Vinted to wirtualny second-hand, który przyciąga tłumy kupujących i sprzedających. Niestety jest to także platforma, którą upodobali sobie oszuści. Sprawdź, jak wyglądają oszustwa na Vinted i jak możesz się przed nimi bronić.
Spis treści:
- Jak działają oszuści na Vinted?
- Metody oszustwa na Vinted
- Phishing poprzez e-mail
- Na numer telefonu
- Poprzez BLIK
- Oszustwo na Vinted – co robić?
- Jak zgłosić oszustwo na Vinted?
- Co grozi za oszustwo na Vinted?
- Oszustwo na Vinted – jak odzyskać pieniądze?
- Jak uniknąć oszustwa na Vinted?
- Podsumowanie: Jak wygląda oszustwo na Vinted?
Jak działają oszuści na Vinted?
Mogłoby się wydawać, że sprzedaż czy zakup produktów z drugiej ręki w internecie to nic trudnego. Niestety na każdym kroku musisz liczyć się z tym, że zostaniesz oszukany. Po prostu wśród uczciwych sprzedawców i kupujących grasują oszuści, którzy chcą wykorzystać twoją niewiedzę i naiwność. A jak wygląda to w praktyce?
Metody oszustwa na Vinted:
Phishing poprzez e-mail
Phishing to metoda, która polega na tym, że zgłasza się do ciebie „kupujący” z informacją, że ma problem z płatnością. Prosi cię o podanie adresu e-mail, na który następnie dostajesz wiadomość od Vinted. Znajduje się w niej informacja, że musisz potwierdzić transakcję, klikając w link i logując się do swojej bankowości internetowej. Oczywiście wszystko jest jednym wielkim oszustwem. Wiadomość tak naprawdę nie pochodzi od Vinted, tylko od przestępców, którzy podszywają się pod pracowników tego portalu. Link również jest fałszywy, a klikając w niego i wpisując swoje dane, podajesz je na tacy oszustom. Od tej pory mają oni dostęp do twojego konta bankowego i twoich pieniędzy.
Na podobnej zasadzie działa vishing, ale w tym przypadku oszuści kontaktują się z ofiarą, dzwoniąc do niej i podając się np. za pracowników Vinted.
Na numer telefonu
W tym przypadku informacja o problemach z płatnością, linkiem i koniecznością potwierdzenia transakcji dostajesz SMS-em. Pamiętaj zatem, że zespół Vinted nie kontaktuje się ze sprzedającymi czy kupującymi SMS-ami, tylko poprzez komunikator dostępny na samej platformie. Dlatego zachowaj ostrożność i nie klikaj linków z wiadomości SMS pochodzących rzekomo od Vinted.
Poprzez BLIK
W ten sposób oszuści działają na 2 sposoby. Po pierwsze sprzedawca może zachęcać kupującego do zapłacenia za produkty BLIK-iem. Dzięki temu szybciej otrzymuje pieniądze. Jednak jednocześnie omija się Ochronę Kupujących działającą na Vinted. Jeśli sprzedający nie wyśle ci zakupionego przedmiotu lub wyśle ci zupełnie coś innego, pomocy możesz szukać co najwyżej na policji.
Po drugie, oszuści mogą postąpić tak, jak w przypadku oszustwa poprzez e-mail. Po prostu w tej wersji zostaniesz poproszony o zalogowanie się do banku, wygenerowanie kodu BLIK i potwierdzenie transakcji. W międzyczasie przestępcy wpisują podawane przez ciebie dane do bankomatu i wyjmują twoje pieniądze.
Poza tym na Vinted możesz też trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy sprzedają towar niezgodny z opisem (np. podróbkę zamiast markowego produktu), zawyżając tym samym jego cenę.
Dodajmy, że na takie praktyki nie są narażeni jedynie użytkownicy Vinted. Również na Allegro czy Amazon oszustwa mogą przybierać różne formy, od fałszywych ofert sprzedaży po phishingowe wiadomości e-mail.
Oszustwo na Vinted – co robić?
Jak tylko zaczniesz podejrzewać, że doszło do próby oszustwa na Vinted, przystąp do działania. Na początek skontaktuj się poprzez oficjalne kanały komunikacji bezpośrednio z platformą Vinted. Poinformuj ich o problemie, jednocześnie dostarczając dowody, takiej jak zrzuty ekranu wiadomości czy transakcji. Jeśli faktycznie zostałeś oszukany i okradziony, zgłoś się na policję.
