Każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej, w której niezbędne jest skorzystanie z zewnętrznej pożyczki. Do wyboru są m.in.: kredyty bankowe, produkty instytucji parabankowych czy pożyczki pracownicze. W tym artykule skupimy się na tych ostatnich. Dowiedz się, czym jest pożyczka pracownicza oraz co warto o niej wiedzieć.

Na czym polega pożyczka pracownicza?

Czym właściwie jest pożyczka pracownicza? Jak sama nazwa wskazuje, jest to świadczenie finansowe, które pracodawca udziela pracownikowi. Zazwyczaj do tego celu wykorzystywane są środki z pracowniczej kasy zapomogowo-kredytowej lub zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Oczywiście nie każdy podmiot to oferuje. Jeżeli jednak jest to możliwe, to uzyskanie takiej pożyczki jest zdecydowanie łatwiejsze, niż w banku. Jest to związane z tym, kredyty bankowe wymagają posiadania zdolności kredytowej i obwarowane są dodatkowymi wymogami. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z oferty instytucji finansowej, to warto wcześniej sprawdzić nasz ranking kredytów gotówkowych.

Co do zasady pożyczka pracownicza nie różni się dużo od tej zaciąganej w banku. Pracownik otrzymuje określoną sumę pieniędzy, a następnie zobowiązany jest do jej spłaty zgodnie z przyjętym harmonogramem. Okazuje się jednak, że ten rodzaj pożyczki może być korzystniejszy finansowo. Jest to związane z tym, że pożyczka pracownicza często jest nieoprocentowana lub jej oprocentowanie jest wyraźnie niższe, niż w banku. Szczegóły dotyczące tego typu świadczeń finansowych regulowane są przez Ustawę Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku wraz z późniejszymi zmianami.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami obowiązek założenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Zdarza się jednak, że fundusz ten obowiązuje również w mniejszych podmiotach gospodarczych, jednak jest to indywidualna decyzja właściciela i nie ma on takiego obowiązku.

Podstawą do udzielenia pożyczki pracowniczej jest spisanie umowy. Zgodnie z prawem wymagana jest forma pisemna w przypadku pożyczek o wartości przewyższającej 1000 złotych. Umowa pożyczki pracowniczej powinna zawierać takie elementy jak:

  • data i miejsce zawarcia umowy;
  • strony umowy (przedsiębiorca i pracownik);
  • kwota udzielanej pożyczki;
  • wysokość oprocentowania pożyczki lub informacja o jego braku;
  • wysokość rat i harmonogram ich spłaty;
  • okres spłaty pożyczki;
  • inne indywidualne ustalenia.

Bardzo ważne jest, aby już na tym etapie szczegółowo określić warunki udzielania świadczenia oraz jego spłaty. Wszystko po to, aby później nie dochodziło do ewentualnych nieporozumień oraz konfliktów.

Jednym z rozwiązań stosowanych przy tego typu świadczenia jest tzw. automatyczny system spłaty zobowiązania. Polega on na tym, że miesięczna rata pobierana jest bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika. W ten sposób pracodawca gwarantuje sobie terminową spłatę. Pracownik z kolei nie musi o tym pamiętać, przez co nie dochodzi do opóźnień. W sporadycznych przypadkach pracodawca oferuje pożyczki bezwrotne, które po udzieleniu są umarzane. Nie jest to jednak standard, dlatego nie warto się na to nastawiać.

Pożyczka pracownicza a podatki

Czy pracownik korzystający z tej formy wsparcia spotyka się z obowiązkiem podatkowym? Jeżeli pożyczka spłacana jest zgodnie z harmonogramem, to nie stanowi ona przychodu pracownika i tym samym nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu. Pracodawca może jednak umorzyć część pożyczki. W takiej sytuacji wysokość umorzenia traktowana jest jako przychód i wówczas podlega to opodatkowaniu. Należy o tym pamiętać, aby uniknąć niejasności w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym i przykrej niespodzianki. W jednym z naszych poradników szerzej poruszaliśmy temat podatku od pożyczki i tego, ile on wynosi oraz w jakich sytuacjach jest obowiązkowy.

Kto może dostać pożyczkę pracowniczą?

