203 miliony użytkowników, 202 kraje, 25 walut. Globalny system płatności PayPal jest bezpieczny, mobilny, a teraz jeszcze szybszy, dzięki funkcji One Touch. Wystarczy adres mailowy, hasło i połączenie ze źródłem finansowania, aby zyskać dostęp do jednego z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych systemów transakcyjnych na świecie.
Spis treści:
System PayPal to jeden z dostępnych na rynku wirtualnych portfeli, który umożliwia realizację bezpiecznych płatności w sieci. System powstał w 1998 roku i na początku stanowił integralną część eBay’a, czyli amerykańskiego portalu aukcyjnego. Od 2015 roku PayPal jest w pełni samodzielnym i niezależnym podmiotem, który zapewnia swoim klientom dostęp do coraz bardziej innowacyjnych i zaawansowanych rozwiązań w zakresie obsługi transakcji internetowych. Co ważniejsze, system PayPal zapewnia ochronę danych rachunków bankowych i kart powiązanych z kontem PayPal, ponieważ w żadnej sytuacji nie są one udostępniane osobom trzecim.
Kto może korzystać z systemu PayPal?
PayPal to system dostępny zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. W obu przypadkach założenie konta jest proste i intuicyjne. Zakładając konto poprzez stronę www.paypal.com wystarczy postępować zgodnie z wyświetlaną na ekranie instrukcją.
W przypadku osób prywatnych rejestracja konta związana jest z koniecznością podania: adresu e-mail, hasła, imienia oraz nazwiska. Dodatkowo zarejestrowane konto PayPal można połączyć z kartą (debetową lub kredytową) i/lub własnym rachunkiem bankowym (jest to czynność niezbędna, gdy użytkownik chce być zarejestrowany jako tzw. użytkownik zweryfikowany).
Przy rejestracji konta firmowego użytkownik musi podać: adres mailowy, hasło oraz dane firmy. Po zarejestrowaniu konta należy skonfigurować funkcje oraz ustawienia konta (można je zmieniać w każdym, dowolnym momencie). Tak przygotowane konto PayPal można zintegrować z firmową stroną lub sklepem internetowym (integrację konta PayPal można przeprowadzić samodzielnie lub też z pomocą programisty/partnera PayPal).
Z systemu PayPal można korzystać poprzez wszelkiego typu urządzenia z dostępem do Internetu (tj. laptop, komputer, tablet, smartfon). Co więcej, dzięki aplikacji mobilnej PayPal dostęp do własnego konta jest jeszcze wygodniejszy, a realizacja transakcji jeszcze szybsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Jak działa system PayPal?
W zależności od tego czy użytkownik jest osobą prywatną czy też korzysta z konta PayPal na potrzeby prowadzonej działalności, zmienia się zakres dostępnych funkcjonalności. W każdym przypadku wszelkie transakcje realizowane poprzez system PayPal są w pełni bezpieczne, a przy tym nie wymagają podawania danych, jakie wymagane są przy tradycyjnych przelewach bankowych (numer konta, numer karty, dane odbiorcy itd.).
Konto osobiste zapewnia możliwość robienia zakupów w Internecie, sprzedawania produktów i usług, a także przesyłania pieniędzy pomiędzy użytkownikami systemu. Wszystko co jest potrzebne do realizacji transakcji to aktywne konto i powiązane z nim źródło finansowania. Nawet jeżeli saldo konta PayPal nie jest wystarczające, aby móc zrealizować daną transakcję, PayPal automatycznie pobierze niezbędną kwotę z powiązanego rachunku bankowego lub karty płatniczej.
Posiadacze konta firmowego mogą nie tylko realizować płatności za zakupione produkty i usługi, ale i przyjmować płatności realizowane za pomocą systemu PayPal (np. zintegrowanego z firmową stroną internetową), kart płatniczych, a także terminali płatniczych. Dodatkowo PayPal zapewnia możliwość wystawiania faktur w systemie online, a także ułatwia prowadzenie biznesu na międzynarodowym rynku.
Korzystanie z konta PayPal jest proste, wygodne i bezpieczne. W trakcie realizacji płatności w sklepie internetowym wystarczy podać adres e-mail oraz hasło (w przypadku użytkowników, którzy uruchomili funkcję One Touch proces ten jest jeszcze szybszy i nie wymaga podawania danych do logowania), a następnie zatwierdzić transakcję.
Przesyłanie pieniędzy do znajomych również jest bardzo wygodne i szybkie, wystarczy jedynie podać adres mailowy odbiorcy przelewu, a środki zostaną przekazane na jego konto (uwaga, jeżeli pieniądze zostaną przekazane na adres mailowy osoby, która nie posiada konta PayPal, wówczas system przeprowadzi ją przez proces rejestracyjnych, aby mogła ona odebrać przekazane środki).
Działanie konta PayPal to swoistego rodzaju połączenie tradycyjnego rachunku oraz wirtualnego portfela. Dzieje się tak przez wzgląd na to, że wszelkie transakcje mogą być realizowane poprzez pobranie środków z połączonej z kontem karty płatniczej (w przypadku niewystarczającego salda konta PayPal), bądź też bezpośrednio z zasilonego uprzednio konta PayPal.
Zasilenie konta PayPal można przeprowadzić na dwa sposoby:
- poprzez tradycyjny przelew bankowy, który musi być zrealizowany z rachunku bankowego zarejestrowanego na to samo imię i nazwisko, co konto PayPal, a także posiadać w tytule przelewu specjalny identyfikator umożliwiający prawidłowe zaksięgowanie środków (dane niezbędne do przelewu bankowego dostępne są w zakładce „Dodaj środki”).