Jak zgłosić oszustwo na Vinted?
Bez względu na to, czy faktycznie doszło do wyłudzenia twoich danych i kradzieży pieniędzy, czy zawczasu przejrzałeś oszusta, warto coś z tym zrobić. Zatem, jak i gdzie zgłosić oszustwo na Vinted lub jego próbę?
- Zgłoś sprawę na Vinted, co zwiększa szanse na zidentyfikowanie osoby, która dopuściła się oszustwa.
- Zmień dane do logowania do swojego banku oraz zastrzeż kartę płatniczą. To zapobiegnie kolejnym oszustwom i nieautoryzowanym transakcjom.
- Jeśli jakieś pieniądze zostały pobrane z twojego konta, złóż reklamację w swoim banku.
- Zgłoś sprawę na policję.
- Zgłoś sprawę do BIK, aby sprawdzić, czy czasem na twoje nazwisko nie została zaciągnięta jakaś pożyczka.
Co grozi za oszustwo na Vinted?
W przypadku oszustw na Vinted problem może stanowić identyfikacja i złapanie przestępców. Natomiast sama kara zależy od tego, jak zostanie zakwalifikowane dane przestępstwo na gruncie przepisów kodeksu karnego. Na przykład w przypadku phishingu mamy do czynienia z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Oszustwo na Vinted – jak odzyskać pieniądze?
Jeśli zostałeś oszukany na Vinted, możesz odzyskać swoje pieniądze pod warunkiem, że korzystałeś z opcji Ochrony Kupujących. W uproszczeniu jest to usługa polegająca na tym, że sprzedawca nie dostanie zapłaty, dopóki kupujący nie potwierdzi, że otrzymał towar, który zamówił. Niestety, jeśli rozliczałeś się ze sprzedawcą poza platformą Vinted, szanse na odzyskanie pieniędzy są niewielkie.
W takim przypadku musisz złożyć reklamację w banku, ale te są w 90% odrzucane. Wszystko dlatego, że sam przelałeś pieniądze sprzedawcy, który cię oszukał. Zatem pozostaje ci kontakt z policją. Niestety w przypadku niewielkiej kwoty, raczej jej nie odzyskasz. Z tego względu lepiej zapobiegać takim oszustwom w internecie. Tylko jak rozpoznać oszustwo na Vinted?
Jak uniknąć oszustwa na Vinted?
Podobnie jak warto wiedzieć, jak uniknąć oszustw na wakacjach, tak samo istotne jest, aby znać sposoby ochrony przed oszustami na Vinted, którzy mogą próbować wyłudzić twoje pieniądze lub dane osobowe. Zatem, jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustów na Vinted, przede wszystkim kupuj lub sprzedawaj produkty tylko przez tę platformę. Nie gódź się na wysyłanie pieniędzy poza systemem, a także uważaj na wszelkie informacje dotyczące problemów z płatnością. Nie klikaj też podejrzanych linków i nigdy nie podawaj nikomu numeru BLIK. Do tego zawsze dokładnie sprawdzaj adres strony, na której logujesz się do banku. Fałszywa strona będzie wyglądała praktycznie identycznie jak strona twojego banku, ale adres nie będzie się zgadzał – najpewniej będzie w nim jakaś literówka.
Podsumowanie: Jak wygląda oszustwo na Vinted?
Oszustwa na Vinted, tak jak i oszustwa na Allegro, to realne zagrożenie, które może dotknąć każdego użytkownika platformy. Jednak, jeśli uda ci się zrozumieć, jak działają oszuści i jakie kroki podjąć w przypadku podejrzenia oszustwa, będziesz w stanie uchronić się przed utratą pieniędzy czy danych osobowych. Pamiętaj, że bezpieczne korzystanie z platformy, stosowanie się do zasad Vinted oraz unikanie transakcji poza systemem są najlepszymi sposobami na zabezpieczenie się przed oszustami. Warto być czujnym i działać szybko w razie jakichkolwiek wątpliwości, aby zminimalizować ryzyko i ewentualne straty.