podaje kwotę, którą podatnik może wypłacić z rachunku VAT. Podatnika może również spotkać decyzja odmowna. Ta zdarza się przede wszystkim wtedy, gdy występują zaległości podatkowe z tytułu VAT lub uzasadniona obawa, że podatnik po wypłaceniu środków nie zapłaci bieżących lub przyszłych zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego. Aby tego uniknąć, sprawdź do kiedy płaci się VAT i pilnuj terminów. Szczegółowe informacje o tym, co to jest konto VAT i jak działa konto VAT w banku, przedstawi Ci pracowników placówki. Wskaże Ci też na to, jak założyć konto VAT w danej instytucji.

Teraz już wiesz, co to jest rachunek VAT na koncie i jak z niego korzystać. W tym zakresie zawsze postępuj zgodnie z zapisami art. 62b ust. 1 i 2 ustawy Prawo bankowe. Czy z konta VAT można wypłacić pieniądze? Tak, jednak tylko wtedy, gdy taką decyzję podejmie Naczelnik Urzędu Skarbowego.

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!