Obowiązkiem płatników zaliczek na podatek dochodowy jest przygotowywanie stosownych informacji podatkowych. Wśród nich znajduje się m.in. PIT-8ar. To deklaracja roczna obejmująca zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych. Należy ją składać w określonych sytuacjach. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest PIT-8ar, kto powinien złożyć tę deklarację i jak ją wypełnić.
Spis treści:
PIT 8ar – co to?
Roczna deklaracja PIT 8ar to dokument informacyjny, który przygotowywany jest przez płatnika. Formularz ten obowiązuje tylko w przypadku podatników, wobec których stosuje się zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych. Obowiązkiem płatnika jest prawidłowe wypełnienie tego dokumentu oraz dostarczenia go do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na lokalizację siedziby płatnika. Obecnie wysyła się PIT 8ar elektronicznie, co skraca proces obiegu dokumentów na linii płatnik – Urząd Skarbowy. W dalszej części artykułu zwrócimy uwagę na to, dla kogo jest PIT 8ar.
Od 2024 roku obowiązuje nowa wersja formularza rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT 8ar. Była ona już obligatoryjna w przypadku rozliczania podatku dochodowego za 2023 rok. Warto być na bieżąco z kolejnymi zmianami, aby prawidłowo wypełniać swój obowiązek podatkowy względem państwa. Jako płatnik lub podatnik powinno się także wiedzieć, jakie są obecnie obowiązujące progi podatkowe w Polsce.
PIT 8ar – kto składa?
Wiemy już, czego dotyczy PIT 8ar. Zastanówmy się nad tym, kto jest zobowiązany do przygotowania tej deklaracji. Zgodnie z prawem obowiązuje ona płatników, którzy w danym roku podatkowym mieli obowiązek: obliczania, pobierania i odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego. Warto pamiętać o tym, że to nie to samo, co podatek od przychodów ewidencjonowanych stosowanych przy działalności gospodarczej. Zryczałtowany podatek dochodowy obowiązuje m.in.wtedy, gdy miesięczna należność w przypadku umowy o dzieło lub umowy zlecenia jest równa, lub mniejsza 200 złotych i jednocześnie zleceniobiorca nie jest zatrudniony u płatnika.
Są jeszcze inne sytuacje, kiedy składamy PIT 8ar. Obejmuje to m.in.:
- wygraną związaną ze sprzedażą premiową;
- wygraną w konkursie, grze lub w zakładach wzajemnych (np. zakłady bukmacherskie);
- świadczenia finansowe dla żołnierzy i funkcjonariuszy mundurowych;
- świadczenia otrzymywane przez rencistów i emerytów;
- wynagrodzenia z tytułu udzielania pomocy: straży pożarnej, organom kontroli skarbowej, policji czy też służbie kontrwywiadu wojskowego;
- odszkodowania dla żołnierzy za skrócenie okresu wypowiedzenia na skutek zwolnienia ze służby;
- należności osób zagranicznych.
Ponadto PIT 8ar wypełnia się w przypadku dochodów osiąganych z kapitałów pieniężnych, w tym m.in.:
- z odsetek i dyskont od papierów wartościowych;
- z odsetek od pożyczek;
- z dywidend i pozostałych przychodów wynikających z udziału w zyskach osób prawnych;
- z tytułu udziału w funduszach kapitałowych;
- z tytułu zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny;
- z bycia uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych w ramach programów;
- z tytułu wypłaty gwarantowanej po śmierci uprawnionego do dożywotniej emerytury kapitałowej.
Warto dokładnie zapoznać się z brzmieniem dokumentów prawnych w tym zakresie. Wszelkie wątpliwości należy konsultować ze specjalistą księgowym lub z urzędnikiem Urzędu Skarbowego.
PIT 8ar – jak wypełniać?
Zastanawiasz się, jak wypełnić PIT 8ar? Wzór wypełnienia możesz znaleźć w sieci. Deklaracja ma sześć stron i składa się z takich części jak:
- A: informacje o miejscu i celu składania formularza;
- B: dane identyfikacyjne płatnika;
- C: wykaz należnego zryczałtowanego podatku ze wskazaniem konkretnych miesięcy;
- D: pomniejszenie zryczałtowanego podatku dochodowego;
- E: podatek do wpłaty do Urzędu Skarbowego;
- F: odsetki, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe;
- G: informacja o przesunięciu terminu przekazania podatku;
- H: podpis płatnika lub osoby go reprezentującej.
Deklaracja musi być wypełniona zgodnie ze stanem faktycznym i koniecznie na nowym druku formularza. Jasne pola wypełnia płatnik, a ciemne wypełnia urzędnik Urzędu Skarbowego. Deklarację wypełnia się czytelnie, drukowanymi literami oraz długopisem z wkładem niebieskim lub czarnym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z urzędnikiem lub ze specjalistą z zaufanego biura rachunkowego. W naszych innych tekstach pisaliśmy też o tym, czym są i jak wypełniać takie deklaracje jak: PIT 8c czy PIT 11.
PIT 8ar – kiedy płacimy?
Jaki jest termin PIT 8ar i kiedy płaci się zobowiązanie podatkowe? Przede wszystkim deklaracja musi zostać złożona do Urzędu Skarbowego najpóźniej do 31 stycznia roku, który następuje po roku podatkowy, w którym powstało zobowiązanie. Przekroczenie tego terminu może powodować konsekwencje, w tym m.in. nałożenie kar skarbowych. Osoby fizyczne składają deklarację w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce swojego zamieszkania. Osoby prawne składają deklarację w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia firmy.
Jeżeli w trakcie roku podatkowego nastąpiło zamknięcie działalności gospodarczej, to deklarację PIT 8ar należy przesłać w formie elektronicznej do Urzędu Skarbowego najpóźniej do dnia zaprzestania tej działalności.
PIT 8ar – na jakie konto?
Przygotowałeś deklarację PIT 8ar? Na jaki rachunek wpłacić należy podatek? Zgodnie z przepisami zaliczka na PIT 8ar może być wpłacana na indywidualny mikrorachunek podatkowy. To ten sam rachunek, który służy do uiszczania należności takich jak: PIT, CIT i VAT. Jeżeli jednak oczekujesz zwrotu podatku lub nadpłaty, to wówczas Urząd Skarbowy zrealizuje to z innego konta.
Zachęcamy do poznania swoich praw i obowiązków jako płatnika składek. Z naszych artykułów dowiesz się więcej o takich tematach, jak m.in.: podatek od kryptowalut (walut wirtualnych) czy też podatek od dochodów kapitałowych.