Im więcej wydajesz, tym więcej zyskujesz. Tak właśnie działa moneyback, czyli usługa bankowa, dzięki której możesz uzyskać zwrot części codziennych wydatków. Wystarczy, że będziesz korzystać z karty debetowej, a bank każdego miesiąca przeleje na Twój rachunek dodatkowe środki. Dobrze dobrana oferta zapewni Ci nawet kilkaset złotych dodatkowego dochodu.
Co to jest moneyback?
Moneyback (często określany także mianem „cashback”) to usługa bankowa, dzięki której możesz korzystać z dodatkowych środków na swoim rachunku. Twój bank, w zamian za zrealizowane płatności bezgotówkowe, każdego miesiąca przeleje na Twój rachunek kwotę stanowiącą określony i z góry ustalony procent wygenerowanych wydatków, jednak nie wyższą niż przyjęty w regulaminie limit miesięczny.
W zależności od banku i jego oferty, premiowane w ten sposób mogą być różnego typu wydatki, począwszy od płatności za codzienne zakupy i paliwo, poprzez wydatki przeznaczone na rozrywkę (kino, teatr, sport), na produktach i usługach specjalnych kończąc. W ten sposób banki zapewniają sobie lojalność klientów, a Ty możesz wygenerować dodatkowy dochód bez zbędnego wysiłku.
Ile można zyskać?
Usługa moneyback to zazwyczaj zwroty na poziomie od 2 do nawet 10% zrealizowanych płatności bezgotówkowych. Jeżeli nieco bliżej przyjrzysz się poszczególnym ofertom banków, zauważysz, że niektóre typy transakcji premiowane są w korzystniejszy dla klienta sposób. W sytuacji, gdy bankowi zależy na wypromowaniu nowego sposobu realizacji płatności bezgotówkowych (np. płatności zbliżeniowych lub BLIK), odpowiednią zachętą staje się wyższa premia za aktywne korzystanie z danej metody.
Dobrym przykładem będzie tutaj aktualna oferta np. mBanku, w którym za płatności kartą otrzymasz 2% zwrotu, natomiast za płatności mobilne BLIK - 4%. W skali miesiąca możesz zyskać do 50 złotych, a w czasie trwania całej promocji – do 250 złotych. W tym przypadku bank nie analizuje typu wydatków i istotne jest tylko i wyłącznie to, w jaki sposób dokonałeś płatności.
Nieco inną taktykę zastosował Toyota Bank, który przyzna Ci premię tylko i wyłącznie za bezgotówkowe płatności za zakup paliwa. Zgodnie z obowiązującym regulaminem, otrzymasz dzięki temu od 5 do 10% zwrotu wartości paliwa, jednak nie więcej niż 50 złotych w miesiącu i tylko za transakcje zrealizowane do końca 2016 roku.
Wybór najlepszej oferty
Z moneyback jest jak z rachunkami osobistymi. Trudno będzie Ci znaleźć jedną, uniwersalną i najlepszą ofertę programu lojalnościowego, ponieważ to co będzie dobre dla Twojej brata, przyjaciółki, sąsiadki czy znajomego, niekoniecznie sprawdzi się w Twoim przypadku. Zanim więc zdecydujesz się na zmianę rachunku osobistego, pod wpływem namowy bliskiej osoby, znajomego z pracy lub wyjątkowo obiecującej reklamy, przyjrzyj się ofertom poszczególnych banków i koniecznie zapoznaj się z regulaminami poszczególnych promocji.
Wybierając najlepszą dla siebie ofertę moneyback, koniecznie zwróć uwagę na:
- Typ premiowanych wydatków – czy są one zgodne z Twoimi preferencjami i potrzebami? Nawet jeżeli bank obiecuje zwrot 10% (do 50 złotych w miesiącu) za zakup paliwa, to czy w rzeczywistości Twoje miesięczne rachunki za paliwo pozwolą Ci wygenerować taką premię? Jeżeli nie, z całą pewnością lepszym rozwiązaniem będzie inna oferta, teoretycznie mniej korzystna (niższy procent zwrotu), jednak taka, która przy Twoich wydatkach przyniesie Ci wyższy zysk w przeliczeniu na złotówki.
- Przewidywany czas trwania usługi moneyback – w niektórych bankach tego typu programy prowadzone są przez kilka miesięcy (zwykle od 3 do 6), w innych usługa ma charakter stały. Zazwyczaj przy krótkoterminowych ofertach zwrot jest procentowo wyższy, jednak w przeliczeniu na zysk w skali roku, może się okazać, że korzystniejszym wariantem dla Ciebie będzie konto generujące zysk przez cały rok, a nie tylko przez kilka miesięcy. Zauważ, że premia w wysokości 50 złotych wypłacana przez 5 miesięcy to 250 złotych zysku, natomiast 30 złotych wypłacane przez cały rok, to dodatkowe 360 złotych na Twoim koncie.
- Jakie warunki musisz spełnić, aby móc cieszyć się korzyściami moneyback – posiadanie rachunku w wybranym banku i płacenie kartą za zakupy, nie zawsze jest wystarczające, aby bank mógł udzielić Ci zwrotu za zrealizowane transakcje. Zwykle premiowane jest tylko i wyłącznie regularne realizowanie płatności kartą (lub w systemie BLIK) i wygenerowanie obrotów na poziomie co najmniej 200 – 300 złotych. Nierzadko istotne jest także uzyskiwanie regularnych wpływów (z tytułu wynagrodzenia za pracę, renty lub emerytury) na koncie.
- Programy rabatowe – moneyback to nie jedyne korzyści jakie swoim klientom zapewniają banki. Wiele z nich równolegle prowadzi programy partnerskie zapewniające stałe zniżki w butikach, restauracjach, szkołach językowych, salonach kosmetycznych i innych obiektach handlowo-usługowych. Sprawdź czy pośród nich nie ma Twoich ulubionych sieci handlowych i oszczędzaj robiąc zakupy dokładnie tam, gdzie lubisz.
- Dodatkowe premie na konto – wiele banków doceniając lojalność swoich klientów, zapewnia dodatkowe środki za regularne wpływy na konto, stałe zlecenia przelewów czy też terminową spłatę kredytu. Dla Ciebie to kolejna szansa na wygenerowanie dodatkowych środków na koncie.
- Wysokość opłat za prowadzenie konto i użytkowanie karty – przed zawarciem umowy z bankiem, upewnij się jakimi opłatami objęty jest wybrany przez Ciebie rachunek oraz wydana do niego karta. Sprawdź także jakie warunki muszą być zachowane, aby bank mógł zrezygnować z ich naliczania.
Podsumowując, jeżeli chcesz czerpać maksimum korzyści z moneyback, poświeć nieco czasu i uwagi poszczególnym ofertom, a także samym bankom. W ten sposób uda Ci się wybrać rozwiązanie optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb, a Ty sam staniesz się zadowolonym klientem banku, który co miesiąc będzie przelewał na Twoje konto dodatkowe środki.
Komentarze i opinie o Moneyback