Przelew SWIFT, czyli przelew zagraniczny - co warto wiedzieć?

Przelew SWIFT, czyli przelew zagraniczny - co warto wiedzieć?

Przelewy międzynarodowe, nawet na drugi koniec świata, to dziś nic trudnego. Jeśli chcesz się rozliczyć z zagranicznym kontrahentem, przelać pieniądze na konto w niepolskim banku lub zapłacić za zakupy w sklepie online działającym tysiące kilometrów od twojego miejsca zamieszkania, po prostu zleć przelew SWIFT. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania.

Czym jest przelew SWIFT?

Przelew SWIFT jest rodzajem zagranicznego przelewu, który umożliwia wysyłanie pieniędzy na konto bankowe do niemalże wszystkich krajów na świecie. Dzięki temu systemowi jesteś w stanie dokonywać płatności za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych oraz rozliczać się z kontrahentami, którzy prowadzą swoją działalność spoza Polski. Wszystko za sprawą oprogramowania SWIFTNet Link, które stanowi podstawę szybkich i bezpiecznych transakcji międzynarodowych.

Standard SWIFT nie jest jedynym sposobem na realizację zagranicznych płatności. Niemniej jednak przelewy SWIFT są obecnie najpopularniejsze i najpowszechniejsze, a odcięcie od systemu SWIFT może w praktyce uniemożliwić dokonywanie międzynarodowych transakcji.

Dodajmy jeszcze, że za powstanie systemu SWIFT odpowiada organizacja Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, która dała mu swoją nazwę. Sama organizacja została założona w 1973 roku w Belgii, a obecnie zrzesza ponad 11 000 banków, domów maklerskich i innych instytucji finansowych.

Czym przelew SWIFT różni się od przelewu SEPA?

Choć system SWIFT obowiązuje niemalże na całym świecie, to w Europie dużą popularnością cieszą się przelewy SEPA. Czym oba rodzaje przelewów różnią się od siebie? 

Przede wszystkim system SEPA został stworzony z myślą o strefie euro i Unii Europejskiej. Z tego też względu jest on dostępny w krajach członkowskich UE oraz w Wielkiej Brytanii, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii, Monako, San Marino i Watykanie, a także na niektórych europejskich obszarach zamorskich, takich jak Martynika, Wyspy Kanaryjskie czy Gujana Francuska. Oznacza to, że przelewy międzynarodowe pomiędzy tymi państwami można robić za pośrednictwem systemu SEPA. Dodajmy jeszcze, że przelew SEPA zawsze rozliczany jest w euro. 

Do tego przelew SEPA jest nieco szybszy, ponieważ pieniądze trafiają do odbiorcy już na drugi dzień roboczy. Z kolei przelew SWIFT realizowany jest przez około 3 dni. Dodajmy jeszcze, że przelew SWIFT może być droższy niż SEPA, ponieważ na jego koszt wpływa kwota przelewu. 

Niemniej, jednak jeśli chcesz dokonać transakcji poza kraje europejskie, w zasadzie musisz skorzystać z systemu SWIFT. Z kolei zlecając przelewy w obrębie Europy, zrobisz to za pośrednictwem systemu SEPA. 

Jakie kraje obejmuje przelew SWIFT?

System SWIFT działa w ponad 200 krajach całego świata. Oznacza to, że możesz wykorzystać go do realizowania przelewów w dolarach amerykańskich, koronach czeskich, koronach norweskich, japońskich jenach i wielu, wielu innych walutach, które obowiązują w poszczególnych państwach świata. 

Kiedy korzystamy z przelewu SWIFT?

System SWIFT służy do zlecania przelewów międzynarodowych. Za jego pośrednictwem zapłacisz za zakupy w zagranicznym sklepie internetowym, a także rozliczysz się z kontrahentami w obcej walucie. Poza tym SWIFT umożliwi ci przelewanie środków na konta bankowe w niemalże dowolnym kraju na świecie. Innymi słowy, za każdym razem, gdy musisz zlecić przelew zagraniczny, możesz skorzystać z systemu SWIFT. 

Jakie są koszty realizacji przelewu SWIFT?

Przelewy SWIFT pozwalają ci na przekazywanie środków praktycznie do dowolnego kraju na świecie. Nie jest to jednak najtańsza usługa. Co jednak ważne, w przypadku przelewów SWIFT możesz wybrać, kto ma za tę usługę zapłacić. Do wyboru są 3 opcje:

  • OUR – koszty przelewu są ponoszone w całości przez osobę zlecającą przelew,
  • BEN – koszty przelewu są ponoszone w całości przez osobę, która jest odbiorcą przelewu,
  • SHA – koszty przelewy są dzielone pomiędzy osobę zlecającą i odbierającą przelew. 

