Chcesz przelać środki na zagraniczne konto, ale nie wiesz, jak to zrobić? Jeśli tylko odbiorca korzysta z banku w Europie i ma możliwość rozliczania się w euro, skorzystaj z przelewu SEPA. To tani i szybki sposób na przelewy międzynarodowe dla członków Unii Europejskiej i nie tylko. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega przelew SEPA, ile kosztuje i jak można z niego korzystać.
Spis treści:
Czym jest przelew SEPA?
Przelew SEPA to rodzaj przelewu bankowego, który rozliczany jest wyłącznie w euro. Można z niego skorzystać na terenie Europy i krajów europejskich. Jego nazwa to skrót od angielskiej nazwy „Single Euro Payment Area”, co oznacza Jednolity Obszar Płatniczy w Euro.
Powodem, dla którego przelew SEPA powstał, było ułatwienie rozliczania bezgotówkowego pomiędzy obywatelami krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie stworzenie SEPA pozwoliło na obniżenie kosztów tych transakcji oraz przyśpieszenie czasu realizacji międzynarodowych przelewów. Do celów ogólnych SEPA należą także:
- zniesienie barier pomiędzy poszczególnymi państwami, korzystającymi z tego systemu,
- ujednolicenie standardów i procedur pomiędzy bankami z różnych krajów.
Co ważne, to że przelewy SEPA rozliczanie są w euro, nie oznacza, że musimy posiadać na swoim koncie właśnie tę walutę. Sam przelew może zostać zlecony z konta w złotówkach, które w takim przypadku zostaną po prostu przez bank przewalutowane. Jednak taka transakcja może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jednak jeśli przelewy SEPA wykonujesz jedynie od czasu do czasu, nie powinno to stanowić większego problemu.
Do tego przelew SEPA zawsze dociera do odbiorcy w całości, ponieważ bank nie pobiera z przesyłanej kwoty ani 1 euro. Wszelkie ewentualne opłaty są pobierane ze środków, jakie zostały na twoim koncie.
Czym przelew SEPA różni się od przelewu SWIFT?
SWIFT to również rodzaj międzynarodowego przelewu bankowego. Jednak SWIFT w przeciwieństwie do SEPA jest księgowany dłużej, bo do 3 dni roboczych. Do tego bywa droższy, ponieważ opłata za przelew SWIFT często zależy od kwoty transakcji. Poza tym bank może pobierać dodatkowe opłaty z przesyłanej kwoty, co oznacza, że do odbiorcy może dotrzeć niepełna suma w porównaniu do tej, którą zlecaliśmy.
Z kolei na korzyść przelewów SWIFT przemawia to, że można wybrać, czy opłatę za przelew poniesie odbiorca, nadawca, czy zostanie ona rozdzielona pomiędzy nimi. Poza tym standard SWIFT działa niemalże na całym świecie, a nie tylko w Europie. Dzięki temu bez trudu przelejesz pieniądze tam, gdzie standard SEPA nie obowiązuje. Niemniej, jednak gdy tylko jest to możliwe, korzystaj z przelewów SEPA, a przelewy SWIFT pozostaw na pozostałe przypadki.
Jakie kraje obejmuje przelew SEPA?
Przelew SEPA został stworzony z myślą o strefie euro i członkach Unii Europejskiej. Dlatego też SEPA dostępna jest we wszystkich krajach członkowskich UE, a także dodatkowo w Wielkiej Brytanii, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii, Monako, San Marino, czy Watykanie. Poza tym z przelewu SEPA można korzystać na niektórych europejskich obszarach zamorskich, takich jak Martynika, Wyspy Kanaryjskie czy Gujana Francuska.
Dodajmy jeszcze, że we wszystkich krajach, w których można zlecić lub otrzymać przelew SEPA, jest on rozliczany w euro. Bez względu na to, jaka waluta obowiązuje w danym państwie.
A jeśli chcesz się upewnić, czy dany bank należy do systemu SEPA, odwiedź stronę internetową Europejskiego Banku Centralnego. Znajdziesz tam kompletną listę banków korzystających z SEPA.
Ile kosztuje przelew SEPA?
