Podatek od pożyczki - ile wynosi i kto musi go zaplacić?

Podatek od pożyczki - ile wynosi i kto musi go zaplacić?

Planujesz wziąć pożyczkę, jednak zastanawiasz się nad tym, czy skorzystać z usług banku, czy też ze wsparcia rodziny lub przyjaciół? Pamiętaj o tym, że w określonej sytuacji należy zapłacić podatek od pożyczki. W tym artykule weźmiemy pod lupę ten aspekt. Dowiesz się, kto płaci podatek od pożyczki oraz ile on wynosi. Zachęcamy do lektury.

Czy od pożyczki płaci się podatek?

Na początku wyjaśnijmy, czy od pożyczki płaci się podatek. Tak naprawdę zależy to od tego, kto jest pożyczkodawcą. Jeżeli korzystamy z usług firm zajmujących się profesjonalnie udzieleniem kredytów, to tego typu produkty finansowe są zwolnione z obowiązku płatności podatku PCC. Oznacza to, że kredyty gotówkowe w bankach są z niego zwolnione. To przemawia na korzyść brania pożyczki w dedykowanej instytucji. Z drugiej strony banki narzucają swoje opłaty związane z oprocentowaniem kredytu oraz marżą bankową. W praktyce przekłada się to na to, że choć odchodzi podatek PCC, to jednak całkowity koszt kredytu w banku może być zdecydowanie większy, niż w przypadku umowy pożyczki zawieranej z osobą prywatną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym Ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, pożyczki zawierane pomiędzy osobami prywatnymi objęte są obowiązkiem podatkowym. Umowa pożyczki się w to wpisuje. Jaki podatek od pożyczki płaci się w takiej sytuacji? Podatek od tej umowy to 0,5% wartości kredytu. Obowiązek ten występuje w przypadku pożyczania pieniędzy od osób prywatnych oraz przez firmy, które na co dzień nie prowadzącą działalności finansowej w tym zakresie.

Są też wyjątki, w których nie ma obowiązku uiszczania podatku PCC od umowy pożyczki. Przede wszystkim z tego obowiązku zwolnione są pożyczki zaciągane u osób z I grupy podatkowej, czyli: małżonków, rodzeństwa, wstępnych, zstępnych, pasierba, zięcia, synowej, ojczyma, macochy czy teściów. W takiej sytuacji w ciągu pięciu lat można pożyczyć dokładnie 36 120 złotych bez konieczności odprowadzania od tej kwoty 0,5% podatku PCC. Obowiązek ten występuje dopiero po przekroczeniu tej kwoty. Wiesz już, od jakiej kwoty pożyczki płaci się podatek w przypadku pieniędzy pozyskiwanych z I grupy podatkowej. Po jej przekroczeniu podatek naliczany jest tylko dla kwoty powyżej 36 120 złotych.

Dodatkowo jest nielimitowana pożyczka, której mogą udzielać: małżonkowie, wstępni, zstępni, rodzeństwo, pasierb, macocha lub ojczym. W ich przypadku można pożyczać dowolne kwoty bez konieczności odprowadzania podatku, jednak należy również złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych do właściwego urzędu skarbowego. Po otrzymaniu pożyczki ma się na to dokładnie 14 dni. Pożyczki tego typu powinny być udokumentowane. Oznacza to, że należy udzielać ich w postaci: przelewu bankowego czy też przekazu pocztowego.

Co w sytuacji, gdy pieniądze pożyczamy od znajomych? Wówczas zwolnione z opodatkowania są:

  • pożyczki w kwocie poniżej 1000 złotych;
  • pożyczki udzielane przez wspólnika w spółce kapitałowej;
  • pożyczki z kas lub funduszów zapomogowo-pożyczkowych, koleżeńskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych w wojsku, z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych;
  • pożyczki udzielane przez utworzone w drodze ustawy inne fundusze celowe.

Kto płaci podatek od pożyczki?

Na kim spoczywa obowiązek zapłaty? Czy pożyczkodawca płaci podatek od pożyczki? Zgodnie z obowiązującymi przepisami pożyczkodawca jest zwolniony z konieczności zapłacenia podatku od pożyczki, w tym podatku VAT z tytułu dokonywanej czynności. Obowiązek dokładnego wyliczenia zobowiązania podatkowego, a następnie uiszczenia należności na rzecz urzędu skarbowego spoczywa na pożyczkobiorcy.

Należy obliczyć wysokość podatku do zapłaty, a następnie zgłosić ją na formularzu PCC-3. Na zgłoszenie oraz zapłatę należności podatkowej na rzecz urzędu skarbowego mamy dokładnie 14 dni od momentu podpisania umowy pożyczki. Warto więc się pospieszyć, aby nie przegapić tego terminu. Może to skutkować koniecznością tłumaczeń przed urzędnikiem, a także karą finansową. Wówczas zastosowanie ma tzw. podwyższona stawka podatku od pożyczki. Jeżeli nie zgłosisz umowy pożyczki i nie zapłacisz należnego podatku 0,5%, to naliczona zostanie sankcyjna stawka podatku. Wynosi ona 20% podstawy opodatkowania.

Ile wynosi podatek od pożyczki?

Standardowo stawka podatku PCC od umowy pożyczki wynosi 0,5% podstawy opodatkowania, czyli od kwoty pożyczonych pieniędzy. Jest to uregulowane w art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC. Jeżeli przegapisz termin złożenia formularza i zapłaty podatku, to stawka podatku wyniesie aż 20% podstawy opodatkowania. Oznacza to, że wzrośnie ona aż 40 razy. Warto więc mieć się na baczności. Wiesz już, ile wynosi podatek od pożyczki, kto musi go zapłacić oraz w jakiej sytuacji. Niska kwota podatku PCC sprawia, że pożyczanie od znajomych lub rodziny jest zdecydowanie korzystniejsze od zaciągania zobowiązania finansowego w instytucji finansowej.

Interesuje Cie tematyka okołofinansowa? Zapraszamy do zapoznania z innymi naszymi artykułami. Pisaliśmy w nich m.in. o tym, czym jest BIK oraz w jakich sytuacjach korzysta się z tego rejestru. Ponadto pisaliśmy o tym, jak wykorzystać kredyt na wakacje, aby jeszcze lepiej zarządzać swoimi finansami i szybciej pozbyć się zobowiązania.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!