Jedną z tych możliwości wybierasz na jednym z etapów zlecania przelewu SWIFT. A co składa się na ostateczny koszt takiej transakcji? 

W tym przypadku liczą się dwie opłaty:

  • prowizja za zlecenie przelewu SWIFT,
  • koszt przewalutowania. 

Wysokość prowizji za przelew SWIFT zależy od banku, a niektóre z nich w ogóle jej nie naliczają. Z kolei koszt przewalutowania zależy od kursu kupna i sprzedaży danej waluty w twoim banku. Niemniej jednak za przelew SWIFT zapłacisz na ogół nie więcej niż 250 zł, choć zależy to też od kwoty, jaką przelewasz. Przy mniejszych sumach opłata na pewno będzie dużo niższa. Jednocześnie, zamiast zlecać kilka przelewów na mniejszą sumę, często bardziej opłaca się wykonać jeden większy przelew. Wówczas ponoszony przez ciebie koszt wyniesie maksymalnie 250 zł. 

Dodajmy jeszcze, że kwota ta dotyczy przelewów SWIFT realizowanych w standardowym trybie. Z kolei Na przelewy pilne bądź ekspresowe wydasz więcej. Dlatego też zawsze sprawdź, ile będziesz musiał zapłacić za taki przelew, aby nie dać się zaskoczyć. 

Poza tym zdarza się, że niektóre banki pobierają swoje opłaty za przelew SWIFT z przekazywanej kwoty. Wówczas do odbiorcy trafia suma pomniejszona o taką prowizję. 

Ile trwa przelew SWIFT?

Jeśli jesteś przyzwyczajony do krajowych przelewów, to w przypadku transakcji SWIFT musisz uzbroić się w cierpliwość lub zlecać przekazanie pieniędzy z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlaczego? Ponieważ standardowy przelew SWIFT „idzie” do odbiorcy do 3 dni roboczych. 

Oczywiście, jeśli zależy ci na szybszej realizacji transakcji, możesz skorzystać z przelewów w trybie pilnym lub ekspresowym. Jednak w takim przypadku koszt przelewu SWIFT będzie odpowiednio wyższy.  

Jak zlecić przelew SWIFT?

Samo zlecenie przelewu SWIFT jest proste i bez większych problemów zrobisz to za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej. Jak zalogujesz się na swoje konto, wybierz opcję przelewu zagranicznego SWIFT, a następnie wypełnij formularz. Będziesz musiał podać w nim takie dane do przelewu jak:

  • nazwa i adres odbiorcy,
  • numer konta bankowego odbiorcy przelewu,
  • kod BIC/SWIFT, przypisany do banku odbiorcy,
  • kwotę przelewu,
  • walutę przelewu,
  • tytuł płatności,
  • informacje o tym, kto ponosi koszty zlecanego przelewu.

Zatrzymajmy się na chwilę przy kodzie BIC/SWIFT. Jest to po prostu indywidualny kod, który umożliwia identyfikację instytucji finansowej. Kod ten składa się z 8 lub 11 znaków: liter lub cyfr. Oto kilka przykładowych polskich banków i kodów BIC/SWIFT:

  • bank ING – INGPBLPW
  • mBank – BREXPLPWMUL
  • PKO BP – BPKOPLPW

A skąd wziąć taki kod BIC/SWIFT? Jeśli chcesz poznać kod swojego banku, aby podać go nadawcy przelewu, wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości elektronicznej. Kod ten znajdziesz przy informacji o numerze swojego rachunku. Z kolei, jeśli zlecasz przelew, możesz poprosić odbiorcę o podanie kodu BIC/SWIFT wraz z pozostałymi danymi do przelewu. Ostatecznie kod BIS/SWIFT możesz sprawdzić w internecie, po prostu wpisując kraj i nazwę banku, w którym znajduje się rachunek odbiorcy przelewu.  

Przelew SWIFT – podsumowanie

Przelew SWIFT to rodzaj międzynarodowego przelewu bankowego, za pomocą którego przekażesz pieniądze na konto w niemalże każdym banku na świcie. Na koszt takiego przelewu składa się prowizja banku oraz koszt przewalutowania. Co ważne, koszt ten może być pokrywany przez odbiorcę przelewu, nadawcę lub dzielony pomiędzy te osoby. Czas realizacji przelewu SWIFT to maksymalnie 3 dni robocze. Samo zlecenie przelewu SWIFT jest proste. Należy jednak pamiętać o poprawnym uzupełnieniu formularza przelewu, w tym podania kodu BIC/SWIFT. 

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!