Chcesz wykonać przelew SEPA, ale boisz się o koszty? Niepotrzebnie. Dzięki unijnym przepisom masz pewność, że opłata za zlecenie przelewu SEPA nie będzie wyższa niż koszt zwykłego przelewu krajowego. A to oznacza, że za przelew SEPA w wielu bankach zapłacisz 0 zł, o ile sam przelew zlecisz przez internet. Z kolei zlecając przelew w oddziale banku lub przez telefon, bank naliczy opłatę w wysokości 5-12 zł. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakim banku posiadasz konto. Najważniejsze jednak jest to, że koszty te nie są wysokie, więc nie musisz obawiać się, że nagle z twojego konta zniknie duża kwota.
Pamiętaj jednak, że przelew SEPA zawsze rozliczany jest w euro. Zatem, jeśli zlecasz transakcję w złotówkach, bank automatycznie dokona przewalutowania po swoim kursie. W rezultacie koszt takiego przelewu może okazać się wyższy, niż gdybyś miał na koncie euro. Jednak różnicę odczujesz przede wszystkim przy większych kwotach przelewu.
Ile trwa realizacja przelewu SEPA?
Jedną z największych zalet przelewów SEPA jest czas ich realizacji. Zlecone przelewy dostarczane są zawsze na drugi dzień roboczy, co jest naprawdę imponującym wynikiem.
Czy kiedyś czas realizacji przelewów SEPA będzie jeszcze krótszy? Nie wiadomo. W każdym razie obecnie nie da się zlecić przelewów SEPA jako przelewów natychmiastowych. Jednak wszystko przed nami.
Jak zrobić przelew SEPA?
Zlecenie przelewu SEPA jest proste i bez trudu zrobisz to za pomocą swojej bankowości elektronicznej. Jednak, żeby móc skorzystać z tej opcji, upewnij się, że spełnione są następujące warunki:
- przelew pieniędzy nastąpi w euro (nie musisz mieć euro na koncie, ale twój bank musi automatycznie przewalutować złotówki właśnie na euro),
- bank nadawcy i odbiorcy przelewu muszą należeć do systemu SEPA,
- rachunek odbiorcy musi być oznaczony numerem IBAN, a bank kodem BIC,
- koszty przelewu zostaną podzielone pomiędzy obie strony transakcji (SHA).
Jeśli wiesz, że w twoim przypadku przelew SEPA jest możliwy, możesz przystąpić do jego zlecania. Jak to zrobić?
Po pierwsze zaloguj się do swojej bankowości internetowej.
Po drugie wybierz opcję przelew zagranicznego i zaznacz, że chodzi ci właśnie o przelew SEPA.
Po trzecie wypełnij dane do przelewu, w tym:
- nazwa odbiorcy,
- numer rachunku odbiorcy w formacje IBAN,
- kraj banku odbiorcy,
- kod banku BIC odbiorcy LUB jego nazwę,
- kwotę przelewu w euro,
- tytuł przelewu,
- sposób rozliczenie (SHA).
Po czwarte zatwierdź wykonanie przelewu. Czasem wystarczy po prostu zaakceptować wprowadzone dane, innym razem zostaniesz poproszony o potwierdzenie przelewu w aplikacji mobilnej lub podanie kodu, który dostaniesz SMS-em. W każdym razie postępuj zgodnie z instrukcjami, jakie pojawią się na stronie banku.
I to wszystko. Przelew został zlecony, a odbiorca powinien otrzymać środki kolejnego dnia roboczego.
Dodajmy jeszcze, że jeśli zlecasz przelew SEPA z konta w złotówkach, bank powinien poinformować cię, jaka suma zostanie pobrana z rachunku. To wszystko dlatego, że kwotę przelewu wprowadzasz w euro. Dzięki temu będziesz łatwiej kontrolował wydatki w obcej walucie.
Przelew SEPA – podsumowanie
Przelew SEPA to rodzaj międzynarodowego przelewu bankowego, który rozliczany jest w euro. Mogą z niego korzystać mieszkańcy Unii Europejskiej, niektórych europejskich obszarów zamorskich oraz Wielkiej Brytanii, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii, Monako, San Marino, czy Watykanu. Ogromną zaletą przelewów SEPA jest ich niski koszt (nawet 0 zł) oraz krótki czas realizacji do 2 dni roboczych. Zlecenie przelewu SEPA jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, wybrać opcję przelewu zagranicznego SEPA i wypełnić prosty formularz przelewu.