- poprzez doładowanie błyskawiczne, które realizowane jest w metodzie pay-by-link, a tym samym środki pojawiają się na koncie w zaledwie kilka minut. Aby zrealizować szybkie zasilenie konta, należy skorzystać z opcji „Dodaj środki błyskawicznie z Trustly”.
Gdzie można płacić za pomocą systemu PayPal?
Korzystając z systemu PayPal można realizować transakcje bezgotówkowe w licznych sklepach i portalach internetowych, o ile został on dodany do listy akceptowanych form płatności.
Czy PayPal jest bezpieczny?
System PayPal to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań w zakresie obsługi bezgotówkowych transakcji internetowych. PayPal dokłada wszelkich starań, aby zapewnić użytkownikom maksymalne poczucie bezpieczeństwa.
Wszystkie transakcje realizowane poprzez system PayPal są szyfrowane, a także monitorowane na bieżąco, co ma na celu zapobieganie działaniom przestępczym, nadużyciom czy też próbom kradzieży tożsamości. Dodatkowo, podczas płatności obsługiwanych poprzez system PayPal, wszystkie dane kart oraz powiązanych rachunków bankowych pozostają ukryte. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie transakcje akceptowane są poprzez podanie loginu oraz hasła ustalonego dla konta PayPal.
Co więcej, PayPal przygotował program ochrony kupujących oraz program ochrony sprzedających. Oba programy zapewniają poczucie komfortu i bezpieczeństwa obu stronom (kupującym i sprzedającym), zapewniając ochronę przed nadużyciami oraz wyłudzeniami pieniędzy.
W ramach programu ochrony kupujących użytkownik może zgłosić spór ze sprzedającym, nawet do 180 dni od dnia płatności, jeżeli zakupiony przedmiot nie został dostarczony lub odbiega od przedstawionego opisu. W przypadku braku przedstawienia przez sprzedającego odpowiedniego rozwiązania istnieje możliwość zgłoszenia tzw. roszczenia (w ciągu kolejnych 20 dni), który powoduje włączenie się PayPala w procesie rozwiązania problematycznego tematu.
Program ochrony sprzedającego zapewnia wsparcie w sytuacjach, gdy klient domaga się zwrotu pieniędzy, utrzymując przy tym, że jego transakcja była nieautoryzowana lub zamówiony towar nie został dostarczony. Takie rozwiązanie zapewnia większy komfort sprzedającym, którzy mają możliwość przeciwdziałania nieuczciwym praktykom ze strony klientów.
Ile to kosztuje?
Konto PayPal i korzystanie z systemu płatności wolne jest od opłat. Należy jednak pamiętać o tym, że za niektóre transakcje PayPal pobiera opłaty.
Z dodatkowymi kosztami należy liczyć się wówczas, gdy transakcje realizowane są pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych krajach (opłata wynosi 2,9% wartości transakcji plus stała opłata na poziomie 1,35 złotych), a także wówczas, gdy wymagają one przewalutowania (PayPal pobiera opłatę za przewalutowanie w wysokości 4% wartości zrealizowanej transakcji).
Należy zwrócić również uwagę na to, że opłata za wysyłanie i odbieranie płatności osobistych może być naliczona również przy realizacji transakcji krajowych. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy saldo na koncie PayPal nie jest wystarczające, a środki niezbędne na zrealizowanie transakcji pobierane są z połączonej z kontem karty płatniczej. Opłata w takim przypadku wynosi 2,9% wartości transakcji plus 0,80 złotych.
Opłaty pobierane są również od użytkowników firmowych, a ich wysokość zależna jest od generowanych na koncie obrotów. Opłata stała to 0,80 złotych, do której doliczana jest wartość w przedziale od 1,9% do 2,9% (przy czym im wyższe obroty, tym niższa prowizja).
Podsumowanie
System PayPal to atrakcyjne rozwiązanie w zakresie płatności internetowych. Działa niczym połączenie tradycyjnego rachunku bankowego i wirtualnego portfela, a przy tym może być w pełni darmowe. Użytkowanie konta PayPal jest wygodne, proste i bezpieczne, a wsparcie ze strony PayPal zapewnia poczucie komfortu zarówno kupującym, jak i sprzedającym.
Do głównych zalet systemu PayPal zaliczyć można:
- wygodny dostęp do konta (logowanie poprzez adres e-mail i ustalone hasło);
- możliwość realizacji transakcji walutowych bez konieczności posiadania specjalnego bankowego konta walutowego;
- możliwość realizacji płatności w sklepach internetowych działających w ponad 200 krajach;
- szyfrowanie transakcji;
- ukrycie danych płatniczych kart oraz rachunków bankowych powiązanych z kontem PayPal;
- program ochrony kupujących;
- program ochrony sprzedających.
Bez wątpienia PayPal to system, który zapewnia użytkownikom szereg różnorodnych korzyści. Warto zwrócić uwagę jednak na to, że ma on również pewne wady. Biorąc pod uwagę to, że PayPal to rodzaj wirtualnego portfela, do tego dostępny jest w formie mobilnej aplikacji, to system ten z powodzeniem mógłby posiadać również funkcję płatności zbliżeniowych, co w znacznym stopniu rozszerzyłoby jego funkcjonalność. Jej brak to zdecydowany minus PayPala.