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj pożyczki skierowany jest do pracowników zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. W praktyce może skorzystać z niej każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, jeżeli spełnia określone wymagania i zakład zatrudnienia oferuje pożyczki pracownicze. Przy ubieganiu się o tego rodzaju świadczenie pod uwagę bierze się m.in. rodzaj zatrudnienia (musi to być zatrudnienie na stałe) oraz odpowiedni staż pracy (im dłuższy, tym lepiej). Ponadto każdy przedsiębiorca ma prawo określenia dodatkowych warunków, które kwalifikują do uzyskania pożyczki. Warto więc dokładnie zapoznać się ze standardami danego przedsiębiorstwa i skonsultować swoją sytuację z osobami z działu HR. To niezwykle ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy występują problemy finansowe. Te mogą dotknąć każdego z nas, dlatego warto wiedzieć, jak wyjść z długów. W naszych artykułach poradnikowych pisaliśmy też o tym, jak szybko spłacić długi i wyjść na prostą. Zapoznaj się z tymi materiałami.

Pożyczka pracownicza – ile wynosi?

Wiesz już, czym jest pożyczka pracownicza. Ile wynosi i od czego to zależy? Co do zasady w Polsce nie obowiązuje obecnie ustawowy limit pożyczki pracowniczej. W praktyce oznacza to, że wysokość świadczenia ustalana jest indywidualnie przez pracodawcę i pracownika. Musi być jednak odpowiednio wyważona, aby spłata zobowiązania była realna i jednocześnie pracodawca zredukował ryzyko ewentualnej straty środków. Z drugiej strony pracownik musi uważać na to, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Przy określaniu wysokości pożyczki pracowniczej pod uwagę bierze się m.in. rzeczywiste potrzeby pracownika oraz jego możliwości finansowe, w tym miesięczne zarobki na podstawie umowy o pracę. Dzięki temu pracodawca jest w stanie określić kwotę, której spłata nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla budżetu domowego pracownika. Oczywiście za każdym razem istnieje ryzyko.

Pożyczka pracownicza a zwolnienie z pracy

Odpowiedzieliśmy na to, na czym polega pożyczka pracownicza, do jakiej kwoty można jej udzielać oraz czym się charakteryzuje. A co w sytuacji, gdy pracownik w okresie spłaty zobowiązania zostanie zwolniony? Co mówią o tym przepisy?

Oczywiście obowiązkiem zwalnianego pracownika jest zwrócenie pożyczki otrzymanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dotyczy to również osoby zwalnianej przez pracodawcę bez konkretnej przyczyny i bez winy pracownika. Szczegóły w tym zakresie regulowane są przez polskie prawo oraz przez wewnętrzne regulaminy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub innych funduszy, z których udzielane są pożyczki.

Co do zasady pożyczka powinna zostać zwrócona przed ustaniem stosunku pracy. W przypadku nagłego wypowiedzenia może to przysparzać sporych trudności pracownikowi. Wówczas warto negocjować z pracodawcą okres spłaty pożyczki po ustaniu stosunku pracy. Aspekt ten może zostać uwzględniony również w wewnętrznych przepisach. Można w nich wprowadzić zapis, który umożliwia spłacanie pożyczki wypłaconej ze środków socjalnych również po rozwiązaniu umowy o pracę.

Przed podjęciem zobowiązania warto rozważyć różne możliwości i dokładnie zapoznać się z obowiązującymi w danej firmie standardami. Ułatwi to świadome dysponowanie środkami i zabezpieczy zarówno pracownika, jak i pracodawcę na czas turbulencji, w tym ewentualnego rozstania.

Co wsytuacji gdy pracownik nie spłaca pożyczki? Zgodnie z przepisami zakład pracy powinien wystąpić do poręczycieli tej pożyczki o spłatę zobowiązania lub wstąpić na drogę sądową w celu rozpoczęcia procesu windykacji. Wszystko po to, aby odzyskać swoje pieniądze. Możliwe jest również umorzenie pożyczki.

Interesuje Cie ta tematyka? Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami o różnego rodzaju kredytach i produktach pokrewnych. Pisaliśmy też o tym, co się dzieje z długami po śmierci dłużnika. Im więcej wiesz na ten temat, tym łatwiej Ci poruszać się w tym obszarze.

Źródła: