
Zgodnie z polskim prawem w naszym kraju występuje coś takiego, jak przedawnienie długów. To sytuacja, w której zobowiązania dłużnika ulegają przedawnieniu i nie jest wymagana ich płatność. Wiedza na ten temat przydaje się zarówno dłużnikom, jak i wierzycielom. Z tego artykułu dowiesz się kluczowych informacji na temat tej procedury oraz tego, kiedy przedawnia się dług w Polsce.
Spis treści:
Czy długi się przedawniają?
Przedawnienie długu to nic innego, jak sytuacja, w której wierzyciel traci prawo do egzekwowania zaległości od dłużnika, ponieważ upłynął termin ich ważności. Wiedza na ten temat pozwala dłużnikom na skuteczne unikanie spłaty zadłużenia, a wierzycielom na poprawę efektywności działań windykacyjnych. Wszystko po to, aby nie przegapić urzędowych terminów. Zdarza się jednak, że nawet pomimo upływu terminu przedawnienia sąd decyduje o tym, że dług nadal obowiązuje i wymagana jest jego spłata. Dzieje się tak na skutek przewodu sądowego, gdy sąd chce zabezpieczyć interes wierzyciela.
Aby przedawnienie długu nastąpiło, to:
- wierzyciel nie może podjąć żadnych działań prawnych, które przerwałyby bieg przedawnienia;
- musi upłynąć określony czas.
Przykładowe działania prawne przerywające bieg przedawnienia to m.in.:
- rozpoczęcie mediacji;
- zawarcie obustronnej ugody;
- wysłanie wezwania do zapłaty;
- działanie sądowe (np.: pozew).
Jednocześnie dłużnik powinien mieć świadomość tego, że jego celowe ignorowanie wiadomości i prób kontaktu ze strony wierzyciela lub reprezentującej go firmy windykacyjnej to nie rozwiązanie problemu i nie skutkuje to upływem terminu przedawnienia. Wierzyciel powinien dokumentować każdą taką próbę, co będzie stanowiło cenne dowody w procesie.
Po ilu latach przedawnia się dług?
Po jakim czasie przedawniają się długi? Informacje o tym znajdują się w przepisach Kodeksu cywilnego. Warto się z nimi zapoznać. Jest to związane z tym, że poszczególne długi mogą mieć inny termin przedawnienia. Poniżej wskazano na to, jakie długi się przedawniają. Zgodnie z Kodeksem cywilnym obowiązują następujące terminy:
- 6 lat - podstawowy termin przedawnienia długów (m.in. dla roszczeń zatwierdzonych wyrokiem sądu lub innej uprawnionej instytucji);
- 3 lata dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą;
- 3 lata dla roszczeń o świadczenia okresowe;
- 3 lata z tytułu: kredytów gotówkowych, pożyczek, kart kredytowych, usług telekomunikacyjnych, zadłużeń czynszowych, czesnego za studia;
- 2 lata dla roszczeń z tytułu debetu na koncie bankowym;
- 1 rok dla roszczeń z tytułu braku zapłaty kary za jadę bez ważnego biletu komunikacyjnego.
Dodatkowo po pięciu latach przedawniają się roszczenia z tytułu zobowiązań podatkowych, jednak termin liczy się tu od końca roku kalendarzowego, w którym minęła data wymagalności.
Wiedza na temat terminów, po jakim czasie przedawnia się dług, jest niezwykle przydatna. Zwłaszcza teraz, gdy sytuacja gospodarcza wielu gospodarstw domowych i podmiotów gospodarczych jest niestabilna, a całości nie ułatwiają zawirowania geopolityczne za naszą wschodnią granicą.
Występuje kategoria roszczeń, które pomimo upływu lat nie ulegają przedawnieniu. Jakie długi się nie przedawniają? Należą do nich: roszczenia wydobywcze, roszczenia negatoryjne i roszczenia wynikające ze zniesienia współwłasności.
Co zrobić w sytuacji, gdy możesz odziedziczyć zadłużenie po zmarłej osobie? To tzw. długi spadkowe. W takiej sytuacji możesz przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub się jego zrzec. Ta druga opcja sprawi, nie odziedziczysz ani nieruchomości i ruchomości, ani długów. Każda taka decyzja powinna być dobrze przemyślana i skalkulowana.
