
Państwo polskie w ramach pełnienia swojej funkcji społecznej wspiera m.in. budownictwo społeczne. Jednym ze sztandarowych przykładów tej polityki są mieszkania Towarzystwa Budownictwa Społecznego, czyli w skrócie TBS. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie podstawowe informacje na temat tego, co to mieszkanie TBS oraz jak działa TBS. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
System TBS
Na początku odpowiedzmy napytanie, co to system TBS? W dużym skrócie jest to program budownictwa społecznego realizowany przez rząd centralny oraz samorządy lokalne. System skonstruowano w ten sposób, aby osoby o mniejszych dochodach oraz w trudniejszej sytuacji życiowej mogły pozwolić sobie na nabycie własnego mieszkania w dobrej cenie. To alternatywa dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności, aby ubiegać się o drogie kredyty hipoteczne, w tym posiadających złą historię w BIK.
Podstawowym celem systemu TBS jest dostarczenie na rynek mieszkań, które są odpowiednio tańsze od tych oferowanych na rynku pierwotnych przez deweloperów. Wszystko w celu ułatwienia dostępu do nieruchomości, jako do podstawowej potrzeby człowieka. Co to są mieszkania TBS? To mieszkania, które spełniają standardy rynkowe, jednak dostępne są w ramach mniejszej płatności. Jedną z możliwości jest partycypacja w kosztach i możliwość mieszkania w danym lokalu do końca życia. Od 2022 roku wprowadzono jednak nowe możliwości, w tym zakup na własność mieszkania w systemie TBS.
TBS – zasady
Na czym polega TBS? System skonstruowano w ten sposób, że lokatorzy mogą dożywotnio mieszkać w mieszkaniu Towarzystwa Budownictwa Społecznego, nie będąc jego właścicielami. Wystarczy wnieść opłatę do 30% wartości mieszkania w ramach partycypowania w kosztach budowy, a następnie ponosić koszty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz koszty eksploatacyjne (rachunki). Czynsz TBS – co zawiera? Standardowo są to: czynsz, fundusz remontowy, opłata za wywóz śmieci, ewentualny dodatek dla TBS na spłatę kredytu. Do tego dochodzą opłaty eksploatacyjne za media. Oczywiście mieszkania TBS nie są dostępne dla każdego. Aby móc się o nie ubiegać, należy spełnić kryteria kwalifikacyjne oraz przejść całą procedurę.
Jak dostać mieszkanie TBS?
Zastanawiasz się, jak dostać mieszkanie TBS? W tym celu trzeba przejść kryteria kwalifikacyjne. Te ustalane są w zależności od regionu Polski. Zazwyczaj obejmują kryteria dochodowe, obecną sytuację mieszkaniową oraz liczbę członków rodziny/gospodarstwa domowego. W praktyce oznacza to, że posiadacze mieszkań i domów w okolicy są wyłączeni z możliwości ubiegania się o mieszkanie TBS. Kryteria finansowe wskazują na to, że dochód w gospodarstwie domowym nie powinien być wyższy, niż około 130% przeciętnego wynagrodzenia w województwie, w którym ubiegamy się o lokal TBS.
Kluczowe wymogi do uzyskania mieszkania TBS to:
- posiadanie stałego zatrudnienia z dochodami mieszczącymi się w limicie w danym województwie;
- brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego;
- wpłacenie opłaty partycypacyjnej (do 30% wartości nieruchomości);
- wpłacenie kaucji zabezpieczającej (standardowo 6-12 razy czynsz).
Procedura rozpoczyna się od złożenia wniosku w terminie ustalonym przez samorząd lokalny. Warto sprawdzić obecne możliwości na stronie samorządu lub w bezpośrednim kontakcie z urzędnikiem. Następnie wniosek jest analizowany. Jeżeli zakwalifikujesz się do programu, to możesz skorzystać z mieszkania Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Beneficjent programu podpisuje umowę najmu na czas określony (np. kilkanaście lub kilkadziesiąt lat). Umowa ta może być przedłużana i renegocjowana. Wygasa wraz ze śmiercią uprawnionych członków rodziny lub po upłynięciu czasu jej trwania.
Odstąpię mieszkanie TBS – co to znaczy? Zdarza się też, że osoby, które wpłaciły opłatę partycypacyjną, chcą odstąpić prawo do lokalu. W takiej sytuacji możliwe jest przeniesienie praw i obowiązków związanych z mieszkaniem TBS na rzecz innejosoby.
Czy mieszkanie TBS można wykupić?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy mieszkanie TBS można wykupić. Jeszcze do końca 2021 roku to nie było możliwe. Oznaczało to, że można użytkować mieszkanie na podstawie wpłaty partycypacyjnej i na bieżąco płaconych rachunków. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują jednak nowe przepisy w tym zakresie.
Obecnie lokatorzy mogą wnioskować o możliwość wykupienia mieszkania TBS na własność. Można to robić najwcześniej po upływie pięciu lat od dnia podpisania pierwszej umowy. Jednocześnie Towarzystwo Budownictwa Społecznego musi wcześniej spłacić zobowiązanie finansowe wobec Banku Gospodarstwa Krajowego, które było zaciągane na potrzeby wybudowania nieruchomości. Warto więc skontaktować się z przedstawicielem TBS, aby zweryfikować obecny status. Ponadto w każdym pojedynczym przypadku to TBS musi wyrazić zgodę na sprzedaż mieszkania TBS. Zdarzają się odpowiedzi odmowne, w tym wtedy, gdy lokatorzy zalegają z płatnością czynszu przez 3 miesiące lub dłużej.
Ile kosztuje wykup mieszkania TBS?
Wysokość kwoty wykupu mieszkania TBS zależy od kilku czynników. Pod uwagę brane są przede wszystkim: lokalizacja nieruchomości, rozmiar i układ mieszkania oraz standard wykończenia. Standardowo jest to kilka tysięcy złotych za m2. W przypadku prestiżowych lokalizacji i większych miast w Polsce może to być nawet powyżej 10 tysięcy za m2. Szczegółów dowiesz się w kontakcie z przedstawicielem Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Twoim regionie.
Jeżeli chcesz ubiegać się o mieszkanie TBS, to musisz spełnić określone kryteria. To dobry wybór dla osób, które mają mniejsze zarobki lub złą historię zobowiązań, ponieważ wcześniej zaciągane kredyty konsolidacyjne i kredyty gotówkowe nie były spłacane na czas. O potencjalnych możliwościach ubiegania się o lokal TBS dowiesz się w kontakcie z przedstawicielem na region. Interesuje Cię tematyka finansów? Koniecznie zapoznaj się z innymi artykułami na naszym portalu.
Komentarze i opinie użytkowników