PIT-39 - czym jest i jak wypełnić?

PIT-39 - czym jest i jak wypełnić?

Każdy podatnik podatku PIT zobowiązany jest do corocznego składania zeznania podatkowego na odpowiednim formularzu deklaracji. Wśród dostępnych druków znajduje się m.in. PIT 39. Ten przeznaczony jest do rozliczenia przychodów m.in. ze sprzedaży nieruchomości czy też prawa wieczystego użytkowania gruntów. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest PIT 39, kto powinien go wypełnić oraz jak rozliczyć PIT 39. Zapraszamy do lektury.

PIT 39 – co to?

Deklaracja podatkowa PIT 39 to dokument, którego wypełnienie i złożenie w Urzędzie Skarbowym jest obligatoryjne w przypadku uzyskiwania przychodów w ramach odpłatnego zbycia:

  • prawa wieczystego użytkowania gruntów;
  • nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomości;
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
  • spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu użytkowego lub mieszkalnego.

Obowiązek ten występuje tylko wtedy, gdy od końca roku kalendarzowego, w którym wybudowano lub zakupiono nieruchomość, lub grunt, nie minęło jeszcze pięć lat. Szczegółowe informacje na temat tych przychodów znajdują się w Ustawie o PIT, konkretnie w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c. Wymienione tam kategorie przychodów kwalifikują się do tego, aby uwzględnić je w formularzu PIT 39.

Zgodnie z przyjętymi przepisami podatek od dochodu ze zbycia wspomnianych nieruchomości i praw majątkowych wynosi 19%. Jednocześnie w deklaracji PIT 39 nie wykazuje się zbycia nieruchomości i praw majątkowych w ramach prowadzonej firmy lub nieruchomości i praw należących do majątku tego przedsiębiorstwa.

Jako przychód ze zbycia praw lub nieruchomości określa się cenę sprzedaży wskazaną w umowie, która jest pomniejszona o koszty poniesione na rzecz tej nieruchomości. Jeżeli w umowie wskazano cenę nieruchomości, która jest wyraźnie niższa od wartości rynkowej podobnych nieruchomości, to Urząd Skarbowy może we własnym zakresie ustalić cenę wiarygodną ze względu na realia rynkowe.

PIT 39 – dla kogo?

Kto składa PIT 39? Deklaracja ta została przygotowana z myślą o osobach, które uzyskują przychód ze sprzedaży nieruchomości lub innych praw majątkowych. Jednocześnie zbycie nieruchomości lub wspomnianych praw następuje przed upływem pięciu lat od roku, w którym zostały one kupione lub wytworzone (np. wybudowano nieruchomość). Przychód uzyskany z tej kategorii opodatkowany jest stawką w wysokości 19%.

PIT 39 – jak wypełnić?

Jak wypełnić PIT 39 krok po kroku? Warto znaleźć przykład PIT 39 w internecie oraz postępować zgodnie z naszymi wytycznymi. Przed rozpoczęciem wypełniania deklaracji należy zapoznać się z jej opisem, wytycznymi oraz zgromadzić niezbędne dane. Dokument podzielono na kilka podstawowych części. Podaje się w nim takie dane jak:

  • miejsce i cel składania zeznania podatkowego (część A);
  • dane identyfikacyjne podatnika i adres zamieszkania (część B);
  • wygenerowany dochód lub strata (część C);
  • obliczenie podstawy do opodatkowania (część D);
  • wyliczenie kwoty należnego podatku z uwzględnieniem ewentualnych ulg i kosztów (cześć E);
  • zryczałtowany podatek dochodowy (część F);
  • informacje o dochodach (część G);
  • wniosek o przekazanie 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego (część H);
  • informacje uzupełniające (część I);
  • informacje o załącznikach (część J);
  • podpis podatnika lub osoby go reprezentującej (część K).

Deklaracja powinna być wypełniona czytelnie i drukowanymi literami. Wykorzystuje się do tego długopis o czarnym lub niebieskim kolorze. Podatnik wypełnia tylko jasne pola deklaracji. Ciemne pola wypełnia urzędnik Urzędu Skarbowego po otrzymaniu zeznania podatkowego. Możesz wypełnić dokument samodzielnie lub skorzystać z pomocy urzędnika w stacjonarnym urzędzie. Ten pokaże Ci, jak rozliczyć PIT 39 krok po kroku.

Jeżeli stajesz przed wyzwaniem, jakim jest wypełnienie deklaracji podatkowej, to skorzystaj z naszych porad. Pisaliśmy już o tym, czym są i jak wypełniać takie deklaracje, jak m.in.: PIT 36lPIT 37 czy PIT 38. W naszych poradnikach wyjaśnialiśmy również, czym charakteryzują się m.in. podatek od dochodów kapitałowych czy podatek od kryptowalut, które rozlicza się na formularzu PIT 38.

PIT 39 – co można odliczyć?

W ramach PIT 39 od przychodu można odliczyć określone koszty. W ten sposób zmniejsza się podstawę do opodatkowania i jednocześnie zmniejsza się kwotę należnego podatku na rzecz Urzędu Skarbowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jako koszty kwalifikowane do tego typu odliczenia uznaje się wszelkie koszty niezbędne do tego, aby transakcja doszła do skutku. Koszty związane bezpośrednio z dokonaniem transakcji to m.in.:

  • koszty ogłoszeń prasowych;
  • koszty ogłoszeń internetowych;
  • prowizje pośredników w obrocie nieruchomości;
  • koszty wyceny nieruchomości;
  • opłata sądowa;
  • opłata notarialna;
  • podatek od czynności cywilnoprawnych.

