Starasz się o kredyt i spotkała Cię odmowa? Niestety wiele osób boryka się z tym problemem. Powodów takiej decyzji instytucji finansowej może być wiele. W tym artykule zebraliśmy kluczowe informacje na ten temat, wraz z potencjalnymi przyczynami i możliwościami klienta. Odmowa kredytu hipotecznego – co dalej? Zapraszamy do lektury.

Możliwe powody odmowy kredytu

Powody odmowy kredytu hipotecznego lub gotówkowego mogą być bardzo różne. Analitycy instytucji finansowej dokładnie sprawdzają wiarygodność finansową wnioskodawcy, jego dotychczasową historię oraz realne możliwości spłaty zobowiązania. Na tej podstawie określana jest maksymalna zdolność kredytowa wnioskodawcy. W praktyce oznacza to, że kredyty powyżej tej zdolności automatycznie będą odrzucane. Zdarza się też tak, że konsument nie ma niemal żadnej zdolności kredytowej, co spotyka się z odmową kredytu gotówkowego w różnej wysokości. Poniżej w kilku zdaniach opisano podstawowe powodu odmowy udzielenia kredytu bankowego.

Zbyt niskie lub nieregularne zarobki, lub niepewne źródło dochodów to przykładowy powód odmówienia udzielenia kredytu, lub też znacznego obniżenia zdolności kredytowej wnioskodawcy. Dotyczy to m.in. osób pracujących za granicą, pobierających świadczenia rentowe i zasiłki czy też przedsiębiorców. Standardowo przy tym samym poziomie dochodów mają oni niższą zdolność od osób pracujących na podstawie umowy o pracę.

Zbyt duża liczba zobowiązań również stoi na przeszkodzie. Jeżeli wnioskodawca ma już kilka kredytów lub leasingów oraz ma wysokie koszty życia, to jego wiarygodność finansowa spada. W takiej sytuacji może spotkać się z odmową udzielenia kredytu lub propozycją dużo niższego kredytu, niż potrzebuje. Na taki stan rzeczy może wpłynąć również zbyt krótki staż pracy. Jeżeli potrzebujesz finansowania, jednak sprawa może poczekać, to warto zbudować sobie historię zatrudnienia przez minimum 6-12 miesięcy. To sprawi, że Twoja zdolność kredytowa wzrośnie.

Inne powody odmowy kredytu to m.in.: zła historia w BIK (zły scoring), wiek (zbyt młody lub zbyt stary) czy też brak jakiejkolwiek historii kredytowej. Paradoksem jest to, że często bardziej opłaca się wziąć cokolwiek na raty, a nie za gotówkę, aby budować swoją historię kredytową. Może przydać się to w momencie, gdy będziemy potrzebowali zastrzyku gotówki.

Odmowa kredytu może nastąpić również w przypadku;

  • niedostarczenia dokumentów do banku na czas;
  • braku płatności składek ZUS przez pracodawcę;
  • brak zgody małżonka na kredyt;
  • opóźnienie w spłacie wcześniejszych zobowiązań;
  • bycie poręczycielem dla innej osoby.

Czy bank musi podać przyczynę odmowy kredytu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy bank musi podać uzasadnienie odmowy kredytu. Kwestia ta regulowana jest przez Prawo bankowe. Zgodnie z nim każda instytucja finansowa ma obowiązek podać konsumentowi powód odmowy udzielenia kredytu wraz z merytorycznym uzasadnieniem. Obowiązek ten obowiązuje niezależnie od tego, czy konsumenci ubiegają się o kredyty hipoteczne, czy mniejsze kredyty gotówkowe.

Zgodnie z przepisami odmowa w postaci informacji o braku zdolności kredytowej nie jest wystarczająca. Nieprawidłowe jest również podanie informacji o tym, że klient banku znajduje się w grupie podniesionego ryzyka. Obowiązkiem instytucji finansowe jest dokładne wyjaśnienie, co to oznacza. Musi wskazać dane, na podstawie których klient nie ma wystarczającej zdolności kredytowej czy też inne informacje odnoście niestabilnego zatrudnienia lub branży, która znajduje się w kryzysie. Niezależnie od tego, czy bank udzieli rzetelnej i pełnej, czy też tylko lakonicznej odpowiedzi, konsument ma prawo złożyć odwołanie od odmowy kredytu.

Odwołanie od odmowy kredytu

Z odmową mogą spotkać się różne wnioski, w tym o kredyty konsolidacyjne, gotówkowe czy hipoteczne. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim uzyskaj od banku dokładne wyjaśnienie przyczyn odmowy udzielenia kredytu. To podstawa do dalszych kroków. Można złożyć odwołanie w postaci zaskarżenia decyzji kredytowej. Po złożeniu tego dokumentu analitycy instytucji finansowej mają obowiązek ponownego rozpatrzenia wniosek. Przykładowe uzasadnienie do złożenia odwołania to nieuwzględnienie przez bank wszystkich źródeł dochodów. Pamiętaj o tym, że po zaskarżeniu bank wciąż może wystawić negatywną opinię i nie udzielić Ci kredytu. W takiej sytuacji alternatywą może być spróbowanie swoich możliwości u konkurencji.

Czy odmowa kredytu jest w BIK?

Czysty BIK a odmowa kredytu? Czy ma to jakiekolwiek konsekwencje? Sprawdźmy, czy odmowa kredytu jest w BIK. Okazuje się, że wszelkie informacje na temat aktywności kredytowej znajdują się w BIK. W praktyce oznacza to, że każda odmowa udzielenia kredytu również tam się zapisuje. Możesz zweryfikować to samodzielnie, logując się do systemu Biura Informacji Kredytowej.

Interesuje Cię tematyka bankowa oraz okołofinansowa? Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym portalu.