Jak sprawdzić przedawnienie długu?
Wiesz, jak liczyć przedawnienie długu. Teraz dowiesz się, jak to sprawdzić. Można to zrobić za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej (BIK). Korzystając z usług tej instytucji, można sprawdzić stan zadłużenia danej osoby wraz z tym, jak długo ono obowiązuje i czy zostało przedawnione. Co ciekawe w rejestrze istnieją również przedawnione i nieważne zobowiązania.
Alternatywą jest odnalezienie dokumentów potwierdzających wystąpienie zobowiązania, w tym m.in. faktury za zakup towaru lub usługi, umowy kredytowej, umowy sprzedaży i innych dokumentów. Na nich widnieje data, która wskazuje na rozpoczęcie istnienia zobowiązania. Następnie wystarczy obliczyć, czy od tej daty minął okres wskazany w przepisach Kodeksu cywilnego, aby dług można było uznać za nieważny. Jeżeli tak, to tak się stało. To odpowiedź na to, jak udowodnić przedawnienie długu w kontakcie z komornikiem, wierzycielem, windykatorem czy też sądem.
Jak złożyć wniosek o przedawnienie długu?
Wiesz już, kiedy następuje przedawnienie długu. Jeżeli Twój dług spełnia warunki tego, aby uznać go za przedawniony, należy przejść przez odpowiednią procedurę. Co do zasady jednak przedawnienie długu następuje na skutek upływu wspomnianych wcześniej terminów, a nie działania dłużnika, wierzyciela czy windykatora. W praktyce oznacza to, że nie ma specjalnego wniosku o przedawnienie długu.
Dłużnik, którego dług się przedawnił, powinien złożyć sprzeciw do otrzymanego nakazu spłaty. Dokument ten powinien zawierać takie podstawowe informacje jak:
- dokładny opis sprawy/długu;
- dane dłużnika oraz wierzyciela;
- wskazanie od jakiego nakazu wnoszony jest przeciw;
- wskazanie dokładnych dat, które sprawiają, że dług uległ przedawnieniu.
Gdzie złożyć wniosek o przedawnienie długu? Należy przedłożyć go to firmy windykacyjnej lub komornika, który prowadzi egzekucję. W niektórych przypadkach niezbędne jest złożenie sprzeciwu do sądu (gdy wierzyciel skierował tam sprawę, a dług jest przedawniony). Dokumenty te składa dłużnik. Zdarza się jednak, że pomimo przedawnienia zobowiązania dłużnik wciąż je egzekwuje na rzecz wierzyciela. Jak wygląda zestawienie: przedawnienie długu a komornik? Komornicy często prowadzą egzekucję, nawet w przypadku przedawnionego długu. Należy poinformować ich o przedawnieniu, aby ją wstrzymali. W tym celu wytacza się tzw. powództwo przeciwegzekucyjne, którego celem jest uchylenie komorniczego tytułu wykonawczego.
Wiesz już, czym jest przedawnienie długów oraz po ilu latach dług się przedawnia. Jeżeli jesteś dłużnikiem, to proces ten może być dla Ciebie wybawieniem. Musisz jednak pamiętać, że przedawniony dług nie znika. Zamienia się on w zobowiązanie naturalne. Wciąż może być ono zgłaszane do rejestru dłużników, co utrudni Ci pozyskanie kredytu czy też zakup produktu na raty. Przykładem takiego rejestru jest KRD. Trafiają do niego osoby, które z opóźnieniem spłacają kredyty konsolidacyjne, kredyty hipoteczne i inne zobowiązania.
Zachęcamy do tego, aby świadomie gospodarować swoimi środkami i unikać sytuacji zadłużenia. Niestety problem ten wciąż dotyka wielu Polaków na różnym etapie życia. Wydaje się, że w naszym kraju szwankuje edukacja finansowa. Warto więc czytać renomowane portale o tematyce okołofinansowej. Merytoryczne artykuły znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Komentarze i opinie użytkowników