Jednym z pożądanych i dochodowych zawodów w XXI wieku jest makler giełdowy. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać maklerem papierów wartościowych. W tym artykule sprawdzimy dokładnie, czym na co dzień zajmuje się ten specjalista, w jaki sposób nim zostać i co wiąże się z wykonywaniem tego zawodu. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, jak zdobyć licencję maklera papierów wartościowych.

Kto to jest makler giełdowy i co robi?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, kim jest makler giełdowy? W dużym skrócie jest to specjalista, którego praca odbywa się na giełdzie. Co robi makler giełdowy? To osoba, która pełni rolę pośrednika w transakcjach giełdowych pomiędzy różnymi inwestorami. W gronie jego klientów znajdują się zarówno inwestorzy prywatni, jak i instytucjonalni. Kolejnym obszarem działalności tego fachowca jest świadczenie usług doradczych związanych z inwestowaniem na giełdzie. Na bazie odpowiedniego przygotowania merytorycznego i doświadczenia, makler jest w stanie określić ryzyko inwestycyjne czy też wskazać, jak inwestować na giełdzie, aby zoptymalizować swoje zyski. Ponadto wskaże Ci na to, jaki podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki) musisz zapłacić od zysków giełdowych. Właśnie dlatego renomowani maklerzy cieszą się dużym zainteresowaniem świadomych inwestorów.

Odpowiedź na pytanie makler giełdowy - kto to, musi skupić się też dokładnie na tym, czym zajmuje się ten specjalista. Musi wiedzieć dokładnie, jakie są rodzaje akcji czy też czym charakteryzuje się inwestowanie w kryptowaluty. Do codziennych zadań dobrego maklera należą m.in.:

  • analizowanie rynku;
  • przechowywanie papierów wartościowych;
  • przeprowadzanie rozliczeń klientów;
  • tworzenie rekomendacji inwestycyjnych;
  • pośredniczenie w nabywaniu sporych pakietów akcji;
  • przyjmowanie ofert kupna/sprzedaży akcji.

Makler giełdowy może pracować zarówno na giełdzie, jak i w dedykowanych giełdzie instytucjach finansowych, w tym m.in.: bankach inwestycyjnych, domach maklerskich i towarzystwach ubezpieczeniowych.

Jak zostać maklerem?

Odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie, makler - kto to? Teraz warto zastanowić się nad tym, jak zostać brokerem giełdowym? Aby otrzymać licencję, należy z powodzeniem zdać organizowany przez KNF kurs maklerski. Dokładniejsze przyjrzenie się temu procesowi wymaga sprawdzenia aż trzech dokumentów prawnych. Wszystko dlatego, że warunki, które musi spełnić makler giełdowy, zostały wymienione w takich aktach prawnych jak:

  • ustawa o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 roku;
  • ustawa o nadzorze nad rynkiem kapitałowym z dnia 29 lipca 2005 roku;
  • ustawa o giełdach towarowych z dnia 26 października 2000 roku.

Sam egzamin na maklera giełdowego powinien spełniać określone wymogi i standardy, które opisano w:

  • rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykazu tytułów uprawniających do ubiegania się o wpis na listę maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych z dnia 4 maja 2016 roku;
  • rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie egzaminów na maklera papierów wartościowych i doradcę inwestycyjnego oraz sprawdzianu umiejętności z dnia 18 maja 2016 roku.

Podstawowe warunki niezbędne do ubiegania się o licencję maklera giełdowego, to m.in.:

  • minimum średnie wykształcenie;
  • znajomość języka obcego;
  • zaświadczenie o niekaralności.

Jednocześnie premiowane są osoby, które posiadają kierunkowe wykształcenie wyższe, jednak nie jest to wymóg obligatoryjny. Aby podejść do egzaminu, należy złożyć pisemny wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego wraz ze zdjęciem oraz dokonać wpłaty egzaminacyjnej w wysokości 500 złotych. Jeżeli kandydat podchodzi do egzaminu po raz drugi lub kolejny, to opłata wynosi 150 złotych.

Kurs maklerski - czy warto? Ze względu na trudność samego egzaminu, warto zrobić profesjonalny kurs maklera giełdowego. Pozwoli to na zdecydowanie lepsze przygotowanie się do egzaminu i zwiększy szanse kandydata na jego pozytywne zaliczenie.

Same egzaminy przeprowadzane są tylko dwa razy w roku. Mają formę testy jednokrotnego wyboru. W każdym pytaniu kandydat ma do wyboru cztery odpowiedzi. Za poprawną odpowiedź otrzymuje się dwa punkty. Za każdą błędną odpowiedź odejmuje się punkt, a brak odpowiedzi to zerowy dorobek punktowy. Na egzaminie sprawdza się wiedzę kandydata z zakresu aż 24 ustaw oraz 7 działów matematyki finansowej. Zdawalność wynosi tylko 10%.

Ile zarabia makler?

Czy warto pracować jako makler giełdowy? Zarobki na tym stanowisku są stabilne i relatywnie wysokie, dlatego zawód ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Z drugiej strony trudno zostać maklerem, dlatego specjaliści cieszą się uznaniem na rynku i mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Obecnie w przypadku maklera papierów wartościowych zarobki wynoszą średnio 9000 tysięcy złotych brutto. Oczywiście to, ile zarabia broker giełdowy, zależy m.in.: od miejsca jego zatrudnienia, doświadczenia oraz wybranej formy zatrudnienia.

Czy makler może grać na giełdzie?

Zgodnie z obowiązującym prawem, makler może grać na giełdzie i inwestować na własny rachunek. Jednocześnie inwestowanie nie może prowadzić do konfliktu interesów pomiędzy maklerem, jego klientami i firmą, która go zatrudnia. W związku z tym granie na giełdzie ze strony maklera podlega określonym ograniczeniom, które wynikają bezpośrednio z obowiązującego prawa oraz regulaminu ustanowionego przez pracodawcę maklera. Warto dokładnie się z tym zapoznać, przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.