Wiele aspektów naszego codziennego życia przeniosło się do internetu. Wykorzystujemy go m.in. do pracy, w celach rozrywkowych, do robienia zakupów czy też podczas płacenia rachunków. Niestety oszuści nie próżnują. Każdego dnia jesteśmy narażeni na ich ataki w sieci. Musimy zachować czujność, aby nie wpaść w pułapkę. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje oszustw internetowych oraz gdzie powinno się je zgłaszać. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
Rodzaje oszustw internetowych
Rozwój technologii sprawia, że cyberprzestępcy mają dodatkowe atrybuty w kontekście wymyślania i realizacji skutecznych oszustw internetowych. W związku z tym warto być z nimi na bieżąco. Już teraz można wyróżnić wiele popularnych oszustw w internecie. Niestety nie jest to lista zamknięta, ponieważ z roku na rok pojawiają się nowe metody kradzieży danych oraz pieniędzy. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze przykłady oszust w internecie, które warto znać i rozumieć.
Phishing
Jednym z największych zagrożeń dla użytkowników internetu jest phishing. Polega on na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję i próbuje wyłudzić od Ciebie poufne informacje. Cyberataki w postaci phishingu dzielą się na:
- vishing (nieco więcej o nim w kolejnym akapicie);
- smishing (haker wysyła wiadomości SMS z prośbą o kliknięcie w podany link lub o oddzwonienie do nadawcy);
- spear phishing (i whaling);
- phishing e-mail (haker wysyła maila z linkiem i prosi o kliknięcie w niego).
Vishing
Pewną ewolucją phishingu jest vishing. To oszustwo głosowe. Polega ono na tym, że oszust nawiązuje z Tobą rozmowę telefoniczną. W jej trakcie wzbudza Twoje zaufanie i próbuje uzyskać od Ciebie poufne dane. Cyberprzestępcy wymyślają wiele sztuczek. Do najpopularniejszych z nich należy podszywanie się pod: pracowników instytucji bankowych, pracowników banków czy też pod inne osoby godne zaufania.
SPAM
Wśród metod oszustw internetowych znajduje się również SPAM. To zasypywanie ofiary dużą liczbą wiadomości mailowych (lub innych). W ich gąszczu umieszcza sie wiadomości z groźnymi linkami i phishingiem. W tym celu usypia się czujność ofiary. Cyberprzestępca zwiększa szansę na to, że dana osoba wpadnie w jego sieci i przekaże mu wrażliwe dane osobowe lub dane do bankowości mobilnej.
Oszustwo na kod BLIK
Kolejnym zagrożeniem jest tzw. oszustwo na kod BLIK. Polega to na tym, że cyberprzestępca włamuje się na cudze konto w mediach społecznościowych lub e-mail. Następnie z tego poziomu wysyła wiadomości do znajomych z prośbą o przesłanie kodu BLIK i zatwierdzenie przelewu, ponieważ potrzebuje pieniędzy na zakupy, bilet lotniczy czy koncert, a jego konto bankowe odmawia posłuszeństwa lub dana osoba nie ma takich środków. Na szczęście obecnie świadomość użytkowników jest na tyle duża, że rzadko padają ofiarami tego typu oszustwa, jednak wciąż się jest to możliwe, jeżeli stracimy czujność.
Fałszywy sklep
Sporym zagrożeniem są fałszywe sklepy internetowe. Z pozoru wydają się być godne zaufania. Okazuje się jednak, że albo są wierną kopią prawdziwych sklepów e-commerce, albo sztucznymi tworami, które nastawione są na zebranie zamówień i odbiór wpłat, a w zamian nie świadczą żadnych usług, ani nie wysyłają towarów. Zdarza się też, że fałszywe sklepy oferują podrobione produkty w cenach oryginalnych. To też powinno wzbudzić Twoje wątpliwości.
Gdzie zgłaszać oszustwa sklepów internetowych?
Jednym z zagrożeń czekających na nas w internecie są zakupy w sklepach internetowych, które prowadzone są przez oszustów. Dany e-commerce może wyglądać, jak godny zaufania i trudno domyślić się, że coś jest nie tak. Właśnie dlatego rekomendujemy dokonywanie zakupów tylko w zaufanych sklepach internetowych, które posiadają tysiące opinii i dysponują niezbędnymi zabezpieczeniami, które chronią dane kupujących przed kradzieżą.
Tak naprawdę nawet korzystając z popularnych platform sprzedażowych, nigdy nie możemy być w stu procentach pewni wiarygodności sprzedawcy i tego, że jesteśmy bezpieczni. W naszych artykułach pisaliśmy już o tym, czym są oszustwa na Allegro oraz oszustwa na Amazonie. Zachęcamy do zapoznania się z tymi artykułami, aby poznać specyfikę działania cyberprzestępców w tym obszarze.
Wszelkie podejrzenia oszustw internetowych należy niezwłocznie zgłaszać do odpowiednich służb. Zastanawiasz się, gdzie zgłaszać oszusta w internecie? Możesz to zrobić m.in. w najbliższej jednostce policji lub w prokuraturze. Możliwe jest również zgłoszenie oszusta na policję online. W tym celu warto wejść na stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo. Zgłoszenia można dokonać w formie zdalnej oraz anonimowo. Warto to zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie straconych środków oraz zabezpieczyć inne osoby przed cyberatakami.
Jak chronić się przed oszustami w internecie?
Trudno być doskonale przygotowanym na każde zagrożenie, które czyha na nas w sieci. W związku z tym czasami nie da sie w stu procentach zabezpieczyć przed utratą wrażliwych danych. Należy jednak minimalizować ryzyko. Przede wszystkim nie wolno wchodzić w podejrzane linki oraz w podejrzane wiadomości od osób, które znamy. Jest to związane z tym, że cyberprzestępcy mogą podszywać się pod takie osoby i prosić nas o pomoc lub kliknięcie w jakiś link. Tam jednak następuje kradzież naszych danych.
Poza wchodzeniem w niebezpieczne linki, warto zwrócić uwagę na to, aby nie podawać swoich danych w sieci, jeżeli nie jest to niezbędne. Ponadto nie wolno podawać swoich danych do konta bankowego w miejscach innych, niż dedykowany formularz na oficjalnej i zweryfikowanej stronie banku. W sieci zdarzają się też oszustwa bankowe, gdy cyberprzestępcy podszywają się pod bank. Na to również trzeba być wyczulonym.
Z internetu często korzystamy w pośpiechu lub jesteśmy w tym czasie roztargnieni. Cyberprzestępcy tylko na to czekają i chcą wykorzystać osłabienie naszej czujności. Sytuacje takie mają miejsce m.in. podczas błogiego urlopu, gdzie bywamy beztroscy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dedykowany poradnik o tym, jak uniknąć oszustw na wakacjach.
Oszustwa przez internet mogą dotyczyć nie tylko danych osobowych i pieniędzy. To tylko wybrane z nich. Ważne jednak, aby za każdym razem, zachować najwyższe środki ostrożności i rezygnować z transakcji lub komunikacji z daną osobą, jeżeli wzbudza ona nasze podejrzenia. To klucz do tego, jak nie dać się oszukać w internecie. Pamiętaj o tym, aby postępować odpowiedzialnie. Jeżeli jesteś ofiarą cyberataku lub to podejrzewasz, to wykonaj zgłoszenie oszustwa internetowego online i nadaj sprawie bieg.
Komentarze i opinie użytkowników