Do tego dochodzą również koszty uzyskania przychodu w PIT 39 ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych. Należą do nich m.in.:

  • koszty nabycia nieruchomości;
  • koszty nabycia prawa majątkowego;
  • zapłacony podatek od spadków i darowizn;
  • koszty zbudowania nieruchomości;
  • koszty wytworzenia prawa majątkowego;
  • odpisy amortyzacyjne;
  • inne udokumentowane nakłady (np.: koszty wykończenia nieruchomości, koszty remontów).

W związku z tym warto gromadzić niezbędne dokumenty księgowe, w tym faktury i rachunki. Dzięki temu będzie można uwzględnić je w kosztach uzyskania przychodów i w ten sposób zmniejszyć podstawę do opodatkowania.

Podatnicy powinni znać nie tylko progi podatkowe w Polsce, ale również przysługujące im prawa. Wśród nich znajdują się m.in. ulgi, które pomniejszają należny podatek. Dzięki temu podatnicy mogą wygenerować realne oszczędności i zoptymalizować swoje zyski. Dotyczy to również PIT 39. Zwolnienie z podatku w tym przypadku dotyczy m.in. przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, jeżeli przychód ten został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe w okresie do trzech lat od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż. Jest to tzw. ulga mieszkaniowa zgodna z art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT. Warto znać zależność i to, jak działa ulga mieszkaniowa PIT 39.

Jak wypełnić zwolnienie z podatku w PIT 39 w ramach ulgi mieszkaniowej? W tym celu stosuje się dedykowany wzór, który rozpisano w Ustawie o PIT. Zgodnie z nim planowaną wartość zakupu nieruchomości na własne cele mieszkaniowe mnoży się przez dochód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych. Uzyskany wynik dzieli się jeszcze przez przychód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych. W ten sposób oblicza się realną wartość ulgi mieszkaniowej. Jeżeli jako podatnik skorzystasz z ulgi mieszkaniowej, a następnie przekroczysz termin wskazany w Ustawie, to niezbędna będzie korekta PIT 39. Następnie podatnik będzie musiał opłacić zaległy podatek wraz z naliczonymi odsetkami ustawowymi.

Jak złożyć PIT 39?

Jak rozliczyć PIT 39 ze sprzedaży mieszkania? Zeznanie można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Dokument można pobrać ze strony internetowej Urzędu Skarbowego i wydrukować lub bezpośrednio w stacjonarnym Urzędzie. Wypełnioną deklarację można złożyć na ręce urzędnika lub wysłać Pocztą Polską. Wówczas za datę złożenia deklaracji przyjmuje się datę ze stempla pocztowego. Alternatywą jest złożenie deklaracji w formie elektronicznej. Wcześniej zapoznaj się z naszym poradnikiem: Jak rozliczyć PIT przez internet.

 

Zeznanie PIT 39 składa się do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika przypadające na ostatni dzień roku, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości lub innych praw majątkowych. Jeżeli wcześniej podatnik zamieszkał za granicą, to dokumentację składa się do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania podatnika w Polsce.

Jak złożyć PIT 39 przez internet?

Wygodnym rozwiązaniem jest złożenie PIT 39 online. Podatnik może skorzystać z usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów dla osób prywatnych. Ułatwieniem jest to, że administracja skarbowa udostępnia częściowo wypełniony wzór PIT 39. Należy tylko uzupełnić brakujące pozycję w ramach interaktywnego programu oraz poświadczyć zgodność danych ze stanem faktycznym. Wszystko po to, aby podatnik zgodnie z prawem rozliczył należny podatek dochodowy na rzecz Urzędu Skarbowego. W przypadku osób fizycznych jako autoryzację stosuje się takie dane jak: NIP, imię i nazwisko oraz kwota przychodów. Ponadto stosuje się podpis kwalifikowany. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z urzędnikiem lub zaufanym biurem rachunkowym, którego specjaliści poprowadzą podatnika przez cały proces i wskażą na to, jak złożyć PIT 39 online. Wyjaśnią również, jak obliczyć PIT 39.

PIT 39 – do kiedy?

Podatnik ma obowiązek złożyć deklarację PIT 39 zgodnie z urzędowym terminem. Urząd Skarbowy rozpoczyna przyjmowanie zeznań 15 lutego, a kończy 30 kwietnia w roku następującym po roku, w którym dokonano sprzedaży. Jeżeli data 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, to automatycznie ostateczny termin złożenia dokumentacji ustalany jest na pierwszy dzień roboczy następujący po 30 kwietnia. Terminy te sa zgodne z art. 45 ust. 1 Ustawy o PIT. Należy ich przestrzegać. Jeżeli złożysz PIT 39 po terminie, to spotkają Cię nieprzyjemne konsekwencje, w tym m.in. konieczność tłumaczenia się przed Urzędem Skarbowym. W związku z tym warto tego skrupulatnie przestrzegać i zaoszczędzić sobie czasu i nerwów. Jeżeli złożyłeś zeznanie i nie wiesz, czy zostało ono rozliczone, to możesz to sprawdzić. W jednym z naszych artykułów opisaliśmy, jak sprawdzić, czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT.

Co jeśli nie złożyłem PIT 39?

Obowiązkiem podatnika jest złożenie deklaracji PIT 39 zgodnie z terminem urzędowym oraz podając w dokumencie dane zgodne ze stanem faktycznym. Wszystko po to, aby odprowadzić należny podatek. Jeżeli podatnik przekroczy wskazany termin, to czekają go poważne konsekwencje. Osoba taka podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Grozi jej kara grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 5. W najlepszym wypadku wystarczy złożenie czynnego żalu za niezłożenie deklaracji podatkowej i tłumaczenie się przed Urzędem Skarbowym. Warto tego uniknąć i zgodnie z przepisami składać swoje zeznania podatkowe.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!